ZRENJANIN JE I OVE GODINE STAO UZ MALE BORCE
Ljubav i podrška na putu do ozdravljenja
U Srbiji, svakog dana jedno dete oboli od maligne bolesti. One su, kod najmlađih, u najvećem broju slučajeva i izlečive (čak i do 75 odsto), ukazuju iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka (NURDOR).
– Na nama kao društvu je odgovornost da im obezbedimo najbolje moguće uslove lečenja – ovogodišnja je poruka „zlatnog septembra”, meseca podrške malim borcima koji biju najteže bitke. Poslata je iz 36 gradova u zemlji, među kojima je i Zrenjanin. To je učinjeno na platou ispred Narodne biblioteke gde je bio priređen događaj koji je prošlog četvrtka okupio brojne mališane, njihove roditelje, ali i mnoge sugrađane.
Folkloraši su bili odeveni u narodne nošnje, plesači u raznobojne kostime. Posebnu pažnju privukle su baletske koreografije. Sa centralnog gradskog trga, koji je dodatno bio ukrašen raznobojnim cvećem i zelenilom, dopirala je muzika, pesma, graja i veseli smeh.
U pažljivo odabranom programu učestvovali su: Plesni klub „Fri dens” (Free dance), horovi vrtića „Vila” i „Crvenkapa”, kulturnoumetnička društva „GIK Banat – Pionir” i „Moja Sosa”, Muzička škola „Josif Marinković”, Baletska škola „Dimitrije Parlić”, „Hor Kulturnog centra” i „Prepodobni Rafailo Banatski”.
– Tu smo i ovog puta kako bismo zajedno lakše stigli do cilja, a to su bolnice po meri deteta. Najmlađi sugrađani koji su se odazvali poslali su ljubav i podršku drugarima koji se leče. Iz Zrenjanina će u novu roditeljsku kuću stići i drvo masline koje šalju volonteri iz Biblioteke i Kulturnog centra – rekla je Jelena Đorđević Perc, organizatorka skupa.
Nikoleta Vidaković, urednica dečjeg programa Kulturnog centra dodala je da je akcenat bio na šarolikosti i kreativnosti. Učestvovalo je više od 150 mališana i svi zajedno su odgovorili na plemeniti zadatak.
Tatjana Lojović, pomoćnica direktora Predškolske ustanove, ispričala je zašto su se odazvali pozivu i priključili programu.
– Rano detinjstvo je najvažniji period u životu deteta. Zato je izuzetno važno da se oni što ranije uključe u vršnjačku zajednicu. Na taj način razvijaju empatiju i razumevanje, uče da prihvataju različitosti, razumeju emocije drugih, stiču zdrave životne navike i podstiču brigu kako o sopstvenom tako i o zdravlju svojih drugara. Najmlađi iz naše ustanove su poruke podrške ispisali na listićima koji su postali krošnja jednog drveta. Njega će bibliotekari poslati jednom od hemato-onkoloških odeljenja na kojima se deca leče ili jednoj od roditeljskih kuća u kojima borave dok traje njihov oporavak. Predškolci su na ovaj način učinili jedno humano delo i pružili podršku onima koji vode svoje najvažnije bitke kako bi im dani bili lepši, a borba lakša – rekla je Lojović.
Miroslava Malbaški
Foto: Jovan Drndak Njegović