REVIZORI SU KONTROLISALI POSLOVANJE VISOKE TEHNIČKE ŠKOLE STRUKOVNIH STUDIJA

Počelo otklanjanje nepravilnosti

Isplata pola miliona dinara za struju van javne nabavke, isplate bez pisanog ugovora, propust da se evidentira 9 miliona dinara potraživanja za školarine – neke su od manjkavosti u poslovanju Visoke tehničke škole strukovnih studija (VTŠ), objavila je Državna revizorska institucija (DRI) novembra prošle godine u izveštaju. Potom su sredinom marta objavili da su zadovoljni merama koje je zrenjaninska Škola počela da primenjuje kako bi otklonila uočene nepravilnosti, najavivši da će nastaviti da prate dalje ispravke.
VTŠ je imala tri meseca da odgovori revizorima kako koriguje neregularnosti, odnosno da predoči akcioni plan za stvari koje će rešavati u periodu od jedne do tri godine.
Revizori su analizirali finansijske izveštaje Visoke tehničke škole iz 2022. godine.
Najpre, VTŠ je manje iskazala svoje obaveze (za iznos od najmanje 8,4 miliona dinara) i potraživanja (za gotovo 9 miliona dinara). Naime, razlog tome jeste što u Glavnoj knjizi nisu bila evidentirana potraživanja od studenata za školarinu od oko 9 miliona dinara.
Dalje, konstatovano je da Komisija nije izvršila popis potraživanja i obaveza. U Izveštaju o izvršenju budžeta deo podataka je bio upisan na neodogovarajućoj klasifikaciji, a deo u pogrešnoj koloni.
Revizori su zaključili da su, osim navedenog, rashodi za zaposlene, korišćenje usluga i roba, dotacije, transfere i drugo, kao i primanja od prodaje zaliha i robe, izvršeni u skladu sa zakonom.

Pored toga, DRI je proučavala i pravilnost poslovanja zrenjaninske obrazovne ustanove u 2022.
Predočili su da je Škola isplatila najmanje 524.000 dinara bez sprovođenja javne nabavke, i to za usluge električne energije. Takođe, plaćanja je obavljala bez pravnog osnova u iznosu od 339.000 dinara (dnevnice članovima Saveta i isplata za pravne savete), kao i bez pisanog ugovora ili drugog akta (najmanje 404.000 dinara – za kancelarijske potrepštine i zalihu materijala, za premer, predračun i stručni nadzor obnove krova).
Kada je reč o pravnim savetima, revizori su istakli da Škola nije trebalo da angažuje advokata (i plati mu 60.000 dinara), već da su pravno mišljenje mogli da dobiju od Državnog pravobranilaštva.
Revizori su ukazali na to da VTŠ nije internim aktom uredila pitanja javnih nabavki, kao i da nije propisno obavljala izveštavanje o sprovedenim nabavkama.
Zaključeno je da VTŠ nije u potpunosti uspostavila sistem finansijskog upravljanja po više osnova. Najpre, jer nije internim aktom uredila: sticanje i raspodelu sopstvenih prihoda; upotrebu privatnih automobila u službene svrhe, kao i korišćenje novca za reprezentaciju i troškove mobilne telefonije zaposlenih.
Drugo, Škola nije donela Strategiju upravljanja rizicima. Potom, deo rashoda i izdataka izvršavala je bez prethodno zaključenog ugovora, odnosno narudžbenice, iako se radi o kontinuiranoj nabavci dobara ili usluga. Takođe, Ministarstvu finansija i Registru zaposlenih nije dostavljala podatke o svojim radnicima, kao ni Godišnji izveštaj o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole za 2022. godinu.

M. Maričić

36 NASTAVNIKA
Prihodi VTŠ iznose 113,4 miliona dinara. Od toga 17,6 odsto potiče od školarina i drugih prodaja roba i usluga, a 80,4 odsto od uplata iz budžeta Republike i Pokrajine. Rashodi Škole iznose 109,3 miliona dinara, od čega 69 odsto (75,9 miliona) odlazi na plate i naknade zaposlenima. Njih je 31. decembra 2022. godine bilo 60 (36 nastavnika i saradnika i 24 člana nenastavnog osoblja). Na neodređeno su bila angažovana 22 profesora i 23 ostala radnika. Inače, normativom je predviđeno 68 zaposlenih, od toga 37 predavača. Iz dokumentacije DRI se takođe može videti da je pojedinim zaposlenima pre dve godine uvećana zarada do 30 odsto (ukupno isplaćeno oko 2,5 miliona dinara) iz sopstvenih prihoda Škole, što omogućava Zakon o platama u državnim organima i javnim službama. To je vršeno na osnovu mesečnih odluka direktora VTŠ o isplati stimulativnog dela zarade.

TRADICIJA DUGA 64 GODINE
VTŠ je osnovala skupština Vojvodine 1962. godine Odlukom o spajanju Više tehnološke i Više tehničke mašinske škole, koje su bile formirane dve godine ranije. Godine 2007. po odluci pokrajinske skupštine naziv se menja iz Viša tehnička škola – u Visoka tehnička škola strukovnih studija.

OBNOVA KROVA
VTŠ je 2022. godine putem pokrajinskog konkursa dobila 2.990.000 dinara za četvrtu fazu obnove krova. Posao je nakon javne nabavke poverila zrenjaninskoj firmi „Piramida inženjering”, 5. jula te godine godine. Škola je javnu nabavku sprovela i za izradu premera i predračuna radova, vođenje stručnog nadzora i učešće tokom sprovođenja tendera, što je bilo povereno firmi „Ars forma” d.o.o.