ZRENJANINSKA FIRMA „EKOGRADNJA” OBELEŽAVA DVE DECENIJE POSLOVANJA

Složna porodica je temelj uspeha

Savremena oprema, automatski pogoni i kvalitetan kadar „Ekogradnju” su učinili ozbiljnim partnerom za realizaciju projekata u oblasti niskogradnje, izgradnje puteva i industrijskih objekata i hidrogradnje. Osnovana 2002. godine, korak po korak razvijala se u ozbiljan porodičan posao. Nakon završenog fakulteta radu u firmi posvetio se diplomirani građevinski inženjer Slobodan Milin. Kako kaže, u poslednjih 12 godina postepeno je napredovao. Njegov uspeh prepoznala je Privredna komora, koja mu je ove godine dodelila Nagradu za poslovnog lidera.
– Cela porodica je na okupu. Otac Tomislav, majka, brat i ja zajedničkim snagama doprinosimo uspešnom poslovanju. To radimo uz pomoć tima od 300 zaposlenih i 50 podizvođača. Trudimo se i da budemo društveno odgovorni, te pomažemo kulturu i sport – kaže Slobodan Milin, tehnički direktor „Ekogradnje”.

PRIMENA NOVIH TEHNOLOGIJA
Kako bi zaokružilo usluge koje nudi, ovo preduzeće konstantno ulaže u kupovinu modernih mašina i širenje delatnosti. U vlasništvu firme je šljunkara, moderna fabrika asfalta, pet automatskih fabrika betona u Zrenjaninu i Kikindi, a pokrenuta je i proizvodnja građevinskog materijala (behaton ploča, ivičnjaka, rigola i betonskih cevi).
Kako ističe Milin, posla na tržištu ima dovoljno. Rade sa klijentima na teritoriji cele Vojvodine, sa lokalnom samoupravom sarađuju na realizaciji kapitalnih projekata, a uspešno sarađuju i sa stranim kompanijama.
– U „Linglongu” smo bili angažovani za iskopavanje i nasipanje. Obezbedili smo i velike količine građevinskog materijala. Zanimljivo je da je bilo dana kada smo isporučili i po 3.000 kubika betona. Moderna fabrika asfalta omogućila nam je da ispratimo tempo radova – objašnjava naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, firma konstantno menja opremu i unapređuje mahanizaciju. Sa novim tehnologijama i trendovima u svetu upoznaju se na sajmovima u Evropi, Turskoj i Kini.
– Proizvodnja behaton ploča u Melencima je 100 posto automatska. Moderna fabrika asfalta koja koristi švajcarsku tehnologiju proizvodi 160 tona na čas. Posedujemo automatizovane mašine koje rade na osnovu tri de projekata – ističe Milin.

PRIVLAČENJE STRUČNJAKA

Prema rečima Slobodana Milina, na tržištu je sve teže pronaći kvalifikovanu radnu snagu. Osetan je manjak vozača, rukovaoca građevinskih mašina, ali, pre svega, visokoobrazovanog kadra – građevinskih i mašinskih inženjera.
– Jedno od rešenja ovog problema je to što smo uključeni u program dualnog obrazovanja. Najviše sarađujemo sa ETGŠ „Nikola Tesla”. Na taj način želimo da privučemo mlade i kroz praksu ih naučimo poslu – objašnjava naš sagovornik.
Dodaje da firma razmatra i stipendiranje studenata Građevinskih fakulteta u Novom Sadu i Subotici, kao i o dodeli stanova inženjerima koji se zaposle u firmi.
– Imamo nekoliko građevinskih inženjera koji će uskoro otići u penziju, a primećujemo da mladi nisu zainteresovani za terenski rad – naglašava Milin.
Zbog manjka radnika na tržištu, poslodavci sve češće problem pokušavaju da reše angažovanjem stranaca. U Zrenjaninu rade državljani Indije, Bangladeša, Nepala, Šri Lanke, a deo dolazi i iz Turske.
– Još uvek nemamo nijednog zaposlenog iz inostranstva, ali smo aplicirali za angažovanje njih dvadesetak. Tražimo tesare, armirače, vozače i rukovaoce građevinskih mašina – objašnjava Milin.
U narednom periodu „Ekogradnja” delatnost će proširiti na visokogradnju. Početkom godine kreće prva faza izgradnje stambenog kompleksa od 635 stanova na parceli kod tržnog centra „Big”. Osim toga, u toku je izgradnja pogona za prefabrikovane betonske elemente koja će im omogućiti da rade objekte po principu „ključ u ruke”. Plan je da u njemu zaposle oko 100 osoba.
– Imamo mnogo planova. Nadamo se da ćemo biti uključeni u izgradnju autoputa i vojvođanskog „smajlija”. Njihov završetak učiniće ovaj deo Vojvodine zanimljivijim za investitore – zaključuje Milin.

J. Šormaz

  • ODGOVORNO POSLOVANJE
    Veliku pažnju „Ekogradnja” posvećuje zaštiti životne sredine. U asfaltne baze ugrađeni su filteri za oprašivanje, a firma poseduje i sve licence za tretman građevinskog otpada – prikupljanje, transport i reciklažu.
    – Velike količine građevinskog materijala recikliramo i potom ga ponovo koristimo. Iz starog betona vadimo armaturu, drobimo ga i zatim upotrebljavamo za nasipanje – objašnjava Milin.
    Dodaje da svi kamioni u vlasništu firme umesto dizela koriste metan. Na taj način umanjuju emisiju ugljen-dioksida, a samim tim i zagađenje. Ističe da je preduzeće nakon dve godine čekanja na dozvolu krenulo sa izgradnjom CNG pumpe.