DEJAN KARLEČIK, DIREKTOR NARODNOG POZORIŠTA „TOŠA JOVANOVIĆ”

Podmlađivanje ansambala je naš najvažniji cilj

Za zrenjaninski teatar prošla godina bila je više nego uspešna. Oba ansambla – Lutkarski i Dramski osvojili su skoro 20 nagrada na festivalima u zemlji, a publika je neprestano pokazivala interesovanje i punila salu. Iako je bilo očekivano da će „Gospođa ministarka” biti gledana, niko nije mogao da pretpostavi da će po tri izvođenja biti prodavana unapred.
Zrenjanince su u velikom broju privukle i predstave: „Ljubinko i Desanka”, „Šta će biti sa svima nama”, kao i „Bračna igra” u režiji Davida Alića. Lutkarska scena je doživela novi uspon dovođenjem velikih rediteljskih imena koji su obrađivali dela najznačajnijih pisaca za decu.
– To je tek početak velike etape koju želimo da realizujemo. U prethodnom periodu, u najvećoj meri, fokusirali smo se na podizanje produkcije na viši nivo, zatim na što direktnije informisanje publike, a tu je i želja da se ansambli ojačaju novim glumačkim snagama. Budući da smo uspeli u svemu planiranom, logično je i da ćemo nastaviti tim putem. U 2024. ušli smo sa velikim idejama – kaže Dejan Karlečik, direktor NP „Toša Jovanović”.

Šta će se naći na repertoaru do kraja sezone?
– Na Dramskoj sceni ćemo imati čak dve praizvedbe. Prvi komad, „Mobilni telefon mrtvog čoveka”, uveliko postavlja reditelj Rastislav Ćopić. Premijara se planira krajem marta. Očekuje nas i saradnja sa Đorđem Nešovićem na predstavi „Efekat”. Ovakve aktivnosti govore da smo želeli da delima savremenih pisaca osvežimo repertoar, ali da istovremeno ne zaboravimo da smo narodno pozorište i da publika od nas očekuje i klasike, što smo postigli „Gospođom ministarkom”. Na Lutkarskoj sceni već 29. februara imamo premijeru predstave „Zmajić Ogi”, autora i reditelja Jovana Carana.
Kakva je bila prethodna godina kada je reč o produkciji?
– Napravili smo ozbiljan pomak, jer smo doveli velika rediteljska imena. Upustili smo se u nešto nepoznato. Pre svega mislim na predstavu koja je jedna vrsta specifičnog projekta reditelja Borisa Liješevića, „Šta će biti sa svima nama”. Slično je i sa komadom za decu „Neko se uselio u onu staru vilu” rediteljke Dragane Miloševski Popove. Ona je drugačija jer započinje u foajeu, vrlo je interaktivna i konstantno uključuje mališane u radnju.
Ostvarili smo saradnju sa rediteljima Milanom Neškovićem kroz „Ljubinka i Desanku” i Dušanom Petrovićem sa „Gospođom ministarkom”. Oba komada su rađena na velikoj sceni i zahtevala su ozbiljan kasting, podelu saradnika i glumaca. Produkciono su, takođe, složeni, ali to se isplatilo jer su vrlo posećene.
Ansambli su se vraćali sa nekoliko regionalnih smotri ovenčani mnogim nagradama.
– Komad „Šta će biti sa svima nama” je učestvovao na njih nekoliko. Na 11. Festivalu prvoizvedenih predstava – PIP u Aleksincu, Stefan Juanin je dobio priznanje za glumca večeri, a ansambl nagradu publike. „Dečko iz poslednje klupe” proglašena je najboljim na 16. Festivalu pobednika u Rakovici. Žiri je dodelio i Specijalnu nagradu rediteljki komada, Tijani Vasić, dok je Danielu Kovačeviću uručena plaketa za glumca večeri. Kada je Lutkarska scena u pitanju, naša scenografkinja, kostimografkinja i autorka lutaka Blagovesta Vasileva dobila je priznanje za najbolju scenografiju za predstavu „Giga pravi more” rediteljke Milje Mazarak Marinkov na 24. Međunarodnom festivalu profesionalnih lutkarskih pozorišta za decu „Lut fest” u Istočnom Sarajevu. „Pradevojčica” je osvojila Gran pri na 30. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu u Subotici. To je jedan od najvećih uspeha u ovoj sezoni. Irina Somborac je na istoj smotri dobila nagradu za najbolju scenografiju i rešenje lutaka. Pre toga je u Zrenjaninu, na 72. Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine, osvojila dve. Povrh svega, na 54. Susretu profesionalnih pozorišta lutaka Srbije u Nišu, „Pradevojčica” je ovenčana sa devet nagrada.

Šta Zrenjaninci mogu očekivati u 2024. godini?
– „Ljubinko i Desanka” je, prema poslednjim informacijama, selektovana na dva festivala – na 50. Dane komedije u Jagodini, u martu, i za Šabačko proleće u aprilu. Cilj mi je i dalje podmlađivanje oba ansambla. Za ove dve i po godine, koliko rukovodim teatrom, zaposleno je četvoro mladih glumaca. To su: Milan Kolak i Sara Simović na Dramskoj i Predrag Grujić i Ana Čupić na Lutkarskoj sceni. Boriću se da u 2024. godini, i jednom i drugom sastavu, priključimo još nekog od mladih kolega i koleginica.
Komunikacija sa publikom i negovanje slike zrenjaninskog Pozorišta u očima lokalne javnosti, ali i šire, strateški je cilj. Radićemo i na još većoj transparentnosti u pravcu informisanja, kao i na inovacijama u načinu oglašavanja događaja. Kvalitetom predstava i marketinškim delovanjem, u ovoj godini želimo da postignemo veći odziv publike.

Miroslava Malbaški