NENAD DOMJESKOV, NAČELNIK GRADSKE UPRAVE
Zrenjanince najviše muče urbanistički problemi
Prošle godine sprovedena su dva konkursa za izbor načelnika Gradske uprave (GU), u januaru i u oktobru. Nakon prvog imenovan je Miloš Korolija, a nakon drugog Nenad Domjeskov. Domjeskov je tada podneo ostavku na funkciju odbornika. Postavljen je na mesto načelnika GU na sednici Gradskog veća 31. oktobra.
Rođen je 2. maja 1991. u Zrenjaninu. Navodi da sa svoje 32 godine ipak nije najmlađi načelnik GU. Završio je Ekonomsko-trgovinsku školu „Jovan Trajković” (smer: pravni tehničar), a potom i osnovne studije Pravnog fakulteta u Novom Sadu 2015. Godinu dana kasnije je masterirao. Od 2015. do 2018. radio je kao pripravnik u advokatskoj kancelariji. U lokalnoj filijali Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje bio je zaposlen od 2018. do 2022. Kako ističe, uz rad je nastavio da se usavršava učešćem na mnogim stručnim seminarima i konferencijama. U martu ove godine položio je pravosudni ispit. Domjeskov je od 2013. do 2016. bio član Upravnog odbora Istorijskog arhiva, a u istom periodu i zamenik člana Gradske izborne komisije.
Mesto načelnika GU je najozbiljnija funkcija u Vašoj karijeri. Kakav izazov Vam predstavlja rad na ovoj poziciji?
– Dosadašnje radno iskustvo sam sticao u javnom sektoru tako da sam upoznat sa ovim domenom rada. U dva saziva sam bio i odbornik u gradskoj Skupštini (2016–2022). Tada sam dobio priliku da se upoznam sa organizacijom, načinom rada i nadležnošću Gradske uprave. Mesto načelnika jeste zahtevna i veoma odgovorna funkcija, ali sam spreman i motivisan da je obavljam ozbiljno i odgovorno.
Da li Vam je pri stupanju na novo radno mesto pomogao Vaš prethodnik Miloš Korolija?
– Kada sam postavljen, podršku su mi pružili kako čelnici Grada, tako i rukovodioci organizacionih jedinica GU, koji su sada i moji najbliži saradnici. Takođe, veliki oslonac bio mi je upravo i Miloš Korolija, koji ima dugogodišnje radno iskustvo.
Koji su najčešći izazovi sa kojima se susrećete?
– Posao načelnika podrazumeva rukovođenje i usklađivanje rada Gradske uprave kao jedinstvenog organa. Stoga su i izazovi sa kojima se susrećem u svakodnevnom radu mnogobrojni. Međutim, trudim se da u bliskoj saradnji sa svim rukovodiocima pronalazim adekvatna rešenja za probleme koji se javljaju.
Šta će se u narednom periodu naći u Vašem fokusu?
– Prvenstveno će to biti aktivnosti naznačene Nacrtom plana razvoja grada za period 2023– 2030. Prioritetni pravac u kojem želimo da idemo jeste unapređenje organizacije, odgovornosti, kapaciteta i jačanje ljudskih resursa, koji su prvi i osnovni pokretač razvoja. Upravu nameravamo da učinimo „servisom građana” u pravom smislu te reči. Radićemo i na standardizaciji kvaliteta usluga koje pružamo sugrađanima i privredi, kao i na unapređenju postojećih elektronskih usluga i uvođenju novih, koje Zrenjanincima i ljudima u naseljenim mestima olakšavaju ostvarivanje prava.
Koliko Uprava ima zaposlenih i koji stručni kadrovi nedostaju?
– Trenutno je 334 radnika. Zbog širokog kruga nadležnosti potrebni su nam diplomirani pravnici i inženjeri.
Da li zgrada gradske kuće može da zadovolji sve potrebe GU, s obzirom na starost objekta i zahteve savremene administracije?
– Imamo kapacitete da obezbedimo svim građanima jednak položaj i pravnu zaštitu.
Koji su najčešći problemi koji muče Zrenjanince?
– Rekao bih da se oni najviše tiču urbanizma, odnosno objedinjene procedure i ozakonjenja, ali se trudimo da ih reorganizacijom rada ubrzamo i smanjimo rokove za izdavanje rešenja. Kako bismo unapredili transparentnost i podstakli učešće građana u radu GU, planiramo da uspostavimo mehanizme za merenje koliko su zadovoljni uslugama koje pružamo. To će dovesti do ozbiljne analize koja će biti osnov za naš dalji razvoj.
Miroslava Malbaški
Foto: Marijan Mahalup
-
ODELJENJA I SLUŽBE
Načelnik usklađuje rad Gradske uprave, daje pravna mišljenja Skupštini, gradonačelniku, Gradskom veću i radnim telima Skupštine. Njegov mandat je pet godina. Zrenjaninsku GU čine devet odeljenja i dve službe (za finansije, opštu upravu, društvene delatnosti, urbanizam, imovinsko-pravne poslove i upravljanje imovinom, privredu, inspekcije, ljudske resurse i pravne poslove, komunalnu miliciju, odbranu, vanredne situacije i zajedničke poslove, Služba skupštine grada, gradonačelnika i Gradskog veća, Služba za informacione i komunikacione tehnologije) i dve posebne organizacione jedinice (Kabinet gradonačelnika i Jedinica za internu reviziju).