Čo ponukol Aradáč na dlani svojim návštevníkom – všetky aradáčske manifestácie v jednej

Aradáčske dedičstvo a nové brendy
Prvý ročník manifestacie Aradáč na dlani, ktorá sa uskutočnila v sobotu 21. mája, kľudne môžeme označiť ako novú, úspešnú na mape Aradáča.
V tejto osade už sú také známe, napríklad Tortíáda, Vinariáda, Klobasiáda, lovecká zábava, a na rôznych trhoch svoje výrobky prezentujú aj Združenie občanov Harmónia, odnedávna aj Môj Aradáč. No, na podujatí pred koncom mája, zúčastnili sa všetky aradáčske združenia, asociácie, spolky, ale i súkromný majitelia a jednotlivci.
Teda, na stánkoch na nádvorí Hasičského domu a v parku v centre osady dominovali pestré farby, šírili sa vône koláčov a tórt, nápojov a kvetín. Už predpoludním všetky stánky boli okupované záujemcami: všetci chceli vidieť čo to ponúkajú ženy na stánku Spolku žien Ruža, alebo Združenia občanov Harmónia, alebo novozaloženého združenia Môj Aradáč. Alebo akú kávu a šťavu ponúkajú mladí Aradáčania z Omladinskej organizácie?
No, predsa herovky zaujali všetkých návštevníkov, a tom svedči aj fakt, že o 15 hodine v sobotu na stánku Spolku žien Ruža bolo rušno ako v úli.
-Zdá sa mi, že tu budeme do zajtra večery. Toľko objednávok máme, a celý deň pracujeme ako včielky – povedala Mária Viliačiková z Ruže.
Rovnako rušno bolo pri stánku na ktorom svoje výrobky predávali vinohradníci a klobásary: vínko, klobásy a škvarky, však, chutia kedykoľvek.
Na manifestácie spievali Meškárky a Mužska spevácka skupina Kultúrneho centra Aradáč, a rovnakú pozornosť prikálako aj vypracovávanie metle z palíňa, alebo demonštrácia karate cvičieb. Danko Đokić, tréner KK Aradáč, ktorý má za sebou úspešnú sezónu, ukázal návštevníkom manifestácie čo a ako cvičia jeho mladí žiaci.
– Tí, ktorí sa zaregistrujú do septembra do nášho klubu a pri sebe budú mať promo materiál, budú mať zľavu pri zápise do klubu. Vlaste, do septembra budú cvičiť zdarma s nami – povedal Đokić.
Stánky boli okrášlené ponukov, v rámci ktorej boli drevené ozdoby a rámy na fotografie, potom obrazy aradačskej maliarke Rozálie Markov. Simuláčnú požiarnú cvičbu mali aj mladí požiarníci Dobrovoľného hasičského spolku Aradáč pod vedením Jana Abelovského.
Rodina Karkalík, ktorá je v tomto meste známa pre svoje kvety, mala svoj stánok na podujatí Aradáč na dlani. Na druhej strane boli medovníky s rôznymi motívmi – domčeky, lopty futbalové a basketbalové, hviezdy, pes Snoopy…
V organizácie pomohlo Mesto Zrenjanin a zreňanínska Turistická organizácia. Predseda organizačného výboru podujatia Ďuro Viliačik povedal, že sa mu zdá, že všetci návštevníci odišli domov plný dojmov.
-Verím, že sa všetci budú radi vracať o rok, dva, tri… Isteže sme mali problémy v organizácii, ako to hovoríme, detské choroby, ale tiež viem, že na budúci rok opravíme veľa chýb a bude omnoho lepšie. Spokoný som ako to dopadlo zateraz – uzavrel Viliačik.
S. K.

Podujatie sa páčilo aj úradníkom
Manifestáciu Aaradáč na dlani navštívili aj mnohí obyvatelia okolných miest, a hrdý na to bol aj pokrajinský poslanec z Aradáča, doktor Predrag Matejin.
-Také manifestácie su príležitosť na afirmáciu osady, všetkých ručných a umných prác, ktoré obyvatelia tejto dediny majú ukázať. Ja som si istý, že toto podujatie prispie k rozvoju dedinského turizmu a že Aradáčania z neho zarobia – vyhlásil Matejin.
Jeho príklad si prevzali so svojimi rodinami aj donedávna zástupca primátora Zreňanina Saša Santovac a štátny tajomník Ministerstva štátnej správy a lokálnej samosprávy mr Ivan Bošnjak.

1-4 1-1