Priprávajú festival zvykov a obyčají a oberačku: LETO V ARADÁČI SA UKONČí s HUDBou, TANCom A SLADKým VĺNom

Dve manifestácie v jednej
Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli, 11. v poradí, toho roku sa uskutoční spolu s tradičnou manifestáciou Oberačka, a to v sobotu 8. septembra.
Miestny odbor Matice slovenskej v Aradáči a Spolok vinohradníkov majú naplánované tak, aby sa o 9h ráno hostia y Iloku a Kovačice a oberári zoskupili na nádvorí Hasičského domu. O 10 by všetci spolu naštartovali do viníc, a na poludnie sa pôjde do vinohradu Pavela Viliačika. Po návrate z vinohradu naplanované je tradičné múľanie hrozna, taktiež na nádvorí Hasičského domu, a potom sa bude pokračovať v istom rytme s Festivalom zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli.
O 3h popoludní je očakávaný príchod hostí do Základnej školy Bratstva, a tým poradím ako budú prichádzať, súbory budú mať aj priestorové skúšky. O 5h popoludní bude otvorená výstava Aradáčania fotoobjektívom Petra Dešića. O 6. večer si organizátori naplánovali defilé a potom o 7h by sa mal začať gala koncert, ktorý by potom trval do 22h, kedy sa začne ľudová veselica.
Jaroslava Števková z Organizačného výboru uviedla, že sa do 21. augusta prihlásilo 10 súborov, a že od niekoľko iných čakajú informácie a potvrdenie príchodu.
Zateraz sa vie, že na gala koncerte vystupia tri súbory zo Zreňaninu, dva z Kovačice, po jeden z Iloku, Boľoviec, Vojlovice, Kysáča, a keďže Kysáčania majú hostí zo Slovenska, presnejšie zo Zvolenskej slatine, očakáva sa, že v Aradáči zatančia aj oni.
– Do konca týždňa zbadáme, či prídu Hložančania, tiež čakáme odpoveď z Padiny – povedala učiteľka slovenčiny na aradáčskej ZŠ Jaroslava Števková, ktorá znovu napíše scenário, o ktorom povedala takto: – Keďže bude v istom dni aj Oberačka, riešila som, že tohoročný scenário bude práve o tom: o hrozne a víne, tiež je to naša aradáčska tradícía.
Už je to aj tradícia, že tento festival podporujú Úrad slovákov žijúcich v zahraničí, Mesto Zreňanin a Pokrajinský sekretariát pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné menšiny – národnostné spoločenstvá a Miestne spoločenstvo Aradáč.

  • MANIFESTÁCIA PRED FESTIVALOM
    Generálnu probu pred festivalom Aradáčania budú mať v Zreňanine. Turistická organizácia Zreňanin organizuje v utorok, 28. augusta, o 7h večer na Námestí slobody Festival tradície a kultúry, na ktorom sa predatavia hosti zo Slovenskej republiky a Aradáčania, Bieloblatčania, Jánošíčania, Kovačičania a Padinčania so svojou kultúrou, gastronomickou ponukou a turistickými potencialmi.
    Cieľ festivala je posilniť spoluprácu Slovenskej republiky a Srbska.
    TO Zreňanin zabezbečí priestor pre každý spolok a každá osada bude mať 30 minút na javisku aby predstavili to najlepšie zo svojej osady.