EKIPA SERIJE „NOBELOVAC” PREDVOĐENA AUTOROM I GLUMCEM TIHOMIROM STANIĆEM NEDAVNO JE POSETILA NAŠ GRAD

Zrenjaninci su najbolji statisti i domaćini

Letos su delovi centra bili transformisani u Zagreb, a Trg slobode postao je plato Bana Jelačića. Tada su snimani kadrovi „Djece Kozare” čuvenog reditelja Lordana Zafranovića. Da smo film frendli, tj. popularna lokacija brojnim ekipama, potvrđuje još jedno ostvarenje. Reč je o seriji „Ringišpil” Predraga Gage Antonijevića, koja govori o primabalerini Ani Balint. Pre nešto više od mesec dana naši žitelji su ponovo angažovani za statiranje. Imali su priliku da se upoznaju sa brojnim glumcima, pre svega sa Igorom Đorđevićem i Vjerom Mujović.

SUGRAĐANI ODUŠEVILI ANDRIĆA
Nedavno je Zrenjanin posetio još jedan velikan domaćeg glumišta. Tihomir Tika Stanić, glavni je akter, autor, scenarista i reditelj „Nobelovca”. Kako je za naš list ispričao, serija od osam epizoda bavi se životom znamenitog pisca Iva Andrića. Fokusirana je na trenutak kada je za roman „Na Drini ćuprija” dobio Nobelovu nagradu za književnost 1961. Kroz unutrašnju dramu glavnog junaka, dodao je Stanić, pokriva i teške godine literarnog stvaranja tokom Drugog svetskog rata, kao i Andrićev život u posleratnom Beogradu.
– Iskoristio bih priliku da se zahvalim Gradu, a pre svega meštanima. Gde god smo radili, srdačno smo dočekani. Zrenjaninski statisti su najbolji. To je jedan od razloga zašto se ovde snima sve više filmova i serija. Lako smo odradili i veoma zahtevne kadrove. Posebno nas je privukla arhitektura. Moja ekipa i ja smo prezadovoljni – poručio je Tihomir Stanić.

Kroz razgovor je otkrio i koja će glumačka imena publika moći da vidi. U ulozi mladog pisca naći će se Zagrepčanin Igor Jurinić. Rola Andrićeve velike ljubavi, kasnije supruge, Milice Babić pripala je Selmi Alispahić. U podeli će se naći i naš sugrađanin Bojan Žirović.
– Još dve Zrenjaninke su angažovane i njih, takođe, moram da spomenem. Scenografkinja je Valentina Popržan, a njena asistentkinja Nadežda Kirćanski – dodao je Stanić.

ZAGREB I KRAKOV
Više o snimanju ispričala je Desanka Kantar, vođa statista iz Dečjeg centra „Smajli”. Prema njenim rečima, Gradska bašta preuređena je u zagrebački sanatorijum. Narodno pozorište „Toša Jovanović” „preselilo” se u Krakov. Opština je postala jednim delom kafana, drugim, železnička stanica. Poslednjeg dana ekipa je posetila bajkoviti ečanski dvorac Kaštel. U katoličkoj crkvi priređene su scene emotivnog susreta Andrića i njegove majke Katarine na misi.
– I ovog puta se prijavio veliki broj statista, kako muškaraca, tako i žena. Posebno me raduje što je sve više mladih. Ponosna sam na sve učesnike. Od produkcije smo dobili samo reči hvale. Naši statisti su odgovorni, kulturni, pre svega strpljivi i sa njima je zadovoljstvo sarađivati. Ekipa „Nobelovca” iz Zrenjanina je otišla puna pozitivnih utisaka. Rekli su da žele da se vrate, i ukoliko bude mogućnosti, bolje upoznaju grad – ispričala je Desanka Kantar.

REČI STATISTA
Dušanki Buzadžija je bilo veoma drago što je odabrana i što je postala deo ovog važnog projekta.
– Verujte mi, jedan proveden dan na setu je kao tri u stvarnosti. Nalazite se u sasvim drugoj dimenziji. Nosim prelepo i nezaboravno iskustvo. Vrhunski glumac i reditelj Tihomir Stanić svojom dobrotom i profesionalnošću nas je sve oduševio – kazala je Buzadžija.
Sa njom se slaže i Dragana Šćekić. Kako je rekla, svako od učesnika se potrudio da da najbolje od sebe.
– Radnja se dešava 1914. godine pa smo imali garderobu i frizure iz tog doba. Upravo to ću pamtiti. Igrati epohu je posebno zanimljivo. Kostimi, šminka, rekvizite, lokacije..sve je poput vremenske mašine…za čas ste u prošlosti – veli Dragana Šćekić.

Aleksandar Došen se pojavljivao u više od deset projekata i vremenom postao deo grupe zrenjaninskih statista. Naveo je da je Tihomir Stanić bio vrlo raspoložen, neposredan, zabavan i ljubazan, kako prema glumcima tako i statistima.
– Bio sam gledalac u pozorištu. Brzo sam se presvukao i postao gost u kafani koji kupuje novine od uličnog prodavca, dok mladi Andrić sedi za susednim stolom i razgovara sa engleskim novinarem – rekao je Došen.
Aleksandar Rakita je profesor hemije u Osnovnoj školi „Dr Jovan Cvijić” i Zrenjaninskoj gimnaziji. Mnogima je poznat i kao razvodničar u Pozorištu. Ljubav prema teatru gaji od malih nogu. Nedavno, njegovu pažnju privukao je i svet iza kamere, te je poželeo da ga detaljnije otkrije. Tako je postao i statista. U „Nobelovcu” je bio angažovan kao vojnik i građanin.
– Na setovima mi se pruža jedinstvena prilika da vidim pozadinu stvaranja filmova i serija, upoznam različite ljude, glumce, kostimografe, šminkere i steknem nova iskustva koja su do sada uvek bila pozitivna. Takođe, sjajan je način da se iskaže ljubav prema glumi i umetnosti – rekao je Rakita.

Miroslava Malbaški
Foto: Studio ,,Stanojević” i arhiva Dečjeg centra ,,Smajli”