Zgrade nove, ponašanja stara
Piše: Milena Bečejac
Grad svakim danom menja izgled. Za koju godinu, onima koji u njemu dugo nisu bili, biće teško da ga prepoznaju. U svakom pogledu, a posebno po stambenoj izgradnji koja poslednjih godina doživljava pravu eksploziju. Na mestu nekadašnjih kuća, tipičnih za ovo podneblje, niču nove zgrade, ili na mestima na kojima su se nalazili nekadašnji poslovni objekti. Nije to ništa nesvakidašnje, jer se grad kroz vekove menjao, prilagođavao promenama, pa su na ledinama nicale stambene zgrade, zaklanjajući one stare, uglavnom prizemne, sa duhom i dušom vremena prolazećeg. Tako se, eto, prožimaju staro i novo… Ali, važno je sačuvati ono malo duše…
Nikle su i niču nove stambene zgrade, dakako, pametne, energetski štedljive, mnoge opasane kapijama, uz video nadzore, dakako. U planu je bar još 1.500 stanova u novim zgradama na više lokacija, a investitori ih grade po svojim planovima, nekome se dopadaju, nekome ne, a i pitanje je koliko se uklapaju u ambijentalnu celinu. Godine 2019. izgrađeno je 400 novih stanova.
Gotovo da nemate ulicu ili kvart u kojima nema novih zgrada kolektivnog stanovanja – na Lesinini, u Maloj Americi, u ulicama vojvode Bojovića, Toše Jovanovića, Ive Vojnovića, Obilićevoj, kod Centralne pijace, a već su izgrađene u mnogim drugim ulicam i naseljima. Zapravo, gde god ima praznog prostora, gradi se i gradi, za stanovanje, prizemlje za lokale, sve lepo, novo, ali – navike stare. Jer, i na ovim novim zgradama, gde cene stanova dostižu od 1.300 do 1.500 evra po kvadrau, nalaze se na vratima razna obaveštenja. Recimo – vrata otvarajte karticom. Ne unosite blato u hodnik, liftove. Smeće bacajte u kontejnere… I slično. Tako, eto, zgrade nove, stanari novi – stari, a navike stare: šta me briga za komšiluk, radim kako hoću i kako je meni dobro. E, tu pametnu zgradu koja bi zamenila stanare i u novim i u starim stanovima još niko nije izmislio, a i kućni red služi tek da se kaže da ga ima… Ali, ima investitora koji raskopaju pešačku stazu, a ne sete se da bar postave neke šire daske da bi pešaci mogli tu da prođu, a ne da izlaze na put…
Tako grad poprima novi izgled, a u monografiji „Zrenjanin” iz 1966. zabeleženo je – prva, takozvana „mala kanalizacija” započeta je 1959. godine. Radovi su tada izvedeni na području ulica između Male Amerike. Danas tamo niče novi stambeni kompleks kod nekadašnjeg Kombinata „Servo Mihalj”…