PROJEKAT „EQUALIFE” UČENICA ZRENJANINSKE GIMNAZIJE NA EVROPSKOM NADMETANJU

Veštačkom inteligencijom do tačne dijagnoze

Sa idejom promocije rodne ravnopravnosti, gimnazijalke Staša Aleksić, Teodora Radičev i Majda Mandić osmislile su „Equalife”. U pitanju je alatka koja koristi veštačku inteligenciju (AI) kako bi smanjila broj pogrešnih dijagnoza kod žena. Osmišljena je u okviru učeničkog izazova „Girls go circular” i izabrana za najbolji projekat u Srbiji. Zrenjaninski tim predstavljaće našu zemlju na Forumu za devojke i žene u STEM (nauka, tehnologija, inženjerstvo, matematika) oblastima koji će se u oktobru održati u Budimpešti.

ZA POUZDANIJE LEČENJE
Kako objašnjava Staša Aleksić, projekat se fokusira na upotrebu veštačke inteligencije u nepristrasnoj dijagnostici žena i muškaraca. Njegova uloga je da uz pomoć simptoma i njihove učestalosti među pacijentima oba pola uspešno uoči različita stanja.
– Problem kod standardne dijagnostike je to što doktori nisu edukovani o razlikama u simptomima među polovima. Naime, većina istraživanja rađena je na muškoj populaciji. Zbog toga, žene mogu biti kasno i pogrešno dijagnostikovane. To može rezultirati pogoršanju stanja, pa čak i fatalnom ishodu – objašnjava Aleksić.
Naša sagovornica pohađala je seminare biomedicine u Istraživačkoj stanici „Petnica”. Njena uloga u projektu bila je prikupljanje biomedicinskih podataka, konstrukcija ideje i edukacija članova tima o bolestima i simptomima.
– Mnogi problemi 21. veka mogu se rešiti upotrebom veštačke inteligencije. Bavila sam se istraživanjem tehnika mašinskog učenja i odabirom platformi i alatki za realizaciju ideje. Projekat ne podrazumeva kodiranje i kreiranje same aplikacije, već isključivo osmišljanje ideje i plana konstrukcije – kaže Aleksić.

KORAK KA PROMENAMA
Za kreiranje identiteta brenda, kroz pravljenje prezentacija, logotipa, videa i interfejsa, kao i proveru tehničkog izlaganja AI alatke, zadužena je Majda Mandić, učenica trećeg razreda.
– Bavim se grafičkim dizajnom. Motivacija za rad na ovom projektu mi je bila činjenica da se rodna jednakost mora podsticati. Pre svega, to se treba ostvariti kroz ljudsku komunikaciju, a veštačka inteligencija može biti pomoćno sredstvo – smatra Mandić.
Teodora Radičev bila je zadužena za osmišljavanje teksta, kreativna rešenja i promovisanje ideje. Kako kaže, projektu se priključila jer veruje da više ljudi treba da se interesuje i edukuje o rodnoj ravnopravnosti.
– U pitanju je veliki problem o kojem se ne priča dovoljno. Posmatrajući prethodne talase feminizma daleko smo dogurale i treba da nastavimo da se borimo. Verujem da ovaj projekat može biti jedan veliki korak ka tom cilju – ističe Radičev.

Zbog smanjenog poznavanja ženskog organizma, dijagnostika je pogrešna u 20 do 30 odsto slučajeva. Kako Radičev kaže, četvrta industrijska revolucija donosi velike promene jer koristi napredne tehnologije. Cilj „Equalife” je da uz pomoć njih doprinese većoj ravnopravnosti u polju medicine.
– Simptomi bolesti za dva pola su veoma različiti. Naznake bolesti kod žena se često zanemare ili ne shvate ozbiljno, jer se ne nalaze u knjigama. To predstavlja veliki problem pri lečenju. Verujemo da naša alatka to može da promeni – ističe Radičev.

J. Šormaz

  • ZNANJA NIKAD DOSTA
    Prema rečima Edija Darušija, mentora tima i profesora filozofije, prioritet njegovog rada sa đacima je podsticanje samosvojnosti i izgrađivanje njihove ličnosti. U tom procesu, od velikog je značaja saradnja Zrenjaninske gimnazije sa drugim relevantnim institucijama u gradu, ali i sa organizacijom Dostignuća mladih u Srbiji.
    – Treba verovati u naše učenike jer su oni pokretači promena! Evropske institucije prepoznale su vrednost poruke „Equalife”. Projekat pokazuje da veštačka inteligencija itekako može biti u službi rodne ravnopravnosti. Nakon učeničke kompanije „Black out” i „Need for green”, „Equalife” je nova zvezda Zrenjaninske gimnazije – ističe Daruši.