OKONČANA ISTRAGA TUŽILAŠTVA PROTIV NEKADAŠNJEG RUKOVODIOCA „VODOVODA”
Sumnjaju da je u vreme štednje povisio plate – sebi najviše
Protiv bivšeg direktora JKP „Vodovod i kanalizacija” Ivana Devića 28. oktobra prošle godine podignut je optužni predlog zbog nezakonitog povećanja zarada tokom svog mandata sebi i grupi zaposlenih, potvrdilo je za naš list Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Novom Sadu. Viši novosadski sud je zatim otvorio postupak u ovom slučaju te su prvo ročište, prema saznanjima našeg lista, zakazali za februar.
Kako se navodi u optužnom predlogu zamenika javnog tužioca Đorđa Jovičića, Dević se tereti za zloupotrebu službenog položaja kojom je pomenuto gradsko preduzeće oštetio za 1,34 miliona dinara od decembra 2016. do juna 2018. godine.
Naime, u tom periodu je na snazi bio Zakon o privremenom uređivanju osnovica za obračun plata iz 2014. kojim su bila umanjena primanja svih zaposlenih u javnom sektoru. Ovaj akt je takođe zabranjivao rast zarada povećanjem koeficijenta, što, prema optužnom predlogu, Dević nije poštovao.
On je decembra 2016. a zatim i februara 2018. godine, navodi VJT, izmenio Pravilnik „Vodovoda” o sistematizaciji radnih mesta, povećavši koeficijente sebi i grupi zaposlenih.
Tako je Dević sebi omogućio da od 29. decembra 2016. do jula 2018. zaradi dodatnih 247.857 dinara. Njegov savetnik V.S. je dobio 115.247 dinara više nego što je trebalo (od maja 2017. do jula 2018), finansijski direktor D.P. 204.706 dinara više (od jula 2017. do jula 2018), a direktor opštih i pravnih poslova R.M. 178.089 dinara više (od septembra 2017. do jula 2018). Šefu računovodstva otišlo je dodatnih 51.680 dinara (od februara do jula 2018.), a radniku S.T. 3.915 dinara (od aprila do jula 2018).
Tužilac za Devića traži jednogodišnju zatvorsku kaznu, kao i to da mu se tokom tri godine (od pravnosnažnosti presude) zabrani da obavlja delatnosti odgovornog lica, preduzetnika ili osobe koja je zadužena da upravlja imovinom i čuva imovinu privrednog subjekta. Zabrana ne bi trebalo da obuhvati i period boravka u zatvoru, napominje se u optužnom predlogu.
VJT je zahtevalo da se na ročištu u Višem sudu ispitaju predstavnici JKP „Vodovod i kanalizacija”, kao i sveodoci Goran Milivojev, Radovan Mrkajić i Jasmina Đorđević. Inače, ovo preduzeće je 2019. podnelo odštetni zahtev zbog gubitka 1,34 miliona dinara.
Podsetimo, Ivan Dević je „Vodovodom” rukovodio od polovine juna 2016. do polovine juna 2018. godine, u početku kao vršilac dužnosti direktora. Zanimljiv je njegov odlazak sa ove funkcije. Na skupštinskoj sednici 22. juna 2018. odbornici vladajuće koalicije najpre su odbili predlog opozicije o smeni Devića, da bi samo nekoliko sati kasnije sami to izglasali. Međutim, neposredno pre odluke o smeni, Skupštini je bila stigla i Devićeva ostavka.
M. Maričić
- HAPŠENJE PRE TRI GODINE
Na mesto prvog čoveka „Vodovoda” dipl. inž. elektrotehnike Ivan Dević došao je sa pozicije pomoćnika gradonačelnika Čedomira Janjića zaduženog za investicije. To mu je i bila preporuka za novo radno mesto budući da se smatralo da se na ovoj funkciji do detalja upoznao sa projektom izgradnje fabrike vode. Po nalogu novosadskog tužilaštva uhapšen je 13. februara 2020. Tada je saopšteno da Devića sumnjiče između ostalog i za to da je investitoru fabrike vode nezakonito vratio bankarsku garanciju za dobro izvršenje posla u iznosu od pola miliona evra. Istraga VJT, prema poslednjim informacijama, i dalje je u toku, a proširena je bila aprila 2022. godine.