ODBORNICI DALI „ZELENO SVETLO” PREDLOGU BUDžETA ZA 2024. GODINU

Oprečni pogledi na finansijski plan

Da li je budžet za 2024. razvojni ili ne – diskutovali su u petak, 8. decembra, odbornici vlasti i opozicije. Podsećamo, planirano je da se u kasi nađe 6,69 milijardi dinara, dok su rashodi projektovani na 7,88 milijardi. Deficit je 1,19 milijardi dinara.

POHVALE I KRITIKE
Kako je istakao gradonačelnik Simo Salapura, blizu milijarde otići će na zaštitu životne sredine. Najavio je nastavak izgradnje kanalizacije, putne infrastrukture, kao i sanacije stadiona i gradske deponije.
Budžet su redom za govornicom hvalili: Nenad Joksimović, Marko Miškeljin, Lepa Željski, Branka Vlaisavljević, Zoran Šemić, Ljuba Travica, Danijela Mićević.
Sa druge strane, Bojana Begović, šefica odborničke grupe LSV-a, objasnila je da nisu glasali za predlog budžeta jer nije razvojni, nema ozbiljnu socijalnu komponentu niti velikih investicija.
– Na stranu to što je iluzorno govoriti o održivom sistemu na lokalnom nivou kada su javne finansije centralizovane i kada se oko 90 odsto sredstava sliva u državni budžet.

Ova vlast ni u 2023. nije ostvarila obećano. Zrenjaninci i dalje nemaju zdravu pijaću vodu, izgradnja obilaznice nije završena, ambulante i apoteke u selima rade svega par dana nedeljno, a grad spada u kategoriju prekomerno zagađenih – poručila je Begović.
Podsetila je da je između dva popisa Zrenjanin izgubio preko 16 hiljada ljudi, da je prosečna plata manja i od republičkog i od pokrajinskog proseka, a da je Zrenjanin među pet najskupljih gradova za život u Srbiji.
– Da li je rekonstrukcija stadiona prioritet ako nisu izdvojena dodatna sredstva za javni gradski i prigradski saobraćaj? Retki su polasci, autobusi su dotrajali, a stajališta su još gora – konstatovala je šefica LSV-a.
Odbornik Novog DSS-a Ljubomir Erdeljan je ukazao da je prilivna strana budžeta u Subotici preko 9, a u Pančevu skoro 8 milijardi dinara.
– Nivo prihoda je i dalje na niskom nivou. I pored hvalospeva vlasti da privredna aktivnost u gradu cveta, to se ne odražava na povećanje prihodne strane budžeta – poručio je Erdeljan.

PRIMEDBE NA JKP „PIJACE I PARKINZI”
Milanu Ivaniću nije bilo jasno kada je Gradsko veće razmatralo novi budžet.
– Na sajtu Grada ne možemo videti materijal sa tih sednica, dok se u dokumentaciji sa sednice održane 1. decembra mogu pronaći samo programi poslovanja javnih preduzeća – konstatovao je Ivanić.
Ukazao je i na to da je Novi DSS primio dosta pritužbi građana na manjak prostora za parking i veliku gužvu u ulici Dositeja Obradovića (od ul. Konstantina Danila do Marka Oreškovića). Navodi da su se Zrenjaninci žalili i na parkiralište kod Pupinove na magistrali, kao i na mnogobrojne rupe na kolovozu. Ivanić ističe da se Programom poslovanja „Pijaca i parkinga” planira povećavanje broja parking mesta u crvenoj zoni za 47, kao i nabavka još jednog vozila za kontrolu (sken kar).
– Većina parkinga nije dostojna naplate jer nije uređena. Ovakvim planom čini se da preduzeće samo gleda kako da građane što više finansijski optereti – poručio je Ivanić.
Preostale tačke koje su dobile potvrdu odbornika odnose se na programe poslovanja javnih preduzeća i ustanova za narednu godinu.
Usvojen je i Kadrovski plan Gradske uprave, Pravobranilaštva i Stručne službe lokalnog ombudsmana za 2024. Takođe, nova rukovodstva dobili su odbori osnovnih i srednjih škola.

Miroslava Malbaški

  • SKUPŠTINA (NE)DOSTUPNA GRAĐANIMA
    Na kraju zasedanja odbornicima je želeo da se obrati Milenko Radonjić iz Orlovata. Međutim, predsednik, zamenik i sekretarka skupštine su nakon poslednje tačke napustili baroknu salu. Radonjić navodi da se regularno prijavio sekretarki i da su odbornici bili upoznati sa njegovom namerom. Želeo je da ukaže na problem meštana više sela otkako je pre tri godine zabranjen drumski saobraćaj na tamiškom mostu.
    – Niko ništa ne rešava. Rečeno mi je da će se graditi novi drumski most, paralelno sa postojećim – izjavio je Radonjić. Odbornike je takođe želeo da pita za igralište i sportski teren koji su pre 12 godina trebali da se grade u Orlovatu, ali posao nikad nije otpočet zbog imovinsko-pravnih problema.
    – Nijedan sport u selu nemamo, naselja nam ostaju pusta – zaključio je Orlovaćanin.