STRUČNЈACI IZ KAMENICE UGRAĐUJU STENTOVE U ZRENЈANINSKOJ BOLNICI

U narednom periodu ukidanje liste čekanja

Kako bi se podigao kvalitet zdravstvene zaštite kardioloških bolesnika u našem regionu, lokalna samouprava je iz budžeta za ovu godinu odvojila 2,5 miliona dinara. Sredstva će omogućiti dolazak interventnih kardiologa sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine (IKVBV) Sremska Kamenica koji će u Opštoj bolnici (OB) „Đorđe Joanović” ugrađivati stentove. Stručnjaci će u Zrenjaninu boraviti svakog četvrtka, a cilj će biti da se ukine lista čekanja na ovu proceduru, navode iz Bolnice.

USPEŠNIJE LEČENЈE
Prema rečima dr Igora Kitareskua, direktora OB, pacijentima iz našeg regiona na ovaj način biće omogućeno da reše problem začepljenog krvnog suda, koje je izazvao infarkt miokarda. Uz pomoć stenta smanjuje se mogućnost ponovnog infarkta i komplikacija koje nastaju kao posledica ove bolesti.
– Očekujemo da se u periodu od šest do deset meseci lista čekanja smanji na minimum, što će zavisiti od priliva pacijenata. Kapacitet sale je povećan. Prošle nedelje smo uradili dva akutna infarkta srca i nismo morali da ih pošaljemo za Kamenicu, kao što je inače slučaj – objašnjava dr Kitaresku.
Dodaje da su u prethodne dve nedelje u Opštoj bolnici, dr Mila Kovačević i dr Igor Tomas, uradili dvanaest intervencija. Ovog četvrtka stentove ugrađuje dr Miroslav Bikicki.
– Stručnjaci istovremeno edukuju i naše lekare koji su na specijalizacijama iz oblasti kardiologije. Do početka sledeće godine dva doktora iz ove oblasti će specijalizirati, nakon čega će moći da rade samostalno – kaže direktor.
Kitaresku ističe da će, kao i u prethodnih godinu dana, jednom nedeljno dolaziti prof. dr Dragan Kovačević iz Sremske Kamenice kako bi radio implementaciju pejsmejkera. Zahvaljujući njegovom angažovanju, lista čekanja za ovaj poduhvat više ne postoji.

SAVREMENE METODE
Zrenjaninska bolnica, uz subotičku i somborsku, jedna je od tri regionalne u Vojvodini koja ima angio salu. U njoj se zbrinjavaju bolesnici sa mikro oštećenjima srca (non STEMI infarkti). Svake godine se koronarografiše oko 400 ljudi, a trenutno je na listi čekanja oko 200 pacijenata.
– Kada je sala otvorena, 100 bolesnika iz našeg regiona je sa liste čekanja u Kamenici prebačeno kod nas. Na povećanje broja delom je uticao i prestanak elektivnih intervencija u toku pandemije – objašnjava dr Kitaresku.
Dodaje da se najteži oblici infarkta (STEMI), u prva dva časa od početka manifestacije bolesti, zbrinjavaju u IKVBV u Sremskoj Kamenici, gde se godišnje uputi više od 150 pacijenata.

U zrenjaninskoj angio sali trenutno su zaposlena tri doktora, koja rade četiri dana nedeljno. Uz podršku pokrajinske Vlade, jednom nedeljno dolaze lekari IKVBV, kako bi se pobrinuli za najteže i najzahtevnije intervencije.
– Iako se uradi oko 20 intervencija sedmično, nakon kardiološkog konzilijuma svake nedelje na listu čekanja stiže 10-15 novih bolesnika. Uz pomoć Gradske uprave premostićemo period dok čekamo da naši lekari završe specijalizacije i obuke, kako bi bili u mogućnosti da samostalno rade u punom obimu – najavljuje direktor Bolnice.

J. Šormaz

  • POŠAST MODERNOG DOBA
    Koronarne bolesti srca jedan su od vodećih uzroka smrti u Evropi. Srbija se nalazi na trećem mestu po učestalosti infarkta miokarda, nakon Rusije i Ukrajine. Region Vojvodine prednjači u zemlji po broju novih infarkta miokarda na godišnjem nivou, posebno kod ljudi mlađih od 50 godina. Prehospitalna smrtnost od ove bolesti je 10 odsto, a u toku hospitalizacije još 10 odsto. Iz tog razloga se ova bolest u razvijenim zemljama naziva i „pošast modernog doba”, upozoravaju iz Bolnice.
  • ZA SUGRAĐANE
    Iz Bolnice objašnjavaju da ovo nije jedinstven slučaj pomoći. U pitanju je zakonom definisan „Viši interes za zdravlje građana”. Na osnovu njega lokalna samouprava može pomoći bolnicu i svoje sugrađane, iako nije njen osnivač. Lekari IKVBV po ovom principu obilaze više gradova u Vojvodini