SUBVENCIJE, OBUKE I DRUGE MERE ZAPOŠLjAVANjA DAJU REZULTATE: Radni angažman za 28 osoba
Za deset nezaposlenih osoba sa invaliditetom (OSI) zrenjaninska filijala Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) realizovala je obuku za knjigovođe. Cilj je bio da polaznici steknu znanja i veštine koji će ih učiniti konkurentnijim na tržištu rada. U periodu od januara do maja, tokom 450 nastavnih časova, polaznice su savladale gradivo iz deset obaveznih modula. Osim toga, zahvaljujući programima aktivnih mera zapošljavanja, ove godine angžovano je 28 osoba sa invaliditetom.
PODRŠKA MNOGO ZNAČI
Nakon završetka edukacije za knjigovođe, Neda Trklja Gavrilov zaposlila se u preduzeću za drumski prevoz tereta „Magnum šped”. Iako je po struci veterinarski tehničar, radno iskustvo stekla je kao bankarski službenik i agent osiguranja. Kako kaže, novom pozicijom je zadovoljna. Posebno izdvaja kolegijalnost i dobru atmosferu na radnom mestu.
– Administrativni poslovi su mi preporučeni. Oni u ovoj firmi nisu opterećujući. Dovoljno su dinamični da rad čine zanimljivim. Imam sreću što se poslodavac trudi da nam izađe u susret, posvećen je i ima razumevanja – kaže Trklja Gavrilov.
Firma „Mangnum šped” bavi se prevozom teškog tereta na teritoriji Srbije. Zapošljava sedmoro radnika, a našu sagovornicu su angažovali juna ove godine.
– Do sada sam, osim obaveza koje imam kao vlasnik, završavao i administrativne poslove. Kako bih sebi olakšao, odlučio sam da zaposlim kvalifikovanu osobu koja će brinuti za taj deo posla – objašnjava Rajko Škorić, vlasnik „Magnum špeda”.
Firma je korisnik programa NSZ koji subvencioniše zarade OSI bez radnog iskustva. Na taj način, poslodavac koji kandidata angažuje na neodređeno vreme ima pravo na subvenciju od 75 odsto od ukupnih troškova minimalne zarade, u trajanju od 12 meseci.
POMOĆ I ZA PRIVATAN POSAO
Na području srednjeg Banata, na evidenciji NZS nalazi se 427 osoba sa invaliditetom. Od toga je blizu 300 u Zrenjaninu. Nešto manje od tećine (131) nema kvalifikaciju, 118 ima završen treći stepen stručne spreme, a četvorogodišnji 87 lica. Višu i visoku školu završilo je njih 35.
Od 289 OSI na evidenciji u Zrenjaninu, 121 je ženskog pola. Najbrojniji su srednjoškolci – 138 (80 sa trećim stepenom stručne spreme i 58 sa četvrtim). Nekvalifikovanih je 80, a sa višim i visokim obrazovanjem 28.
– Angažovanje OSI posredovano je na mestima krojača, pomoćnih radnika u proizvodnji, pomoćnog kuvara, kurira, administrativnih radnika i gerontodomaćica… Osim toga, u cilju podrške i podsticaja, OSI uključuju se i u aktivne mere zapošljavanja – kažu iz zrenjaninske filijale NSZ.
Kako objašnjavaju, jedna od takvih je samozapošljavanje, te su dve osobe ove godine pokrenule svoj posao. Kao meru pozitivne diskriminacije, ovaj program podrazumeva veću subvenciju za započinjanje biznisa. Ona iznosi 330.000 dinara.
– Zahvaljujući aktivnim merama, ove godine 12 osoba je zaposleno kroz program subvencija zarade za OSI bez radnog iskustva. Osmoro ih je angažovano preko programa za novo zapošljavanje teže zapošljivih kategorija. U mere radne aktivacije uključeno je šest lica. Obuke za tržište rada – za knjigovođe i izradu gornjih delova obuće, uspešno je završilo 16 polaznika – ističu u NSZ.
Podsećaju da je u skladu sa Zakonom o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji OSI uveden kvotni sistem angažovanja. On propisuje da preduzeća u kojima je zaposleno od 20 do 49 radnika moraju da imaju jednu osobu sa invaliditetom, a na svakih sledećih 50 radnika još po jednu.
J. ŠORMAZ
- SUBVENCIJA ZA PLATU
Javni poziv za dotaciju zarade za OSI bez radnog iskustva otvoren je do 31. decembra. Program omogućuje da poslodavac koji na neodređeno vreme zaposli takva lica, ostvari pravo na potporu u trajanju od 12 meseci. Iznos je u visini do 75 procenata ukupnih troškova plate sa doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Suma ne sme da bude viša od utvrđene minimalne zarade.