KAKO SU GLASALI STANOVNICI ČETIRI OPŠTINE SREDNJOBANATSKOG OKRUGA

Preliminarni rezultati – bez iznenađenja

Građani Žitišta, Sečnja, Nove Crnje i Novog Bečeja u velikom broju izašli su na vanredne parlamentarne i pokrajinske izbore 17. decembra – prosečna izlaznost bila je 63,1 odsto. Za poslednjih godinu i po dana, koliko je prošlo od prethodnog glasanja za narodne poslanike, pokazalo se da je prednost vladajuće Srpske napredne stranke u Okrugu i dalje ubedljiva, zatim da su socijalisti u krizi, a da su značajni akteri opoziciona koalicija „Srbija protiv nasilja” (SPN) i Savez vojvođanskih Mađara.

PARLAMENTARNI IZBORI
Najviše podrške u Okrugu dobilo je istih osam izbornih lista kao i na nivou države: SNS, SPS, koalicija „Srbija protiv nasilja”, koalicija „Nada” koju predvodi Novi DSS, „Mi – glas iz naroda” dr Branimira Nestorovića, Dveri i Zavetnici i SRS.
Podrška SNS-u u srednjobanatskim opštinama jača je nego na nivou države gde iznosi 46,7 odsto. Najviša je u Sečnju (61,5 odsto), a najmanja u Žitištu (53,8 odsto). Koalicija „Srbija protiv nasilja” izdvaja se na drugom mestu, sa najviše osvojenih glasova u Novom Bečeju (15,4 odsto), a najmanje u Novoj Crnji (10,8). Socijalisti su bolji rezultat nego na nivou države (6,5 odsto) u celom Okrugu ostvarili samo u Žitištu (6,9 odsto), dok najlošije stoje u Novom Bečeju (3,9 odsto).
Ruska stranka, nova učesnica izbora, koja je doduše imala javnosti poznate kandidate – najbolji rezultat ostvarila je u Sečnju sa 1,9 odsto osvojenih glasova. To i ne čudi jer je najistaknutiji predstavnik ove partije u našem kraju Nebojša Obrknežev, predsednik Saveta Mesne zajednice u Boki. U ovom selu Ruska stranka je dobila 8 odsto podrške (25 glasova).

PROMENE ZA GODINU I PO DANA
Poređenje sa prošlogodišnjim vanrednim parlamentarnim izborima pokazuje da se podrška naprednjacima nije značajnije menjala, ali da su socijalisti znatno oslabljeni. S druge strane, najveći napredak ostvarila je opoziciona koalicija okupljena oko Stranke slobode i pravde.
Konkretno, u Žitištu bi se moglo reći da se značajan deo SPS-ovih glasača (oko 5 odsto) u međuvremenu priklonio SNS-u. Naime, naprednjaci su svoj rezultat pobošljšali sa 48,4 na 53,8 odsto, a socijalisti su ga „utanjili” sa 11,97 na 6,9 odsto. Najveća opoziciona koalicija je više nego uduplala broj glasova (sa 5,8 na 13,1 odsto). Podrška SVM-u gotovo da se nije menjala (oko 10 odsto), dok je koaliciji „Nada” neznatno opala (sa 5 na 4,7 odsto).
U Novom Bečeju je SVM za godinu dana sa 5,7 „skočio” na 7,4 odsto podrške, a opozicija okupljena oko Stranke slobode i pravde „porasla” je sa 8,2 na 15,4 odsto. Pokazalo se da su najveći gubitnici socijalisti, koji su sa 7,6 pali na 3,9 odsto glasova. Koalicija „Nada” je zabeležila neznatno lošiji rezultat (sa 3,1 na 2,8 odsto).
Sečanjci su SNS-u dali koji procenat više nego lane (61,5 naspram 58 odsto). Socijalisti su sa 10,8 spali na 5,8 odsto glasova, a opoziciona kolacija „porasla” je sa 8,3 na 13,5 odsto podrške.
Rezultati pokrajinskih izbora prate parlamentarne. Vredno pomena je to da je lista „Vojvođani” u Novom Bečeju dobila 5,4 odsto, što je znatno više od podrške na nivou Pokrajine (2,5 odsto) i u drugim opštinama Okruga.

M. M.