NOVI HIRURŠKI ZAHVATI U OPŠTOJ BOLNICI „ĐORĐE JOANOVIĆ”

Manje bola i brži oporavak

Početkom aprila zrenjaninski lekari uradili su prvu laparoskopsku operaciju na bubregu. Realizacija ove minimalno invanzivne hirurške metode rezultat je edukacije koju Opšta bolnica „Đorđe Joanović” sprovodi u saradnji sa Kliničkim centrom Vojvodine. Osim toga, prvi put je izvedeno i laparoskopsko uklanjanje ehinokokne ciste na jetri.
Prema rečima dr Vanje Kunkina, direktora Bolnice, na ovaj korak odlučili su se zbog efikasnosti procedure i prednosti za pacijente. Naime, ovim pristupom ređe dolazi do komplikacija, oporavak je kraći i pacijenti se brže vraćaju svakodnevnom životu.
– Pratimo rad naših referentnih zdravstvenih ustanova. Sledimo njihove korake i trudimo se da i mi uvedemo stvari koje oni implementiraju. Na taj način vršimo i kontinuiranu edukaciju kadra – kaže Kunkin.
ISKUSTVO I ŽELJA ZA NAPRETKOM
Laparoskopsku operaciju uklaljanja ehinokokne ciste zrenjaninski lekari realizovali su svega nekoliko nedelja nakon tima iz Kliničkog centra Vojvodine.
– Podvig kolega dao nam je podstrek da i mi krenemo u tom pravcu jer imamo veliko laparoskopsko iskustvo. Pozicija ciste je bila odgovarajuća, a pacijentkinja u dobrom stanju, te je operacija mogla da se izvede uz minimalne rizike – ističe dr Kunkin.
U ovom slučaju bolest je bila asimptomatska i otkrivena je slučajno. Nakon analiza i medikamentoznog lečenja ovog parazitnog oboljenja, krenule su pripreme za operaciju.
Pored materijala i sredstava, bila je neophodna i nabavka specijalnog rastvora koji će ubiti parazite. U susret im je izašla Centralna apoteka koja ga je napravila.
– Izolovali smo polje, potom smo tankim iglama ubijali parazite ubrizgavajući tečnost. Rizik za anafilaktički šok smanjen je jer smo sve mogli da usisamo bez otvaranja ciste. Potom smo je odstranili. Sve je prošlo u najboljem redu. Pacijentkinja je puštena kući posle dva dana bez ikakvih komplikacija – objašnjava proces dr Kunkin.
BENEFITI ZA PACIJENTE
Prema rečima dr Stefana Veselinovića, specijaliste urologije, broj tumora na bubrezima je u porastu. Zrenjaninski stručnjaci beleže sve više pacijenata sa ovim oboljenjem. Otuda su došli na ideju da se edukuju za izvođenje laparaskopske operacije – minimalno invanzivne hirurške metode.
– Otvorenom hirurgijom tumore bubrega operišemo svake nedelje. Sa druge strane, laparoskopska urologija ima dosta sporiji početak. U našoj zemlji primenjuje se poslednjih pet-šest godina, pre svega u kliničkim centrima. Mi smo prva sekundarna zdravstvena ustanova u Vojvodini koja je počela sa ovim programom – kaže dr Veselinović.
Zrenjaninska bolnica je centar za urološku endoskopiju. Do sada nisu na ovaj način radili zahvate u trbušnoj duplji, ali imaju višedecenijsko iskustvo u procedurama na prostati, mokraćnoj cevi i bešici.
Tokom aprila prvi put su realizovali samostalnu operaciju tumora bubrega. Tim koji je, pod budnim okom prof. dr Dimitrija Jeremića, izveo zahvat činili su: dr Siniša Savović (anesteziolog), dr Bojan Jovanović i dr Stefan Veselinović (urolozi). Pored toga, tokom edukacije realizovali su i zahvate na bubrežnoj karlici, operisali tumore na prostati i urođena suženja bubrega.
– Prednosti ove procedure su mnogostruke i pacijent ih mnogo bolje podnosi. Kod otvorene operacije tumora bubrega pravi se veliki operativni rez i rana duže zarasta. U slučaju laparoskopske procedure bolnost je mnogo manja, zbog čega se slabije koriste lekovi za ublažavanje. Pacijent je mnogo brže funkcionalan i može sam da se kreće. Uz to, i ožiljci su drastično manji – objašnjava dr Veselinović.
Budući da se zahvati sprovode u okviru edukacije, u ovom trenutku broj operativnih dana je ograničen. Biraju se pacijenti koji su najpogodniji za proceduru i koji bi nakon nje imali najveći benefit.
– Za sada postoji određeno vreme čekanja, jer fizički ne možemo da stignemo više da operišemo. Imamo veliko iskustvo kada su u pitanju klasične metode i zbog toga ne želimo da bilo koga uključimo u edukaciju tokom operacija – kaže naš sagovornik.
Dodaje da su indikacije za minimalno invanzivnu hirurgiju još šire. Edukacija nema vremensko ograničenje, budući da je u pitanju jako široka oblast u kojoj ima dosta prostora za usavršavanje.

J. Šormaz

I PET GODINA BEZ SIMPTOMA
Dr Vanja Kunkin podseća da je ehinokokoza parazitno oboljenje koje je uglavnom prenosi sa psa prljavim rukama. Kućni ljubimci parazita unose kada pojedu iznutrice druge životinje u kojima se nalaze larve. Čovek može da dođe u vezu sa njima i konzumiranjem povrća na kojem mogu da se nađu tragovi fekalija. Jaja larvi u 75 odsto slučajeva preko crevnog krvotoka dolaze u jetru, ređe do pluća. Na našim prostorima najčešće se javlja granulozni tip koji formira cistu.
Bolest prolazi kroz nekoliko faza razvoja. Prva je asimptomatska i može trajati i pet godina, u drugoj fazi javljaju se tegobe poput bola, žutice, mučnine, povraćanja. U trećoj može doći do pucanja ciste. Tada sledi komplikovano lečenje.