ARADÁČANOM NA ROZSPIEVANÝCH KLENOTÁCH CENA PRE KROJE V MLADŠEJ A STARŠEJ KATEGÓRIE

Hrdý na svoje dedičstvo

Tretiačka na Základnej škole Bratstva Teodora Gagesová a ôsmák Peter Bagľaš získali cenu pre najkrajší ľudový kroj v ženskej mladšej, respektíve mužskej staršej kategórie. Nie je to prvýkrát, že Aradáčanov pochválili pre ľudový kroj. O tom týždenník Zreňanin často písal. Tiež písal o tom, podľa čoho sa aradáčsky kroj rozlišuje od krojov z iných banátskych, ba aj báčskych a sriemskych osád.
Teodora si vyberala pesničku spolu so svojou mamou. Rozhodla sa pre pesničky Pri jazere sedela a Chodila dievčina po hore plačúci, a pre výstup ju nacvičovali učiteľky Vierka Godová a Zlatka Hrnčiarová.
– Pre výstup sme jej schystali brokátový kroj, ktorý bol ušitý pre mňa a jej sme prerobili. Mala aj królik a perly – povedala Teina mama Jarmila Gagesová. Dodala: – Predtým Tea spievala len v chóre a tam ju počula pani učiteľka Hrnčiarová a opytala sa ma, či by Tea vystúpila na Rozspievaných klenotách v Kovačici. Ja som sa doma opytala dcéru, a ona povedala, že hej, chcela by. Tak sme sa prichystali a odišla.
Petera hudba zaujala najprv z inej strany: chcel sa naučiť hrať na nejakom nástroji. Skúšal to s gitarou, ale keď to skúsil s klavírom, zapáčilo sa mu a pokračoval s tým. Minulého roku učiteľka Hrnčiarová komentovala, že je Peter jeden z najlepších spevákov na základnej škole v Aradáči. V Kovačici spieval dve piesne: ľudia vravia, že som ja taký šuhaj a Ide šuhaj po ulici.
– Vybral som si tie dve piesne po rozhovore s pani učiteľkou. Povedala mi, že sa tie piesne hodia chlapcovi v mojich rokách. Mne sa tiež páčili a hneď sme začali nacvičovať – vysvetlil Peter, ktorého, okrem hudby, zaujímajú počitáče a prírodné vedy – fyzika, chémia a matematika.
Predtým ako v našom štáte bolo vyhlásený výnimočný stav, Peter mal isť na závodenie zo slovenšiny a srbčiny. V nasledovnom periode zbadá, čí sa tie závodenia uskutočnia.

Suzana Kokavská