SREDNJOBANATSKI FARMERI OČEKUJU VEĆU PODRŠKU DRŽAVE
Da beli potok ne presuši…
Podaci Republičkog zavoda za statistiku govore da u Srbiji opada proizvodnja mleka. Lane je ona bila manja za 7,5 odsto u odnosu na 2022. godinu. Agroekonomista Žarko Galetin smatra da država mora da podrži mlade proizvođače koji su spremni da se upuste u dugoročne investicije.
– Trenutno u Srbiji ima oko 170.000 muznih krava. Broj grla je poslednjih desetak godina smanjen za dvadeset odsto. To je ozbiljan problem čije rešavanje zahteva hitne i efikasne mere – naglašava Galetin.
Zoran Jelić je direktor Mlekare „Belkino” koja posluje u okviru preduzeća „BB trejd”. Oni dnevno prerađuju oko 10.000 litara mleka nabavljenih isključivo od domaćih farmera. Kako kaže Jelić, redovno isplaćuju svoje kooperante. Navodi da je otkupna cena od 50 do 60 dinara za litar. Na to treba dodati i državni podsticaj od 19 dinara.
Ministarstvo za poljoprivredu je nedavno raspisalo javni poziv za premije za mleko za prvi kvartal ove godine. Rok za dostavljanje dokumentacije je 30. april. Pojedini proizvođači kažu da im ova vrsta podrške za prošlu godinu kasni ili još nije isplaćena.
– Subvenciju za poslednji kvartal 2023. godine moje domaćinstvo je dobilo pre desetak dana, ali pojedini proizvođači još čekaju isplatu. To je veliki problem jer u periodu prolećne setve ratari imaju izuzetno velike troškove – ističe Vukašin Baćina iz Jaše Tomića, kooperant zrenjaninskog „Mlekoprodukta”, za koji kaže da redovno isplaćuje preuzete količine mleka.
Jugoslav Tomić iz Stajićeva na svojoj farmi ima oko 300 grla različitog uzrasta. Proizvodnjom se bavi tridesetak godina. Kaže da je pre godinu dana, zbog niske otkupne cene, bio primoran da smanji stočni fond.
– Ove godine ponovo sam došao do 110 muznih krava. Dnevno isporučujem 2.700 litara mleka. Još uvek nisam dobio subvenciju za prošlu godinu, a to je iznos od oko tri miliona dinara. Država mora odlučnije da reaguje. Nisu u pitanju samo premije za mleko već i druge subvencije kao što je stimulacija za svako muzno grlo i tele. Takođe treba da se pojača kontrola korišćenja tih sredstava – ističe Tomić.
Ozbiljna pretnja domaćim farmerima je i uvoz mleka, posebno iz Mađarske, ali i drugih zemalja Evropske unije. Cena je početkom ove nedelje iznosila 58 dinara za litar sa prevozom do naših mlekara. Kvalitet belog napitka iz uvoza kontroliše se u našim ovlašćenim laboratorijama.
NIKOLA BOŽOVIĆ