ARADÁČSKA INSITNÁ MALIARKA ROZÁLIA MARKOV VYSTAVILA SVOJE DIELÁ V ZRENJANINE

Dva anjely strážne pre vieru a radosť
Aradáčanka Rozália Markov, insitná maliarka, v piatok 9. decembra vystavila svoje dielá v miestnostiach Miestneho spolоčenstva Veljko Vlahović. Výstavu otvorila Jasmina Tutorov, kustód múzea v Zrenjanine, a otváranie zveličili aradáčske Meškárky svojimi piesňami a meškami.
Na maľbách tejto skúsenej a dokázanej umelkyne dominujú pestré farby a radosť. Na vystavených dielách sú každodenné situácie, ktoré sa stretávajú na dedine, v chotáry, a nielen v jednom ročnom období.
Rozália Markov maľuje 30 a počas svojej kariére mala mnohopočetné výstavy. Úspech získala ďakujúc svojmu umeniu, ktoré keď sa naň pozeráte, dojíma sa byť velľmi optimistický a priláka oči pozorovateľa.
No, a keď sa pozorovateľ zahľadí do hociktorého obrazu všimne si v jednom, hlavne hornom pravom kúte dve deti – chlapca a dievča, za ktorých práve insitná maliarka hovorí, že sú to jej dva anjely strážne.
Rástla v mnohopočetnej rodine, a možno je preto prirodzené, že na jej maľbách je mnoho ľudí. Nielen ľudí, ale je očividne, že sú i obrazy plné radosti a hudby. Sama povedala, že po namáhavej práci starších členov rodiny sa v dome vždy spievalo a hralo.
V roku 1999 sa stala aj členkou Galérie insitného umenia v Kovačici.
Suzana Kokavská

Za sebou má dlhú a úspešnú kariéru
Rozália Markov je narodená v Starom Leci 16. Marca roku 1956. Maliarstvom sa zaoberá od roku 1985. Jej prvý katalóg bol vydaný práve v roku keď počala kresliť. Zateraz mala 20 samostatných a asi 200 koletívných výstav v Srbsku a v zahraničí.
Jej dielá vystavené sú v mohých galériach v Srbsku (v Zrenjanine, Kovačici, v Jagodine a Zaječari, ale i v Trebinji) a vlastní niekoľko uznaní za svoje umenie: vyhrala ceny na výstavách na Cypre, v Taliansku…
Učinkovala v mnohých humanitárnych činnostiach. Rozália žije a pracuje v Aradáči.