URUČENE DIPLOME AKADEMCIMA NA VIŠOJ ŠKOLI

Praktična nastava pravi razliku

Kraj godine na Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija (VTŠSS) obeležila je svečana dodela diploma. Zvanje inženjera stekla su 273 studenta, koji su završili jedan od pet osnovnih i dva master programa strukovnih studija. Znanje koje su usvojili na predavanjima deo njih već je uspešno primenio u firmama u kojima su se zaposlili, poručuju iz ove obrazovne ustanove.

NOVO POGLAVLJE ŽIVOTA
Za najuspešnijeg studenta na smeru tehnološkog inženjerstva proglašena je Renata Siveri. Master je upisala na modulu za farmaceutsko-kozmetičko inženjerstvo na istom smeru. Kako kaže, u budućnosti je raspoložena za dalje usavršavanje.
– U toku studija fokus mi je bio da usvojim što više znanja. Krenula sam aktivno da tražim posao. Volela bih da se zaposlim u svom gradu. Praksa koju smo imali na studijama ključna je za sticanje praktičnih veština i iskustva u industriji – smatra Siveri.Na programu Inženjerstvo zaštite na radu istakao se Miloš Piperski. Nakon osnovnih studija upisao je i master, a trenutno traži posao. Kako objašnjava, iskustvo koje je stekao na stručnoj praksi bilo je ključno za njegov profesionalni razvoj.
– U JKP „Čistoća i zelenilo” imao sam priliku da primenim teorijska znanja u stvarnom radnom okruženju. Pored toga, stekao sam nova poznanstva koja će mi značiti u budućnosti – kaže Piperski.
Danijela Rakić, inženjer tehnike i računarstva, VTŠ upisala je nakon završene srednje Tehničke škole. Odlučna je da nadogradi veštine koje je u njoj stekla.
– Profesori su bili korektni i trudili su se da nam približe gradivo. Praksa je omogućila da se upoznamo sa onim što nas čeka nakon diplomiranja. Uručenje diplome znači otvaranje novog poglavlja života – kaže Rakić.

STUDIRANJE UZ RAD
Prema rečima prof. dr Laza Manojlovića, direktora VTŠSS, veliki broj studenata pred kraj studija zapošljava se u atraktivnim firmama na području celog Banata.
– Na master studijama deo mesta na budžetu ostaje upražnjeno, jer se mnogi odlučuju za opciju studiranja uz rad – objašnjava Manojlović.
Direktor podseća da je VTŠSS ove godine uspešno akreditovala četiri postojeća studijska programa na osnovnim strukovnim studijama. To su: elektrotehnika računarstva, mašinsko inženjerstvo, inženjerstvo zaštite na radu i tehnološko inženjerstvo, kao i novi studijski program – inženjerstvo zaštite na master strukovnim studijama.
– Trudimo se da konstantno unapređujemo programe. Svake godine u letnjem semestru za naše studente organizujemo stručnu praksu tokom koje su angažovani 20 sati u jednoj od firmi sa kojima imamo potpisan ugovor o saradnji – ističe Manojlović.

Kako objašnjava prof. dr Miodrag Kovačević, pomoćnik direktora za nastavu, škola ima više od 130 ugovora zaključenih sa preduzećima u okruženju i drugim gradovima u Vojvodini. Studenti imaju priliku da u njima izrađuju praktične, diplomske i master radove.
– Želimo da teorijsko znanje koje steknu, mogu da primene u praksi. Trudimo se da im omogućimo da nakon osnovnih studija postanu master inženjeri. Zbog toga nam je u planu da akreditujemo master strukovne studije u oblasti informatike i računarstva – najavljuje Kovačević.
Prema njegovim rečima, da bi budući studenti znali šta sve VTŠSS nudi, redovno promovišu programe, pre svega, u zrenjaninskim srednjim školama.
– Organizujemo tematske dane, idemo u posete školama. Učenici HPTŠ „Uroš Predić” deo svoje stručne prakse realizuju u našim laboratorijama. Na taj način uče gradivo koje treba da savladaju i u isto vreme se upoznaju sa našom ustanovom i mogućnostima koje nudimo – ističe Kovačević.

J. Šormaz

  • ONI SU SE ISTAKLI
    Najuspešniji studenti po studijskim programima su: Renata Siveri, Ivan Vrbaški, Sara Bašić, Stevan Vucelja, Miroslav Luković, Jelena Jerkov, Miloš Piperski, Radovan Mijanović i Jelena Nedeljkov.