NA RIEKY TISA V SOBOTU BOLA USKUTOČNENÁ MANIFESTÁCIA KLENOTNICA DOLNÉHO POTISJA

Čo nám núka príroda

Organizátori zabezpečili základné veci na závodenie a kuchári mali svoje úlohy. Každá ekipa dostala po dve kily tiského sumca, z ktorého mali prichystať najlepší paprikáš

V sobotu 13. júla na banátskej časti rieky Tisa bola uskutočnená, môže sa tak povedať, tradičná manifestácia Klenotnica Dolného Potisja. Manifestácia sa organizuje každoročne od roku 2017.
– Závodenie je len jeden z mnohých, ale menej dôležitý dôvod. Predovšetkým chceme povzbudiť našich spoluobčanov, aby sa vrátili ku rieky a do prírody, aby v nej strávili svoj voľný čas. Rieka Tisa ponúka mnohé bohatstvá, okrasy prírody a všetko čo ponúka je krásne. Mnoho ľudí sa dnes zoskupilo nielen z našeho mesta, ale tiež z okolia. Ocenil som, že tuná je 300 ľudí a to ma teší. Tu máme hostí z Aradáča, Ďurdeva, Nového Sadu, Titela, Čuruga, Bečeja, Báčskej Topole, Srbskej Crni a všetkých okolitých miest. Tu máme aj priateľov, ktorí nás vždy podporujú: členovia Združenia paraplegikov Banáta a Mestské združenia penzistov – povedal jeden z organizátorov, predstaviteľ Združenia Lokálna edukatívno – ekologická výzva (LEEI).


Organizátori zabezpečili základné veci na závodenie, kuchári majú svoje úlohy. Každá ekipa dostala po dve kily tiského sumca, z ktorého mali prichystať najlepší paprikáš. Závodilo sa takmer 30 ekípov.
Tiež domáce výrobky našli svoje miesto na stánkoch, hlavne to boli koláče, teda torty, herovky a rejteša a víno z Aradáča. Ináč je to aj cieľom tejto manifestácie, aby sa promovovali gastronomické špeciality.
V hudobnom programe účinkovali Meškárky a orchester z Ďurdeva.
– Každoročne vyberáme iný orchester aby nám húdol, a hlavná podmienka je aby už hrali pri rieky. Meškárky su každý rok tie, ktoré otváraju manifestáciu. Predsa je toto aradáčska strana rieky – krátko vysvetlil organizátor.
Okrem toho, bola organizovaná aj škola „bućke” – vlastne lov na sumca.
Teplota, možno povedať, bola pod priemernou ohľadom na to, že je polovica júla, ale návštevníkom to neprekážalo v dobrej nálade.
– Môžeme byť hrdí na to, že je na banátskej strane takto živo, veselo a plno. Máme tuná aj hostí z báčskej strany a zo Sriemu a je to príležitosť, aby sme ukázali akí sme domáci – povedal pomocník starostu Mesta Zreňanin Duško Radišić, ktorý ináč manifestáciu aj otvoril.
V ponuke pre návštevníkov bola jazda člnom, rovnako ako minulé roky.

  • VÍŤAZI
    Pohár pre najchutnejší paprikáš, podľa mienky odbornej poroty, získal Jožef Maka z Báčskej Topole. Druhé miesto obsadil Rade Gligorović zo Stajićeva. Tretie miesto obsadil Gabrijel Carina z Jankov Mosta.

Pripravila Suzana Kokavská / Foto: archív, Zoran Dedić