ZAŠTITA USEVA JE NEOPHODNA, ALI TREBA PAŽLJIVO BIRATI PREPARATE

Bolja kontrola, zdravija hrana

Poljoprivredna proizvodnja podrazumeva upotrebu hemijskih ili bioloških sredstava koji brane biljku od bolesti ili štetočina. Tako se postiže i bolji kvalitet gotovog proizvoda. Ministarstvo poljoprivrede je 9. novembra povuklo iz prometa 113 preparata za zaštitu bilja zbog usaglašavanja sa regulativom Evropske unije. To će ratarima znatno otežati situaciju jer je reč o insekticidima koji su pružali dugoročniju zaštitu. U upotrebi su ostali oni preparati koji su toksički prihvatljivi, ali imaju kraće dejstvo – ističe diplomirani inženjer zaštite bilja Snežana Parađenović, koordinatorka prognozno-izveštajne službe u Poljoprivrednoj stručnoj službi (PSS).

Naša sagovornica poručuje poljoprivrednicima da savete potraže od stručnjaka. Naglašava da je veoma važna dijagnostika, baš kao i na lekarskom pregledu.
– Mora tačno da se utvrdi da li je patogen na nivou kritičnog broja ili je već zahvatio biljnu masu. Tek posle utvrđenog stanja valja pristupiti adekvatnoj primeni svih mera zaštite ugroženog useva – kaže Parađenović
U srednjem Banatu veliki problem je i to što su na njivama ove godine dugo ostali žetveni ostaci, stabljike kukuruza ili suncokreta. To je, uz dosta sunčanih dana u septembru i oktobru, pogodovalo razmnožavanju glodara koji su već sada pričinili veliku štetu.
– Najpre se problem ispoljio na površinama pod uljanom repicom, a potom i na poljima prilikom nicanja pšenica. Poslednjih godina ratari njive, sa kojih su skinuli usev, duže vremena ostavljaju nepripremljene za setvu. To glodari koriste. Sada smo u situaciji kao pre 16 godina kada je bila velika najezda ovih štetočina – naglašava Snežana Parađenović.
Teško je poverovati da je, što se primene različitih preparata tiče, u raznolikoj ratarskoj voćarskoj i povrtarskoj proizvodnji sve pod kontrolom. Naročito je to izraženo kod proizvođača koji sa novinama i promenama nisu dovoljno upoznati. To nije slučaj sa Slavkom Dobrašem, povrtarem iz Zrenjanina, koji već dvadesetak godina živi od proizvodnje paradajza, paprike, spanaća… Ima zakupljenu tezgu na zrenjaninskoj velikoj pijaci. Ističe da je poslednje tri, četiri godine sve teže biljke odbraniti od bolesti.

– Ove godine bila je uočljiva bolest paradajza koga je i zbog toga bilo malo na našem tržištu. Moji plastenici su na potezu prema Elemiru i zahvaljujući stručnoj primeni zaštite nisam imao problema sa povrćem. Moji stalni kupci imaju poverenje da će kod mene nabaviti zdrave i proverene proizvode – kaže nam ovaj proizvođač i tvrdi da u oblasti zaštite mora da postoji veća kontrola.
Nedavno su breskve i krastavci vraćeni iz Hrvatske baš zbog prekomerne upotrebe zaštitnih sredstava.
– Isključivo se snabdevam kod poznatih proizvođača. Nekada je i skuplje, ali iskustvo mi govori da vredi jer sam sigurna da je zdravije. Zato podržavam sve mere nadležnih u vezi sa kontrolom upotrebe određenih pesticida – iskrena je Snežana Baletić.
Zanimljo je da su poslednjih meseci tezge zrenjaninske zelene pijace manje popunjene, dok su marketi sve više snabdeveni svežim voćem i povrćem. Pojedini sugrađani kupuju isključivo u prodavnicama jer smatraju da tamo dospevaju zdravi i provereni proizvodi, bezbedni za ishranu.

Tekst i foto: Nikola Božović