MAJA ŠUJICA, PEDAGOŠKA SAVETNICA PREDŠKOLSKE USTANOVE
Dete kroz pokret upoznaje sebe
Kao pedagog za fizičko vaspitanje, naša sugrađanka pune dve decenije razvija sportsku kulturu u Predškolskoj ustanovi, gde je zaposlena. Javnost Maju Šujicu pamti po uspešnoj „Školici plivanja” i projektima: „Vrtići bez granica 3” i „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje – S osmehom u vrtić”. U saradnji sa ovdašnjim Sportskim savezom i Savezom za školski sport organizovala je „Trku za srećnije detinjstvo”, kao i „Poligone spretnosti”.
Napisala je više stručnih radova. Koautorka je priručnika „Muzika i pokret” za vaspitače i učitelje. Može se još mnogo toga nabrojati, i ne bi sve ni stalo u bogatu poslovnu biografiju pedagoške savetnice.
Nosilac je priznanja „Najbolja igračka, 2021” kao i „Dobra igračka, 2015.”. Pored toga, laureatkinja je „Godišnje nagrade Sportskog saveza grada Zrenjanina” (2016), u kategoriji stručnjaci u sportu. Pripalo joj je i priznanje „Nestor Dimitrijević” za izuzetne rezultate postignute u oblasti obrazovanja i vaspitanja.
Šta je neophodno za pravilan razvoj deteta?
– Ključna je redovna fizička aktivnost. Trčanje, skakanje i igranje na otvorenom jačaju mišiće i kosti. Istovremeno poboljšavaju koordinaciju i motoričke veštine. Fizička spremnost je jedan od najvažnijih spoljašnjih faktora koji utiču na rast mališana, bilo da je reč o nastavi, igri, sportskoj rekreaciji ili sportu uopšte. Svaki oblik aktivnosti povezan sa radom mišića je koristan. Dete kroz pokret upoznaje sebe i svet, uspostavlja komunikaciju sa okruženjem, što podsticajno deluje na razvoj u celini.
Koja je uloga institucija, stručnjaka i porodice?
– Vrtić je jedno od glavnih mesta gde je posebno zastupljena fizička aktivnost. Stoga je potrebno usavršavati uslove u kojima se realizuju, i upotpuniti sadržaje. Vaspitači treba da što više osmišljavaju i menjaju vežbe koje bi se sprovodile u ovom uzrastu. Veliki značaj imaju i roditelji, kojima je potrebno često davati informacije i instrukcije kako da doprinesu boljem i pravilnijem razvoju najmlađih. Deca vole da se igraju, i da budu aktivna. Samim tim neophodno je da se svi resursi iskoriste, od vrtića, lokalne zajednice do porodice, kako bi podstakli rast mališana u najkritičnijem periodu stasavanja.
Kako Predškolska ustanova pomaže onima kojima su potrebne fizičke vežbe?
– U cilju da se olakša roditeljima i najmlađima, kreiramo različite programe. Na taj način širimo i obogaćujemo ponudu, a njima omogućavamo da izaberu između različitih aktivnosti i usluga, u skladu sa potrebama, mogućnostima i drugim specifičnostima. Razvili smo: „Igralište plivalište”, „Razvojnu gimnastiku”, „Muziku i pokret”, „Igraj se igraj”, „Učimo kroz igru”, „Napred, nazad, jedan, dva motoriku učim”, „Malu školu plivanja”, „Razigravanje”…
Kako izgleda fizijatrijski pregled u Dispanzeru za decu?
– Saradnja sa institucijama našeg Grada pružila je mogućnost roditeljima da jedan od obaveznih pregleda za polazak u školu bude dostupniji i praktičniji. Pregled mališana uzrasta 5.5 do 6.5 godina radi se u Domu zdravlja „Dr Boško Vrebalov”. Meri se posturalni status dece iz naše ustanove, kao i mališana iz okolnih mesta. Spušteni svod, u praksi poznat kao „ravno stopalo”, je najčešće registrovani poremećaj. U njegovoj osnovi leži nedovoljni tonus ligamentarnog aparata i muskulature. Koriguje se jačanjem svih struktura koje su u njegovom sastavu.
Predškolska ustanova je u želji da edukuje roditelje izradila flajere, kao pomoćni materijal sa kratkim opisom vežbi, koje se mogu realizovati i u kućnim uslovima. Većina dece ovog uzrasta ide na organizovane vaspitno-obrazovne aktivnosti, dva do tri puta nedeljno. Sprovode se u klubovima i školicama sporta. Najčešće su to: plivanje, džudo, gimnastika, atletika, ples, balet.
Koliko je unapređena dostupnost predškolskih usluga za decu iz osetljivih društvenih grupa, preko projekta „Inkluzivno predškolsko vaspitanje”?
– Planirano je da traje tri godine, ali je zbog izuzetnih rezultata dva puta produžen do decembra 2024. Omogućeno je da deca steknu različita iskustva, upoznaju realan svet koji ih okružuje mimo porodice i vrtića. Saradnja Predškolske ustanove sa porodicom i društvenom zajednicom dala je dobre rezultate. Naša institucija je razvila i različite aktivnosti koje se razlikuju po obliku, trajanju i programskom opredeljenju.
Kratki programi su bili besplatni i doprineli su većoj dostupnosti predškolskih usluga i pružili podršku porodicama za unapređivanje roditeljskih kompetencija, sa posebnim naglaskom na učestvovanju oba roditelja.
Miroslava Pudar