PODRŠKA NA SVIM NIVOIMA KLJUČNA JE ZA USPEŠNO DOJENJE

Majčino mleko – najekskluzivnija ishrana za bebu

Naučnici su jedinstvenog stava da dojenje ima značajne zdravstvene benefite za novorođenče. Međutim, u svetu i kod nas sve je manji broj žena koje se odlučuju za prirodnu ishranu mališana. Kako bi se situacija promenila, potrebno je ostvariti multidisciplinarni pristup i na taj način povećati svest o značaju i prednostima koje dojenje ima, ističu zrenjaninski stručnjaci.
Oni su u Domu zdravlja „Dr Boško Vrebalov” nedavno na ovu temu održali okrugli sto. Događaj je organizovan u sklopu Svetske nedelje dojenja, koja je ove godine obeležena pod sloganom „Budimo bliže – podrška dojenja za sve”.

BEBA U FOKUSU
Prema rečima ginekološkinje dr Olgice Bajin, odluku o tome da li će novorođenče hraniti na prirodan način ili ne, žena donosi u momentu kada se trudnoća ustanovi.
– Potrebno je naći granicu između onoga što očekujemo i što možemo da pružimo. Sve trudnoće su različite, zato je važno da svi zajedno trudnicama prenosimo iste informacije. U toku dojenja potrebno je pratiti bebu i fokusirati se na nju i njene potrebe – kaže dr Bajin.


Kako objašnjava dr Ivana Stanić, pedijatar, o dojenju treba da se razmišlja kao o najekskluzivnijoj vrsti ishrane. Iako je ono ključno u prvih šest meseci, u svetu i kod nas beleži se zabrinjavajući trend sve ređeg odlučivanja za prirodnu ishranu bebe.
– Majčino mleko je dar detetu. NJegov značaj je nemerljiv nutritivno, imunološki, psihološki i razvojno. Sastav je takav da sadrži sve nutrijente koji zadovoljavaju potrebe deteta i ne zavisi od ishrane majke – kaže dr Stanić.


Naša sagovornica ističe da jako je važno odmah nakon rođenja staviti bebu na podoj. Zbog veličine želuca, u prvoj fazi dovoljno je od 3 do 5 mililitara mleka.
– Dojenje je dosta zahtevno u početku, ali ima neverovatne benefite. Brojne hranljive vrednosti koje majčino mleko sadrži, formule ne mogu kopirati – ističe Stanić.

DAR DETETU
Kako bi roditelji doneli odluku o značaju prirodne ishrane za zdravlje majke i deteta, kao i o potencijalnim rizicima dohrane, savetuju se sa sestrama Patronažne službe Doma zdravlja.
Prema rečima Slađane Stanić, glavne sestre Službe, promocija dojenja počinje tokom prve posete u periodu trudnoće. Tada razgovaraju o njegovom značaju.
– U tom periodu roditelji imaju puno pitanja o pravilnom razvoju deteta. Ključno je da im se u tom trenutku da tačna informacija. Preplašeni su i preplavljeni protivrečnim savetima sa interneta – objašnjava Stanić.


Naša sagovornica podseća da se u Domu zdravlja organizuje školica za trudnice. U njoj roditelji mogu da se informišu o prednostima i pripremama za dojenje, zatim o preprekama i njihovom prevazilaženju, kao i o značaju podrške oca u tom periodu.
– Sa patronažnim sestrama može se stupiti u kontakt i putem telefonskog Savetovališta „Deca Srbije” koje je dostupno svaki dan od 7 do 20 časova. U 2023. godini ostvareno je preko 6.500 poziva – kaže Stanić.

  • ZA BOLJE ZDRAVLJE ZUBA
    Prema rečima dr Brankice Jovanović, specijaliste dečije i preventivne stomatologije, dojenje je značajno za razvoj lica i vilice deteta, jer uključuje akciju mišića obraza i usana.
    – Kada majka doji, stvara se vakuum. Onemogućeno je zadržavanje mleka u predvoju usana i usnoj duplji. NJegovo prisustvo u tim zonama dovodi do fermentacije i pada PH vrednosti, što za posledicu ima karijes ranog detinjstva – kaže dr Jovanović.
    Kako objašnjava, da bi se smanjio rizik od njega idealno je dojiti do 18. meseca. Najnoviji podaci kažu da je rizik još manji ukoliko se doji do 12. meseca.
  • EDUKACIJA STRUČNJAKA
    Sa ciljem da podrže dojenje i negu novorođenčeta Dom zdravlja ove godine usvojio je „Politiku podrške prirodne ishrane (dojenja)”. NJen cilj je da edukuje zdravstvene radnike koji brinu o trudnicama i bebama, kako bi se stvorilo pozitivno okruženje za zaštitu, promociju i podršku dojenja, objašnjava Slađana Pejović, glavna sestra Doma zdravlja.
    – Ključna je obuka radnika. Poslednje dve godine sprovodimo stručno usavršavanje zaposlenih koji su u direktnom kontaktu sa trudnicama i novorođenčetima. Na taj način želimo da izbegnemo davanje kontradiktornih informacija. Tako roditelj može da donese ispravnu odluku, a mi smo tu da ih podržimo – ističe Pejović.

J. Šormaz

foto: Jovan Njegović Drndak