UOČENI PROPUSTI U POSLOVANJU BOLNICE

Pogrešne šifre napravile zbrku

Nepravilnosti u sprovođenju javnih nabavki, pogrešne ekonomske klasifikacije, davanje u zakup bez saglasnosti i neosnovano skraćivanje radnog vremena – neke su od manjkavosti u funkcionisanju Opšte bolnice „Đorđe Joanović” u 2023. godini, pokazuje Izveštaj Državne revizorske institucije (DRI).
Stručnjaci su kontrolisali finansijske izveštaje i pravilnost poslovanja. Na osnovu toga dali su smernice za korigovanje uočenih propusta. Ova zdravstvena ustanova je deo mera krenula da primenjuje već u toku postupka revizije. Odzivni izveštaj o uklanjanju nepravilnosti moraće da dostavi DRI.

OGRANIČENA KONKURENCIJA?
Kada je u pitanju kontrola pravilnosti poslovanja za 2023. godinu, utvrđeno je da je ova zdravstvena ustanova izvršila rashode od 30,4 miliona dinara koji nisu u skladu sa propisima.
Kontrola je utvrdila da nije ispitano tržište pre pokretanja javnih nabavki, da je rok za podnošenje ponuda bio kraći od minimalno propisanog, kao i da je komisija imala parni broj članova.
– Zakon o javnim nabavkama nije poštovan u slučaju nabavke materijala za hirurško šivenje i angio-salu, iako je procenjena vrednost veća od 5 miliona dinara. Pored toga, nije sprovedena nabavka za usluge popravka mašina – navodi se u Dokumentu.
Upitan je i postupak nabavke novog lifta za prevoz ležećih pacijenata. Revizori smatraju da kriterijum za izbor privrednog subjekta koji se tiče vlasništva nad vozilima nije u logičkoj vezi sa nabavkom.
– Ovim je ograničena konkurencija ponuđača – ističe se u Izveštaju.
Revizori su uočili da je Bolnica, bez prethodno pribavljene saglasnosti, zaključila ugovore o zakupu nepokretnosti u krugu bolnice koje su u svojini AP Vojvodine. Tako je prihodovala 1,3 miliona dinara.

Kako je objašnjeno, iako je Pokrajina dala saglasnost za izdavanje, Bolnica nije zaključila ugovore o zakupu u skladu sa njim. Takođe, oni nisu obnovljeni nakon što su istekli. Kao posledica toga, pravna lica su koristila objekte bez naknade, a Bolnica je izgubila najmanje 844 hiljade dinara.
Kako se u dokumentu navodi, za 508 zaposlenih utvrđeno je skraćeno radno vreme iako obavljaju poslove koji nisu obuhvaćeni Aktom o proceni rizika kao mesta sa povećanim rizikom. Po tom osnovu isplaćena je zarada za časove rada koji nisu efektivno izvršeni u iznosu od najmanje 15,5 miliona dinara. Uočeno je i da je zaključeno nekoliko ugovora o radu za poslove koji nisu predviđeni sistematizacijom. To je budžet ove zdravstvene ustanove koštalo 1,7 miliona dinara.
U 2023. godini za prekovremeni rad v.d. direktoru je isplaćeno 465 hiljada dinara. To je učinjeno bez saglasnosti Upravnog odbora.
Skrenuta je pažnja i na stanje kratkoročnih potraživanja. Naime, usled neusaglašenosti stavova Ministarstva zdravlja i AP Vojvodine, Bolnica nije naplatila potraživanja za pružanje hitne medicinske pomoći u iznosu od 6,2 miliona dinara u periodu od 2018. do 2021. godine.

NETAČNO ISKAZANI PODACI
Državna revizorska institucija utvrdila je da finansijski izveštaji za 2023. godinu nisu pripremljeni u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu. Kako je navedeno, Bolnica je nepotpuno i netačno iskazala podatke u iznosu od najmanje 369 miliona dinara. Većina propusta bila je u vezi sa pogrešnom ekonomskom klasifikacijom.
Izdaci za sanaciju sistema za distribuciju medicinskih gasova i vakuuma sa funkcionalnom probom priključnih mesta u objektu „Nova bolnica”, evidentirani su u poslovnim knjigama kao zidarski radovi. Pogrešno su knjižena: potraživanja (iskazano je stanje koje je manje za 645 hiljada), porez na nagrade (+36 hiljada), obaveze po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje (+4,8 miliona), porez na isplate za usluge po ugovoru (+213 hiljada), socijalna pomoć zaposlenima (-12 hiljada), obaveze prema dobavljačima u zemlji (+204,9 miliona).
– Manje je iskazano stanje obaveza po osnovu kazni i penala po rešenjima sudova u iznosu od najmanje 1,56 miliona, jer nisu evidentirane zatezne kamate i troškovi sudskih postupaka po pravosudnim presudama donetim u periodu od 2020. do 2023. godine. U pitanju su sporovi koje je Bolnica vodila sa zaposlenima za neisplaćene plate i naknade troškova za prevoz iz 2019. – navodi se u izveštaju DRI.
Utvrđen je i niz propusta u vezi sa sprovođenjem popisa imovine i obaveza (plan rada, formiranje komisije, izveštaj popisa…).
Revizori su ovoj zdravstvenoj ustanovi preporučili da se drži odgovarajuće ekonomske klasifikacije u skladu sa pravilnicima i planovima. Ispravka grešaka označena je kao „prioritet 1”. To znači da se, ukoliko je moguće, moraju otkloniti u roku od 90 dana.

J. Šormaz