DODELA BORAČKIH LEGITIMACIJA UČESNICIMA RATOVA

Bili ste tu za našu zemlju, sada je država tu za vas!

Period od 1991. do 1999. godine obeležili su sukobi koji su se vodili na prostoru bivše Jugoslavije. Epilog je mnoštvo poginulih, znatan priliv izbeglica i veliki broj ratnih invalida. Oni koji su tokom ratova stali na branik otadžbine zaslužuju da ih se država seti. Tako je u Baroknoj sali Gradske kuće nedavno uručeno 74 legitimacije borcima sa teritorije Zrenjanina. Tim povodom je Sanja Lakić, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, boravila u našem gradu.
– Dodelom ovih legitimacija želimo da ukažemo našim borcima ono što najviše zaslužuju, ljubav, pažnju i čast. Sve učestalije se govori o boračkoj populaciji i naš budžet je znatno uvećan. U narednim mesecima planiramo dodelu boračkih spomenica što predstavlja nacionalno priznanje za sve ono što su učinili za svoju naciju– ukazala je pomoćnica ministra.

ČAST I POŠTOVANJE
Važnost boračke legitimacije je višestruka. Sa jedne strane ukazuje se poštovanje učesnicima rata. Isto tako ima i praktičnu namenu, jer omogućava i određene povlastice.
– Boračke legitimacije značajne su iz dva razloga. Da bismo kreirali bilo koji program u ministarstvu, moramo znati tačan broj ljudi koje imamo na terenu. Kada je preuzeo ministarstvo sadašnji ministar, zatekao je 25.550 boraca. Posle godinu dana pozitivne kampanje, taj broj je udvostručen. Ministar Selaković je odlučio i da boračke legitimacije omogućuju neki vid popustaza razne vrste usluga – dodala je Sanja Lakić.
Grad Zrenjanin takođe pamti svoje heroje. Onima koji su u ratnom periodu izabrali da brane domovinu iskazuje se posebano poštovanje.
– U Zrenjaninu ima oko 1.585 registrovanih boraca. Porodicama poginulih se duži niz godina uplaćije iznos od 6.000 dinara na mesečnom nivou. Njihovu decu u osnovnim i srednjim školama obezbedili smo besplatne udžbenike i ostale potrepštine koje su neophodne tokom školovanja. Takođe, za izdržavanje Udruženja izdvaja se 700.000 dinara na godišnjem nivou – izjavio je zamenik gradonačelnika Saša Santovac.

Na ovaj način država pokazuje da vodi računa o učesnicima oružanih sukoba. Da bi se borcima i udruženjaima pružila adekvatna pomoć moraju prvo da za nju apliciraju.
– Jedino tako i sa konkretnim projektima možemo im dati sredstva kao odgovarajući vid pomoći. Dodelom ovih isprava država ispravlja dugogodišnji loš odnos prema ovim ljudima – zaključio je Santovac.

NA BRANIKU OTADžBINE
O tome šta im predstavljaju legitimacije i kakav je njihov položaj u društvu danas govorili su neki od aktera ratnih dešavanja. Sedamdesetogodišnji Branko Lončar iz Zrenjanina seća se zbivanja u Hrvatskoj 1991. godine i na Kosmetu 1999. godine.
– Bio sam na Plitvicama 1991. u sastavu vojne policije. Tada sam dobio i jedan orden za hrabrost. Kao pripadnik Vojske Jugoslavije učestvovao sam u sukobima na Kosovu tokom 1999. godine. Obezbeđivao sam objekte Cara Dušana. Ne znam šta bi rekao po pitanju položaja boraca u društvu danas. Ako ove legitimacije budu nešto značile biće dobro. Svaka povlastica uvek dobro dođe – ukazao je Lončar.
Proleće 1999. godine ostalo je u znaku sukoba između SR Jugoslavije i NATO-a na Kosovu i Metohiji. Đorđe Kontić iz Zrenjanina jedan je od mnogobrojnih učesnika rata u južnoj srpskoj pokrajini, tada kao pripadnik policijskih snaga.

– Zadovoljstvo mi je da primim ovu legitimaciju jer predstavlja jedan vid priznanja od države. Na ovaj način moći ćemo da ostvarimo neka prava, u prvom redu zdravstvenu zaštitu, kao i određene pogodnosti. Mislim da bi položaj boraca u društvu mogao biti i povoljniji. Ove tendencije ukazuju na to da se status popravlja. Sve u svemu zadovoljni smo, ali može i bolje – kazao je Đorđe.
Poslednja decenija veka koji je ostao iza nas nije ostala u lepom sećanju. Obeležena brojnim konfliktima i nelagodama, možda je najbolje da bude što pre zaboravljena. Međutim, to ne važi za one koji su na neki način učestvovali u ratu. Posebno ne na nekadašnje pripadnike vojske i policije koji su štitili interese države rizikujući živote.

N. Stanić