ĐACIMA DEMONSTRIRALI KAKO SE TEORIJSKO ZNANJE PRIMENJUJE U PRAKSI

Na terenu su utvrdili gradivo

Učenici prvog razreda Elektrotehničke škole „Nikola Tesla”, smer arhitektonski tehničar, nedavno su posetili zrenjaninsku „Ekogradnju”. U okviru blok nastave imali su priliku da u praksi vide sve ono o čemu su učili na časovima. Njihovi domaćini bili su stručnjaci navedene firme. Oni su im, svako iz svoje oblasti, prenosili znanje i iskustvo.

NEDOSTAJE STRUČNI KADAR
Za predmet građevinski materijal domaćini su školarcima predstavili adekvatan sadržaj koji se nadovezivao na njihov nastavni plan i aktivnosti.
– Smatram da su posete preduzećima dobar način da učenici vide kako se znanje primenjuje u praksi. Planiramo još da obiđemo ciglanu i investitore koji zidaju manje objekte, a raspoloženi su da nas ugoste. Važno je da se đaci upoznaju i sa tradicionalnim načinom gradnje koji ne viđamo često – rekla je Tamara Nikolić, profesorka stručnih predmeta u Elektrotehničkoj školi.
Naglasila je da njeni učenici imaju mogućnost da se usavršavaju na Građevinskom i Arhitektonskom fakultetu.
„Ekogradnja” već četiri godine aktivno učestvuje u sprovođenju praktične nastave đacima ovdašnjih stručnih obrazovnih ustanova. Sarađivali su sa Tehničkom školom, odakle su im u goste dolazili učenici smera rukovaoci građevinskim mašinama.

 

– Velika je potražnja za mehaničarima, bravarima, zidarima, armiračima, tesarima… Nažalost, nema ih dovoljno, mladi nisu baš zainteresovani za ta zanimanja. U ovom preduzeću još uvek rade naši ljudi, ali razmišljamo i o zapošljavanju stranih radnika. Ipak je bolje kada su radnici odavde, jer poznaju jezik i komunikacija je lakša. Sada je evidentan deficit radne snage. Nekada je bilo i 180 prijavljenih za posao, a sada nema zainteresovanih – istakao je Tomislav Milin, direktor „Ekogradnje”.
Dodaje da je spreman i da stipendira učenike. Navodi da su plate iznad proseka. Precizira da je rukovalac građevinskih mašina u mogućnosti da obezbedi početnu zaradu od oko hiljadu evra, a uslovi rada su dobri.

KORISNO ISKUSTVA
Na smeru arhitektonski tehničar ove godine ima 29 učenika i veći deo su devojke. Tara Simonovski smatra da će joj značajno koristiti ono što je videla na terenu.
– Biće nam lakše da savladamo gradivo nakon svega što smo čuli. Domaćini su nas lepo ugostili i stručno nam objasnili proces proizvodnje. Ne mogu da izdvojim nešto što mi se najviše dopalo. Sve je važno za našu struku i budući posao. Mislim da imam kreativnost koju ovaj posao zahteva i mogu sebe već sada da zamislim kao uspešnu arhitekticu – rekla je Tara.
Nikolina Stanišin naglasila je da joj ovakva iskustva pomažu da još više zavoli svoju struku. Otkriva da je prvo htela da upiše pravni smer, ali da nije pogrešila u odabiru.
– Blok nastava mi je bila veoma interesantna. Videli smo kako se pravi građevinski materijal. Radujem se i budućoj poseti Sajmu građevine u Beogradu – rekla je Nikolina. Istog mišljenja je i Andrijana Nikolić, koja takođe nosi pozitivno iskustvo iz firme.
– Radovao sam se dolasku, hteo sam da vidim kako izgleda proces građenja hala i sala. Uvek me je i interesovalo gradilište, čak sam i kao mali voleo da pravim nešto slično od lego kocki – rekao je Marko Basta.
Nikola Litričin je izdvojio gostoprimstvo i profesionalnost domaćina što ga je navelo da razmišlja o karijeri u „Ekogradnji”.
– Posao je dobro organizovan. Prezentacija je bila odlična, sada mogu da povežem ovo što sam video sa teorijom koju smo radili na časovima – smatra ovaj mladić.

A. Ilijev