U NEUZINSKOJ ZEMLJORADNIČKOJ ZADRUZI SUMIRALI SU LANJSKE REZULTATE

Šargarepa i luk spasili godinu

Da nije bilo povoljnih cena povrća, prošla godina bila bi neuspešna, budući da ostali usevi nisu bili isplativi. Na vreme smo se opredelili za povrtarstvo, jer smo uvideli da su vremena kada se lepo živelo od tone ili vagona žitarica davno prošla – ističe Nador Vereš, koji je desetak godina na čelu ZZ „Agrosoj”.
Ovaj kolektiv iz Neuzine je u proizvodnju uveo niz novina – od načina setve, preko pakovanja do isporuke gotovih proizvoda na tržište. Mnogo je investirano i u izmenu strukture zasada, bušenje bunara i navodnjavanje.
– U uzgoju povrća ulaganja se isplate. Kukuruz, suncokret i pšenica su zbog niskih cena poljoprivrednicima 2023. godine doneli brojne nevolje. U sličnoj situaciji je bio i veliki broj naših kooperanata, ali su uspeli nekako da se razduže i uz sopstvena ulaganja izađu iz finasijskog kolapsa – naglašava naš sagovornik.
Navodi da je „Agrosoj” prošle godine proizveo ukupno oko 2.700 tona luka (koji je bio posađen na 24 hektara) i šargarepe (zauzimala je 22 hektara). Povrće je uglavnom plasirano na domaće tržište, ali je pronašlo put i do potrošača u Rumuniji, Mađarskoj i Hrvatskoj. Zadruga će se 6. februara predstaviti na međunarodnom sajmu u Berlinu. Biće jedan od izlagača na štandu Razvoje agencije Vojvodine.
– Posao u povrtarstvu nije lak. On traje praktično 365 dana u godini. U proleće proše godine smo sejali, a od januara pa do aprila bavićemo se pakovanjem luka i šargarepe. Koristimo savrmenu tehnologiju, trudimo se da zadovoljnimo visoke zahteve kupaca i sačuvamo svoje mesto na tržištu – kaže Vereš.

Zemljoradnička zadruga „Agrosoj” obrađuje oko 1.000 hekara njiva, a kooperantima pruža usluge na još 2.500 hektara. Ovaj poljoprivredni kolektiv postoji 15 godina i pozicionirao se kao jedan od stabilnijih. Stekao je poverenje kooperanata ne samo iz Neuzine već i iz okolnih sela, a pogotovo Jarkovca. Stalno je zaposleno dvadesetak radnika, a onih sezonskih je mnogo više.
– U „Agrosoju” sam gotovo od osnivanja i mogu da kažem da je od prvog dana izgrađeno međusobno poverenje menadžmenta i zaposlenih. Zadovoljni smo, osim redovne zarade, imamo i niz značajnih podsticaja – kaže Dalibor Trifunov.
Njegov kolega Peter Detkai je pre šest godina ostao bez posla. U Zadruzi je u tom periodu pronašao zaposlenje, a lane je otišao u penziju. On i sada često navrati da pomogne oko elektroinstalaterskih radova za koje je stručan.

U „Agrosoju” planiraju nova ulaganja. Ona se najviše odnose na kvalitetniju finalizaciju gotovih proizvoda. Ove godine investiraće se u izgradnju savremenog skladišta za luk. Zahvaljujući podsticaju koji je Zadruga dobila od Pokrjine, izgrađeni su pokretni solarni paneli.

Tekst i foto: Nikola Božović

  • KISELE VIŠNJE
    Jedan od strateških poduhvata „Agrosoja” odnosi se na voćarstvo. Proizvodnja višanja je pre šest godina zasnovana na površini od 16 hektara. Zbog niskih cena i neuređenog tržišta, u ovom kolektivu prošlog leta na četiri hektara nisu ni obrali rod. Ukoliko se nešto ne promeni na bolje, ozbiljno se razmišlja da navedeni voćnjak, u koji je ugrađen i sistem za navodnjavanje, iduće godine iskrče.