STRIPOLIS” PROSLAVIO 15. ROĐENDAN – ZRENJANIN JE OD 19. DO 21. SEPTEMBRA BIO CENTAR DEVETE UMETNOSTI

Dečački san je postao java

Te, sada već davne 1984. godine u Vinkovcima prvi put je održan festival Jugoslovenskog stripa. Posetio ga je tadašnji srednjoškolac i veliki zaljubljenik u ovu umetnost, Branko Đukić. Zadivljen onim što je tamo video, poželeo je da nešto slično napravi i u svom gradu.
Tako je u Zrenjaninu, pre deceniju i po, rođen „Stripolis”. Preteča mu je bio istoimeni časopis koji je doživeo svoje 16. izdanje. Za 15 godina festival stripa preživeo je mnogo toga. Od malog, gradskog događaja, koji je okupljao nekolicinu lokalnih autora, prerastao je u međunarodni, pa i svetski.
Danas, grad na obalama Begeja slovi za centar devete umetnosti. Ljubitelji Konana Varvarina, Alana Forda, Tarzana, Dilana Doga, Zagora, Poručnika Bluberija, Asteriksa i Obeliksa, Taličnog Toma nestrpljivo očekuju septembar i Đukićev poziv.

BREND GRADA
Ove godine okupio je brojne goste, izlagače, izdavače, kolekcionare. Iz godine u godinu sve je više i mališana koji stasavaju uz tradicionalni maskenbal (cosplay), prerušeni u omiljene heroje. Vremenom, postaju redovna publika i nade na kojima će počivati budućnost ovog događaja. Đukić se prisetio pomenutog događaja u Vinkovcima i rezimirao proteklo vreme.
– To malo mesto je nekoliko dana bilo stecište svih bitnih protagonista eks JU strip scene, od velikana poput Đorđa Lobačeva i Julesa Radilovića, preko eminentnih izdavača do publike koja je doputovala iz raznih krajeva Jugoslavije. Bilo je to vreme socijalizma i manifestacija ovog tipa je bila novost u tom sistemu. To je bio trenutak kada sam pomislio: zašto se ovako nešto ne bi organizovalo i u Zrenjaninu. Verovatno je ta moja želja bila toliko jaka da se mnogo godina kasnije i obistinila. Spletom okolnosti sam sa Kulturnim centrom ostvario saradnju na tu temu. U početku je sve krenulo skromno, da bismo za ovih 15 godina uspeli da napravimo neku vrstu brenda i kroz programe koje nudimo zainteresujemo javnost za strip – ispričao je Đukić.

PROGRAMI ZA SVE UZRASTE
Specifičnost ovogodišnjeg Festivala ogledala se u pokušaju da prikaže prožimanja poetike stripa sa drugim umetnostima (pozorište, film, slikarstvo, književnost, muzika). Đukić je napomenuo i da je 16. broj časopisa „Stripolis” posvećen francuskom autoru Žanu Klodu Gotingu i njegovom stripu „Crno”. Tokom tri dana Zrenjaninci su uživali u izložbi, diskusijama i radionicama. U prateći program uvrštena je i dečja predstava „Asteriks i Kleopatra”.
Gosti su bili: Dejan Nenadov, Bosiljka Zirojević Lečić, Vladimir Đurić i Živojin Tamburić. Publici su doneli nove priče posvećene ovom vidu izražavanja, koji je na granici umetnosti i popularne kulture. U galeriji Asocijacije likovnih umetnika Zrenjanina (ALUZ) bila je otvorena izložba „Last goodbye” Danijela Babića.
Goran Marinković, direktor Kulturnog centra, naglasio je da je ovo jedan od najznačajnijih programa. Za dugovečnost, prema njegovim rečima, zaslužni su kontinuitet, kvalitet i tradicija.
– Sledeće godine, u okviru Nacionalne prestonice kulture, „Stripolis” će biti jedan od nosilaca programskih aktivnosti Kulturnog centra – rekao je Marinković.

PORUKE STRIPOFILA
Među onima koji su razgledali brojne naslove sreli smo Aleksandra Sašu Jankovića, muzičara i frontmena „Instant karme”. Razgovarao je sa prijateljem i kolegom, Boškom Boletom Đelilovićem.
– Strip je u detinjstvu, pored muzike, najviše uticao na mene. „Stripoteka” je imala sjajne naslove, a obožavao sam Zagora. Sada preko prijatelja dobijam mnoga domaća izdanja. Upoznat sam i sa andergraund stripovima koji su fenomenalni. Voleo bih da mi neki dobar autor uradi omot za sledeći album – poručio je Janković.

Zrenjaninci su posebno bili oduševljeni postavkom „Izvan kvadrata”. Predstavljala je pogled na umetničke radove crtača iz Srbije. Među zvučnim imenima poput Aleksandra Zografa, Rajka Miloševića Gere i Branislava Baneta Kerca našla su se i dela naših sugrađana Branka Đukića i Stevana Subića. Autori su Marko Stojanović i Živojin Žika Tamburić, kritičar, istoričar i urednik izdavačke kuće „Modesty stripovi” koji od 2011. živi i radi u Londonu.
– Srpski autori poznati su po istraživanju različitih umetničkih formi pored stripova. Neki se bave ilustracijom, vajarstvom, slikanjem, sviranjem, kreiranjem omota za muzičke albume. Neki su čak umetnički direktori, profesori, filmski ili multimedijalni stvaraoci. Cilj ove izložbe je da predstavi bogatstva i različitosti njihovih ostvarenja, kao i šira interesovanja koja utiču na njihove stripove – ispričao je Živojin Tamburić.

Organizator „Stripolisa” je Kulturni centar, podršku su dali Pokrajinski sekretarijat za kulturu i Grad, dok su prijatelji „Persu marketi”.

Miroslava Malbaški
Foto: Jovan Drndak Njegović

KREIRANJE ANIMACIJA ZAINTERESOVALO ĐAKE
Mladi, talentovani, kreativni…
Stripolis sve više privlači mališane, ali i osnovce i srednjoškolce. Upravo njima bila je namenjena radionica održana u sklopu festivala. Polaznici su bili upoznati sa starim tehnikama animacije pre filmova i crtaća, kao i sa jednostavnim iluzijama pokreta koje ukazuju na kreativnost pre doba ekrana. Vodila ih je sugrađanka Ivana Budai koja je diplomirala animaciju na Fakultetu primenjenih umetnosti.
Kako je ispričala, imali su priliku da naprave zoetrop i 12 crteža koji idu u njega. Zoetrop je, veli naša sagovornica, uređaj za animaciju pre postojanja filma, izmišljen 1834. Proizvodi iluziju pokreta prikazivanjem niza crteža ili fotografija u progresivnim fazama tog kretanja.
– Vrlo sam zadovoljna kako je sve proteklo. Uz druženje svi su pokazali ozbiljnu veštinu crtanja. Bilo je lepo videti toliko spretnih i vrednih ljudi na jednom mestu. Drago mi je da sam bila u prilici da pružim drugima mogućnost dodira sa umetnošću, kao što je to meni bilo dato tokom detinjstva na „Stripolisu”. Posebno volim što sam mogla da radim sa profesorom Brankom Đukićem, koji verno organizuje ovaj Festival. Meni je mnogo pomogao tokom priprema za studije. Iz ličnog iskustva znam da njegov trud i pažnja mnogo znače mladima. Zahvalna sam što nastavlja to da radi iz godine u godinu – ispričala je Ivona Budai.

Utiske je prenela Anastasija Atanacković, učenica Osnovne škole „Sveti Sava” iz Stajićeva. Oduvek je volela da crta, a ovo je za nju jedno novo i inspirativno iskustvo.
– Radionica je bila savršena prilika da se dodatno usavršim. Posebno mi je bilo dragoceno što sam mogla da razmenjujem iskustva sa drugima, koji takođe vole strip i animaciju. Razgovarali smo o različitim tehnikama i stilovima, što mi je pomoglo da proširim svoje znanje i steknem nove ideje. Planiram da upišem umetničku školu i jednog dana se profesionalno bavim animacijom – rekla je Anastasija Atanacković.

M. Malbaški