INTERVJU: GRADONAČELNIK ZRENJANINA SIMO SALAPURA

Problem vode ne rešavamo zbog izbora

Dočekuje nas sa osmehom – očigledno je da su problemi sa zdravljem prošlost. Gradonačelnik Simo Salapura kaže da je iznenadne tegobe uspešno prebrodio i da nisu tačne „dijagnoze” koje su prostrujale čaršijom.
– Hvala svima koji su se interesovali za moje zdravlje. Pohvaljujem medicinare u Opštoj bolnici, Hitnoj pomoći i Kliničkom centru Vojvodine. Opravdan je svaki dinar uložen u zdravstvo.
Grad je u saradnji sa Pokrajinom Opštoj bolnici obezbedio magnetnu rezonancu. Takođe je instaliran i digitalni mamograf. Zajedno sa zaposlenima podigli smo nivo rada ove ustanove na najviši stepen. Ulaganje u bolnicu se mora nastaviti, ali potrebno je da se usmerimo i na primarni sektor. Opredelili smo sredstva za narednu godinu za stimulaciju rada lekara na selu.

Kako ocenjujete budžet za 2024?
– Planirani prihodi od 6,69 milijardi dinara su nominalno i faktički najveći u protekle tri decenije. Uz ozbiljne i realne planove, povećanje privredne aktivnosti, izvoza, stanogradnje i komunalnih delatnosti, realno je da gradska kasa godinama biva sve punija. Više od milijardu dinara je planirano za infrastrukturna ulaganja. Nastavljamo sa gradnjom kanalizacije u selima, plan nam je da u svakoj mesnoj zajednici asfaltiramo bar jednu ulicu. Počinje izgradnja prečistača za otpadne vode i uređenje Aleksandrovačkog kanala, za šta Ministarstvo za zaštitu životne sredine planira više od milijardu dinara. Nastavljamo sa zamenom vodovodnih cevi. Ulaganja u zaštitu životne sredine biće veća od 940 miliona dinara. Ovo je tek polovina budžeta.
Deficit iznosi oko 1,1 milijardu dinara. Da li će to ugroziti likvidnost Grada?
– Građani ne treba da brinu jer su finansije stabilne, realne i ostvarive. Razlika iznosi 18,1 odsto u korist rashoda, ali je to urađeno planski i uz odobrenje Ministarstva finansija. Nakon 1. septembra ostvarili smo značajne transfere sredstava sa viših nivoa vlasti. Zahvaljujući tome možemo nesmetano da nastavimo započete javne nabavke i projekte. Postoji i plan da se pokrije deficit od neutrošenih sredstava iz 2023, kao i iz kredita.
Povećana su i izdvajanja za porodilje?
– Od 1. januara će se za prvorođeno dete isplaćivati 60.000 dinara. Za svako naredno dete iznos je 45.000. U pitanju je povećanje od 10.000 dinara. Što se tiče ostalih socijalnih programa, najugroženijim kategorijama stanovništva će i naredne godine biti obezbeđeni energetski vaučeri i podrška za kupovinu ogreva. Korisnici Narodne kuhinje dobiće novi objekat. Novina je da ćemo školama plaćati sve troškove fizičko-tehničkog obezbeđenja.
U rano jutro, 8. decembra, među prvima ste dobili dugo očekivanu vest – da je potekla prečišćena voda…
– Imam razlog da budem ponosan na svoj tim, kompaniju „Panonian voter” i radnike JKP „Vodovod i kanalizacija”. To jeste bio značajan trenutak u mom radu, ali tek očekujem pravu poruku od rukovodilaca fabrike vode. Očekujem i kritike na račun rokova za početak rada ovog pogona. Međutim, verujem da su građani svesni da je ovo investicija koja se prvi put sprovodi na vodi poput naše, da je bilo građevinskih radova i ugradnje novih elemenata. Najbitnije mi je da se sve što je predviđeno ugovorom ostvaruje. Sada sam više nego siguran da sarađujemo sa vrhunskom kompanijom koja će biti spremna da u prvoj polovini 2024. godine Zrenjanincima isporuči čistu vodu. Prve analize prečišćene vode potvrđuju da sve ide ka rešavanju osnovnog problema – eliminisanju arsena.
Da li je probni rad fabrike vode počeo u sklopu predizbornih aktivnosti?
– Podsećam da su izbori raspisani početkom novembra, kada je kompanija „Panonian voter” daleko odmakla u projektu prečišćavanja vode. Nemaju nikakve veze predizborna kampanja i prečišćena voda. Radovi su ranije planirani, započeti i izvođeni. Nastavlja se ugradnja još elemenata prečistača, a investitoru je bitno da se posao što pre završi.

Da li će Zrenjanin najzad dobiti pozitivne komentare o vodi?
– Priča o vodosnabdevanju je često korišćena u dnevnopolitičke svrhe. U proteklim godinama smo neopravdano bili negativan primer kada je ova tema u pitanju. Izveštaj Instituta za javno zdravlje „Batut” pokazuje da bar 20 gradova i opština u Vojvodini ima sličnu, istu ili lošiju vodu od Zrenjanina. Zašto se onda samo o našem gradu govori negativno? Zašto niko iz opozicionih partija ne kaže kako bi rešio taj problem? Da je tako jednostavno, i mi bismo ranije rešili prečišćavanje vode. Mnogo toga treba da se poklopi: tehnologija, građevinski radovi, pravna pitanja – jer nismo želeli da bez kontrole trošimo sredstva iz budžeta. Možda su druge lokalne samouprave bile realnije od nas, pa su čekale da vide kako ćemo mi sve da sprovedemo. Nisu čak ni zabranile upotrebu vode za piće jer su videli kako smo mi prolazili zbog toga. Izvesno je da će Zrenjanin biti prvi koji je doneo zabranu, želeći da zaštiti zdravlje građana, ali i prvi koji će taj problem rešiti.
Kada će drumski i železnički most na Tamišu biti završeni?
– U toku je postupak za dobijanje građevinskih dozvola za obe saobraćajnice. Cilj nam je da u saradnji sa Ministarstvom infrastrukture, građevinarstva i saobraćaja počnemo u narednoj godini gradnju bar jednog mosta. Grad je doneo plansku dokumentaciju i u saradnji sa „Putevima Srbije” pripremio uslove za asfaltiranje obilaznog puta od Orlovata do Botoša. Taj posao će biti otpočet do praznika. Jasno je da se most ne gradi za mesec dana, znaju to i oni koji organizuju proteste, tražeći da se problem hitno reši. Do završetka novog mosta meštanima Orlovata i Tomaševca pomoći ćemo novoasfaltiranim obilaznim putem.
Akcija „Da nam sela budu bliža” odvija se dve godine. Prihvatate li predloge i kritike koje ste čuli?
– Nemam podatak da je neko iz lokalne vlasti do sada boravio u naseljenim mestima i pričao sa predstavnicima mesnih zajednica, organizacija, preduzeća i ustanova za ovako kratak period. Kritičari ne žele da vide da smo prvi put evidentirali ono što realno možemo da pomognemo selu. Do ovogodišnjeg ciklusa akcije smo bar jednu od tih stavki ispunili tako što smo asfaltirali ulicu, pomogli nekoj od organizacija ili sanirali oštećenja na objektima. Takav model saradnje sa selima nastavljamo.
Iako se lokalni izbori održavaju naredne godine, predizborna groznica za parlamentarne i pokrajinske ne zaobilazi ni Zrenjanin?
– Građani znaju da nakon svega što smo uradili i započeli jedino kontinuitet vlasti obezbeđuje i razvoj za Zrenjanin. Pobeda liste „Aleksandar Vučić Srbija ne sme da stane” je garant za to. Očekujemo tri važna projekta za Grad: početak gradnje autoputa Beograd–Zrenjanin, završetak četvrtog kraka obilaznice i početak izgradnje prečistača otpadnih voda.

L. Z.