ČLENKY ZDRUŽENIA ŽIEN Z BIELEHO BLATA dbajú o strave: VYRÁBAJÚ ORGANICKÉ VÝROBKY

Stôl s domácou stravou vonia najkrajšie
V Bielom Blate ľudia nemajú stereotypy a predsudky, uctieva sa rozličnosť a skrižujú sa kultúry. Je to osada usilovných žien, ktoré si chránia tradíciu a prírodu. Aktívne členky Klubu žien sa tri roky zaoberajú výrobou organickej stravy. Predsedníčka kluba Anuška Šimoniová pre list Zreňanin hovorila o tom, že je veľmi hrdá na ženy s ktorými pracuje a ktoré rozvíjajú rurálny turizmus.
Na samom začiatku nebolo ľahko. Tieto dámy sa obávali, že zanedbajú prácu vo svojom dome – a možno aj svojich manželov – ale časom svoje záväzky zosúladili a mužy pochopili, že sa ich ženy zaoberajú humanou a úžitočnou prácou.– U nás nie sú továrne, okrúžení sme vodou, teda nema kto znečisťovať vzduch. Všetko to, čo nám príroda dá, prírodne aj oberáme – uvádza Anuška a dodáva: -Veľmi nám pomohli Branka Lazićová a Olivera Tešićová z novosadského Závodu pre ochanu životného prostredia, ktoré nám predložili, aby sme robili to, čo teraz robíme. Každá z nás má niekoľko menších kusov zeme na ktorých pestuje ovocie a zeleninu. Ja pestujem zemiaky, papriku, uhorky, mrkvu, zeleň, cibuľu a cesnak, paradajky a zelený šalát. Zaujímave je na novoročnom stôle mať aj reďkovku. Z ovocia mám na svojom kúsku zeme višne, slivky, morhule, hrušky, jahody. Z toho vyrábam lekvár. Naša členka Mária Haník, známa po etno múzeu, ktorý založila sama, pestuje aj mak.
Sú i ženy, ktoré majú lieskovce a pletú trstinu. Po tom sme tiež známy. Na zem, kde vyriasli zeleniny a ovocie dávame slamu a sklep aby zdržiavali vlahu, a byliny, ktoré ich hránia od hmyzu.
Od otvárania Výskumného centra, ktoré založil dr Zoltan Gyarmati, do Bieleho Blata pricházajú študenti, ktorí sa od bieloblatských žien učia sadiť, oberať a pestovať byliny.
Stravu im priprávajú ženy z Klubu.
-Ďakujúc Talijanom, ktorí všetko to financovali, správa o našej chutnej a zdravej strave sa rýchlo rozšírila aj do zahraničia. Teraz nás veľmi často navštivujú cudzinci. Okrem Talijanov, navštevujú nás aj Bulhary, Maďary, Slováci a Poliaci. Ubytovaní sú v domácnostiach, a každý deň ich čaká bohatý stôl, na ktorom sú naše výrobky. Jeden Bulhar, športovec, oduševnený je vôňou a chuťou naších špecialít – hovorí predsedníčka Klubu žien.
Kedže Klub nema nadostač peňazí na špecifikáciu, Branka Lazićová pravidelne kontroluje priesady a nikto nema protekciu. Ženy by rada zorganizovali deň na dedinskom trhu, na ktorom by predávali svoje výrobky.