KOLIKO JE ZNAČAJAN ZRENJANINSKI DUHOVNI CENTAR ČIJA JE OBNOVA U TOKU

Stecište verskog i kulturnog života

Hram je dom božiji, a svaki prostor u njegovoj neposrednoj blizini odiše toplinom i ljubavlju. Duhovni centar „Prepodobni Rafailo Banatski”, u Svetosavskoj ulici, od osnivanja je bio mesto okupljanja svih generacija. U njemu su realizovane tribine, predavanja, duhovne i književne večeri, promocije. Govornici su bili episkopi, sveštenici, profesori, akademici.
Ugostio je najviše verske velikodostojnike, predstavnike drugih samostalnih crkava, delegate manastira Hilandara, članove porodice Karađorđević. Kako je vreme prolazilo, uz izazove i iskušenja, delom je zapušten. Prema rečima protođakona Predraga Nenina, u toku je njegova velika obnova. Kako bi mu se vratio stari sjaj potrebni su vera, nada, ljubav, vredne ruke, ali i finansijska sredstva.
Godišnji koncert Pevačkog društva „Prepodobni Rafailo Bantski” koji je pod svodovima Duhovnog centra aktivno delovao, održan je 17. januara. Ovog puta bio je humanitarni.
DRUGA KUĆA
– Nastavili smo prazničnu tradiciju na koju su sugrađani navikli. Sav prikupljeni novac iskoristićemo za obnovu Duhovnog centra, naše druge kuće. Radove smo počeli znatno ranije. Omele su nas pandemija i druge okolnosti. Primećujemo da je velika potreba za duhovnošću među mladima. Zato želimo da im omogućimo mesto gde će moći da čuju reč božju, ali i nauče dosta toga o kulturi, umetnosti i svemu onome što čoveka čini kvalitetnim – rekao je Nenin.
Sala Kulturnog centra bila je ispunjena do poslednjeg mesta. Zrenjaninci su mogli da čuju oba ansambla sa vokalno instrumentalnim gostima: Predrag Nenin (klavir), Vesna Vučurević (flauta), Santina Cvejić (violina), Lola Erdeljan (violončelo) i Milan Milisavljević (perkusije). Korepetitorka je bila Jelena Ninković. Tekstove su čitali Maja Radomirović i Uroš Stepanov. Za video produkciju bili su zaduženi Nenad Vujinov i Nikola Antić, a za grafičku Emilija Dojčinović i Nikola Nenin.
– Mešoviti hor pripremio je raznovrstan program duhovnih kompozicija. U prvom delu izveli smo dela Isidora Bajića i Stevana Stojanovića Mokranjca, dok smo za drugi odabrali strane, mahom ruske autore. Dečji, pod vođstvom veroučiteljice Milice Nenin, premijerno je izveo nove autorske pesme i numere posvećene prazniku Rođenja Hristovog – kazala je mr Senka Milisavljević, dirigentkinja.
ŠKOLE JEZIKA I CRTANJA
Govoreći o značaju Duhovnog centra za naš grad, Predrag Nenin je podsetio da su u njemu aktivno radile škole starih i stranih jezika. Najvažniji projekat bila je saradnja sa krakovskim Univerzitetom u okviru „Škole srpskog jezika za strance” koji studiraju slavistiku. Nisu izostali ni kursevi crtanja i slikanja za decu i odrasle. Vodili su ih ovdašnji eminentni akademski slikari: Radiša Lucić, Irena Bosiljko, Duško Kirćanski, Aleksandar Kačar. Izložbe su organizovane u galeriji samog Centra.
– Za decu i omladinu priređivali smo priredbe, predstave, kvizove, radionice. Najlepša su bila zajednička proslavljanja praznika, posebno Božića i Vaskrsa – dodao je naš sagovornik.
NAJMLAĐI NISU ZABORAVLjENI
Dečji hor „Prepodobni Rafailo Banatski” osnovan je u decembru 2005, a prvi nastup imao je u Duhovnom centru na Božić 2006. Za ovih 19 godina mnogo je mališana prošlo kroz ansambl. Neki od njih su pevali, ili još uvek pevaju u „velikom” horu. Ima i onih koji više nisu aktivni, ali nose lepe uspomene na probe, priredbe, koncerte, izložbe i naravno na liturgije. Svoja sećanja prenela je Mila Radaković.
– Počela sam da pevam kad sam bila drugi razred osnovne škole, a sada sam osmi. Taman u to vreme započela je obnova Duhovnog centra i na moju veliku žalost nikada za Badnje veče nisam prisustvovala unošenju i osvećenju badnjaka. Godinama slušam divne priče kako je to nekad bilo; kako se pevalo, glumilo, recitovalo, korinđalo. Svako sećanje na proslave završavalo se rečima: „još ove godine ovako, a sledeće, kad obnovimo Duhovni, opet će biti svečano i lepo kao pre”. Nadam se da poslednji put čujem tu rečenicu – rekla je Mila Radaković.
Posebne emocije probudio je spot za pesmu „Badnje veče” koji je dečji hor snimio 2015. u prostorijama Duhovnog centra. Tako je sačuvano sećenje na ljude i običaje koji su proslavu činili posebnom.

Miroslava Malbaški
Foto: volimzrenjanin.com

PONOSNI NA USPEHE
Protođakon Nenin podsetio je da je Pevačko društvo „Prepodobni Rafailo Banatski” osnovano prvenstveno kao muški hor uz blagoslov tadašnjeg episkopa banatskog Amfilohija. Devedesetih godina dr Dušan Slankamenac, Milan Zvekić i đakon Zoran Milanković okupili su mlade pevače od kojih su mnogi i danas aktivni. „Zlatno doba” bio je period od 1991. do 1997, kada je i zaživeo Duhovni centar. Kako su se formirali ostali sastavi, tako su se i aktivnosti menjale i proširivale. Za 34 godine sva tri ansambla ostvarila su brojna priznanja na festivalima u zemlji i inostranstvu. Najponosniji su na pobedu na „Mokranjčevim danima” u Negotinu, prestižnom horskom festivalu.
– Ugostili smo Gudače svetog Đorđa, kao i mnoge druge ansamble. Pobratimili smo se sa najstarijim pevačkim društvima: Pančevačkim (1838), „Jedinstvom” iz Kotora (1839), Prvim Beogradskim (1853) i brojnim horovima iz zemlje i inostranstva. Organizovali smo Svetosavske akademije, a gosti su nam bili najpoznatiji dramski umetnici: Uglješa Šajtinac, Nebojša Glogovac, Vojin Ćetković, Nebojša Dugalić, Bojan Žirović, Sonja Savić – ispričao je Nenin.