MILICA DANIKOV, UČENICA ZRENJANINSKE GIMNAZIJE
Iskustvo mi je najbitnije
Neformalan vid obrazovanja mi je važan. Imam mnogo interesovanja i zbog toga se trudim da učestvujem u raznim aktivnostima kako bih videla šta me najviše privlači. One su mi mnogo pomogle da se razvijem i izgradim svoju ličnost – priča Milica Danikov, učenica Zrenjaninske gimnazije.
Naša sagovornica članica je učeničkih kompanija „Blackout” i „Via femina”, kao i Društva kreativnih gimnazijalaca. Učestvovala je u filozofskoj razmeni „Minerva” i Erazmus projektu o ekologiji i zdravim navikama. U okviru programa „Hej, tu smo” o mentalnom zdravlju završila je obuku za vršnjačku edukatorku.
Zapažen rezultat ostvarila je na takmičenju iz srpskog jezika. Bavi se plesom, svira flautu i klavir. Pored gimnazije pohađa i Srednju muzičku školu „Josif Marinković”. Na međunarodnom takmičenju za flautu u Beogradu nedavno je osvojila prvu nagradu.
Zašto ste se odlučili da upišete i drugu srednju školu?
– Još uvek ne znam čime želim da se bavim u budućnosti. Zbog toga volim da proširujem svoja interesovanja i učim nove stvari. Muzika i sviranje su me oduvek interesovali, a uživam i da nastupam na sceni. Umetnost me privlači i zbog toga imam motivaciju da joj se posvetim. Uz dobru organizaciju sve stižem. Trudim se da se jednako posvetim obema školama. Podrška porodice, profesora i prijatelja daje mi vetar u leđa.
Koji je značaj javnih nastupa i učestvovanja na takmičenjima?
– Od malena treniram ples u plesnom klubu „Free dance” kod Nikolete Vidaković. Kao dete sam počela da nastupam na sceni i već tada razbila strah. Naravno, uvek postoji pozitivna trema. To je doprinelo i razvoju moje ličnosti, jer sam kasnije u razgovorima imala manje treme. Trudim se da iskoristim svaku priliku koja mi se pruži. Iskustvo mi je najbitnije.
Zašto ste odlučili da završite obuku za vršnjačku edukatorku o mentalnom zdravlju?
– Ne znamo kroz šta neko prolazi i zbog toga mislim da je važno da i dalje govorimo o ovoj temi. Delu mladih nije problem da potraže pomoć, ali je izazov to što ne znaju kome da se obrate. Sa druge strane, čini mi se da neki to izbegavaju ili misle da im pomoć nije potrebna.
Srednjoškolcima je lakše da o temi mentalnog zdravlja pričaju sa edukatorima koji su njihovog uzrasta. Nakon obuke, držali smo radionice u srednjim školama. Kroz interaktivno učenje pokazali smo vršnjacima kako da prepoznaju simptome.
Šta Vam je donelo iskustvo građenja učeničke kompanije „Blackout”?
– Naš proizvod bio je istoimena društvena igra. Njen cilj je prevencija problema zavisnosti među mladima. Prikazali smo situacije iz realnog života, probleme i posledice zavisnosti i njihov uticaj na pojedinca i društvo.
Na taj način želeli smo da podignemo svest o štetnosti. Na regionalnom takmičenju osvojili smo drugo mesto, a bili smo peti u državi. Tokom procesa izrade razvila sam veštine komunikacije i imala slobodu da podelim svoje ideje bez straha od osuđivanja. Naučila sam da budem strpljiva i da imam puno razumevanja prema drugima. Sada sam deo učeničke kompanije „Via femina”. Zajedno sa četiri drugarice objavila sam knjigu koja je namenjena devojkama uzrasta od 11 do 15 godina. Radimo pod mentorstvom profesora Edija Darušija.
Na koji način mladi mogu da ostvare ideje koje imaju?
– Mnogo je prilika za umrežavanje, ali je glavni problem neinformisanost. Pojedinci neretko imaju fantastične ideje koje mogu da utiču na zajednicu, ali ne znaju sa kime da ih podele. Ako nas nešto zanima, treba da se potrudimo da do toga i dođemo. Takođe, mislim da razmene i projekti treba da se promovišu i na društvenim mrežama, jer mladi na njima provode dosta vremena.
Sa druge strane, problem je što se deo mladih u periodu puberteta stidi, pa se zbog toga ustručava da izrazi svoja mišljenja.
Kakva iskustva nosite sa filozofske razmene „Minerva”?
– U programu sam učestvovala dva puta. Bila sam u Nemačkoj, a potom i ugostila vršnjaka kada su uzvratili posetu. Pored velikog broja izleta, fokus razmene bio je na filozofskim diskusijama i raspravama. One su mi pomogle da slobodno izrazim svoje stavove. Mnogo sam naučila o istini i politici, a u isto vreme vežbala sam i engleski jezik.
Zanimljivo mi je i opušteno da učim sa vršnjacima. Na taj način sam mnogo saznala i izgradila svoju ličnost.
J. Šormaz