ŠKOLOVANJE UZ RAD DONOSI VEĆE MOGUĆNOSTI ZA ZAPOSLENJE

Privreda traži znanje i veštine

Postojanje stručnih radnika osposobljenih za obavljanje specifičnih poslova, može da bude presudan faktor prilikom dolaska investitora u naš grad. Zbog toga je važno dualno obrazovanje koje učenike uvodi u poslovni svet. Dodatni stimulans đacima koji se opredele za deficitarna zanimanja naredne školske godine daće i država kroz finansijsku podršku.
Učenici koji se odluče za dualno obrazovanje dobijaće pomoć države za svaku godinu školovanja uz rad u kompanijama. Za sve tri godine, osim zakonom propisane naknade za učenje kroz praksu, u neto iznosu od najmanje 70 odsto minimalne cene rada po satu, biće im isplaćeno iz budžeta države još po pet hiljada dinara. Taj novac će dobijati devet meseci godišnje, ističu u Kancelariji za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija (NOKS).

Poslodavci su ove godine iskazali veliko interesovanje za dualni model obrazovanja, te je rok za njihovu prijavu bio produžen do 31. januara. Podneto je više od 500 prijava Privrednoj komori Srbije. Najveća je potražnja za kadrovima iz oblasti mašinstva, trgovine, elektrotehnike, turizma i ugostiteljstva, preneo je list „Politika”.

VELIKO INTERESOVANJE PRIVREDE
Na teritoriji Srednjobanatskog okruga interesovanje za uključivanje u dualni model obrazovanja ima čak trideset odsto više preduzeća u odnosu na prethodne godine.
– Kompanije koje u navedenom sistemu školovanja su: „Drekslmajer”, „Levare Srbija”, „Šinvoz”, „Novares”, „Točak – auto”, „Agrorit” i „Mlekoprodukt”. Ove godine prijavili su se i „Mehler protektiv sistem” i ogranak ko„Don dona” iz Beograda – rekao je Predrag Stankov, direktor Regionalne privredne komore Zrenjanin.
Dualni sistem obrazovanja zastupljen je u Tehničkoj školi sa profilima tehničar mehatronike, mehaničar motornih vozila i bravar-zavarivač. U Hemijsko-prehrambenoj i tekstilnoj školi „Uroš Predić” aktuelna su zanimanja prehrambeni tehničar, a od 2024/2025. školske godine iskazane su potrebe za pekarima i tehničarima modelara odeće.

– Interesovanje raste iz godine u godinu. U našem regionu svake godine imamo nova preduzeća koja se priključuju ovom programu. Do sada su potrebe privrede bile prepoznate u velikom procentu, pa se očekuje da će to biti slučaj i ove godine – kaže naš sagovornik.
Kako navodi, benefiti su se već pokazali u praksi. Poslodavci buduće zaposlene biraju među učenicima koji su se kod njih stručno usavršavali.
– Đaci dobijaju i novčanu naknadu za vreme provedeno na učenju kroz rad, refundirani su im troškovi prevoza, obezbeđen topli obrok, kao i potrebna oprema i sredstva za rad. U poslovnom okruženju oni se uče odgovornosti, timskom radu, socijalizuju se, stiču radne navike i samopouzdanje – naglasio je Stankov.

ZGODNO ZA ĐAKE I POSLODAVCE
Po dualnom modelu u Tehničkoj školi obrazuju se tehničari mehatronike (4. stepen) i mehaničari motornih vozila (3. stepen). Škola sarađuje sa kompanijama „Drekslmajer”, „Novares”, „Levar servis Srbija”, „Agrorit” i „Točak – auto”. Neka od ovih preduzeća učestvuju svake godine, a pojedina svake druge, u zavisnosti od samog plana. Iskustva su veoma pozitivna, zadovoljni su i učenici i poslodavci. Škola nastoji da pomogne u realizaciji nastavnog plana i programa, da informiše buduće učenike i njihove roditelje o prednostima ovakvog načina sticanja znanja i veština – rekao je Đorđe Klać, direktor Tehničke škole.
U navedenoj obrazovnoj ustanovi već šest godina mladi se obrazuju za smer tehničara mehatronike, a mnogo đaka je pronašlo zaposlenje u preduzećima gde su radili praksu. Koristi od učenja uz rad imaju i oni koji su nastavili dalje školovanje. Klać naglašava da slično iskustvo očekuje i od mehaničara motornih vozila.
-Učenicima će dobro doći predviđeni novčani stimulans, a poslodavcima se sa povećanim interesovanjem učenika za „dual” pruža veća mogućnost izbora – istakao je Klać.

A. Ilijev

  • NEIZVESNO DO JESENI
    Dualni model najavljen je i u školi „Uroš Predić”, uprkos trenutnoj situaciji u kojoj se našla ova obrazovna ustanova. Direktor Jugoslav Bogdanović kaže da su za narednu školsku godinu tri kompanije iskazale potrebu za njihovim učenicima. Osim toga, škola realizuje praktičnu nastavu u saradnji sa firmama: „FSK”, „Linglong”, „Farmas”, „Luksol”, JKP „Vodovod i kanalizacija”, „Dijamant”, „Mlekoprodukt”, „Mrkšićevi salaši”, „Don don”, „Maksi”, „Gomeks”, „Meler protektiv sistem”, „Kelekom”, „Mizan”…