VO FEBRUÁRY SA: Súťaž o najlepšie klobásy – svieže a pečené

Vedia robiť dokonalé klobásy a ukážu to na Festivale klobás
V sobotu 11. februara 2017 sa bude konať IV. Festivál klobás v Bielom Blate. Organizáciu na starosti malo Združenie amatérov kuchárov v spolupráci s Miestnym spoločenstvom. Jednu skupinu činia štyria alebo piati členovia, a pravidlá sú také, že každá skupina dostane pať kilogramov mäsa. Z toho majú vyrobiť klobásy. Porote majú dať 30 cm sviežich a 30 cm pečenej klobásy. Organizátor zabezpečí mäso, črevá, stoly. Súťažiace tímy si majú prinesť stroj na mletie mäsa, nádoby, striekačku za plnenie klobás, prísady, dekoráciu pre stôl, pálené… Mužstvá, ktoré sa prihlásia na súťaž, majú zaplatiť 3.000 dinárov na bankový účet 0000000211294-32 s opisom „donacija za festival kobasica”, pre „Udruženje amatera kulinara”, negovalaca starih običaja i zaštitnika životne sredine”. Prihlášky sa majú pridať Ištvanovi Požarovi (060/020-49-67) alebo na facebook profil združenia do 6. februára.
O 11. hodine súťažiaci budú robiť klobásy a o pol hodine neskôr bude výber pre najlepšiu pálenku. O 13. hodine, teda trochu po poludni, bude porota známkovať klobásy, a o 15. budú vyhlásený víťazi.
Pre hostí, ktorí prichádzajú z iných osád je tá opcia, aby prenocovali v Bielom Blate po nižsích cenách.

Tradičné zabíjačkové raňajky
Festival sa začne o 8. ráno, a hostia festivalu budu privítaní s pálenkou, a je možné aj kúpiť si raňajky za 250 dinárov: bude tam svieža krv na cibuli, pečeň, slanina, kyslá kapusta… Popoludní sa bude môcť kúpiť aj klobása, frišká a pečená, ako i bieloblatský paprikáš.
S.K.