ČORAZ VÄČŠIA KONKURENCIA V SÚŤAŽE O NAJKRAJŠIE A NAJCHUTNEJŠIE TORTY V ARADÁČI: kREATIVITA A REALIZÁCIA NA VÝBORNÚ ZNÁMKU

Coca Cola, baránok a ježko lákali pozornosť obencenstva
1-2Na tohoročnej manifestácie sa zúčastnili aj priateľské spolky žien z Bieleho Blata, Dobanoviec, Hajdušice, Hložian, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Padiny, Pivnice a Silbaša.
Rôzných tvarov a chuti, starodávne a moderné, tohoročné účastníčky tradičnej 18. manifestácie Tortíada sa pousilovali a dali si záležať aj an chuti aj na výhľade tortov, ktorými predstavili svoje umenie v Omladinskej sieni v Aradáči.
Hostí na samom začiatku privítala predsedníčka Spolku žien „Ruža” Mária Viliačiková, pozdravila predstaviteľov Mesta Zreňanin, teda zástupcu primátora Sašu Santovca, predsedu Rady Miestneho spoločenstva Aradáč Nikolu Josimova, predsedníčku Asociácie spolkov slovenských žien Vieru Miškovicovú. Prítomní boli aj zástupca veľvyslankyne Slovenskej republike v Srbsku Peter Susko, predsedníčka festiválového výboru „V aradáckom šírom poli” Erka Viliačiková, ako I predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v Aradáči Ana Bagľašová.
Potom si zaspievali aradáčski speváci Tatjana Jonášová, Daniela Vršková a Adam Števko.
Na tohoročnej manifestácie sa zúčastnili aj priateľské spolky žien z Bieleho Blata, Dobanoviec, Hajdušice, Hložian, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Padiny, Pivnice a Silbaša.
Po večere sa pristúpilo degustácii tortov, a komisia nemala to nemala ľahké: vyskúšali 12 aradáčskych a sedem tortov z iných osád.
Boli tu orechové, lieskovcové, banánkové a plazmové torty. Po hodinovej degustácie porota oznámkovala každú, a svoj osud dalo aj obecenstvo.
Obecenstvo za najkrajšiu tortu vyhlásilo tortu Božany Cvejićovej a Ivany Benčíkovej. Práve Coca Cola, ktorá bola taká verná podoba fľaši toho populárneho nápoju, prilákala pohľady a ľudia sa najčastejšie pýtali „Je to ozajstná fľaša alebo čokoláda?”
1-3-Chceli sme urobiť niečo nové, čo sa na tortiade ešte nevidelo. Preto sme sa rozhodli urobiť tortu v tvare fľaši jedného z napopulárnejších nápojov na svete, Coca Cole – povedala Ivana, ktorá rozhodla v ktorom tvare zákusok bude, ale nápady pohľadali na internete.
-Ide o čokoládovú fľašu, teda bolo veľmi ťažko vyhotoviť ju. Dva dni sme „vylievali” čokoládu do fľaši, aby mala taký tvar. Najprv nám pukla, a potom sa nám podarilo druhykrát. Je to prvykrát, že sme získali cenu, ale druhykrát že sme učinkovali.
Podľa mienky degustačnej komisie najkrajšia torta z aradáčskych bola torta baránok Terušky Hudecovej.
-Učinkujem pravidelne na tejto manifestácie, a získala som aj skôr cenu, ale nepamätám, v ktorej kategórie. Tentoraz to bola cena pre výhľad. Urobila som klasickú, starodávnu orechovú tortu. Formovala som ju po svojej vlastnej idee, a vždy to robím sama. Vyfilozofujem sama sebe niečo a dobre sa to vydarí – porozprávala nám so smiechom táto Aradáčanka.
Zuzana Petráková, ktorá urobila a na tortiádu prinesla banánkovú tortu, zúčastňuje sa na tejto manifestácie pravidelne.
-Vlani som dostala prvú cenu obecenstva, a toho roku som dostala prvú cenu pre chuť. Robím torty po všeliakých receptoch, vymeníme si medzi sebou aj recepty aj skúsenosti, a robím aj tie starodávne, aj moderné, do ktorých viac treba kupovať materiála, ale aj banánkovú. Toho roku som urobila práve banánkovú tortu: cesto bolo orechové, sušené. Už desať rokov učinkujem pravidelne – povedala Petráková.
Každoročne komisia vyhlási aj najkrajšiu tortu z tých, ktoré prinesú spolky žien z iných osád, a Kysáč veľmi často dokáže mať krásne torty. Minulého roku získali cenu obecenstva, ale vtedy s nimi nebola Anna Madacká.
-Ja som prvykrát na Tortiade, a predstavila som sa s lieskovcovou tortou v tvare ježka. Taký tvar sme robievali aj deťom za narodeniny, kým boli malí, a dcéra, ktorá je vychovávateľka, mi navrhla aby som aj pre túto príležitosť urobila ježka. Netrvalo mi dlho kým som ju pripravila, dva dni. Jeden deň som ju piekla, a na druhý som ju vyhotovila do tvaru aká je teraz. 20 rokov sa zaoberám tortami – povedala pre List Zreňanin Madacká.
Prítomní sa zhodli s tým, že sa ženy každoročne usilujú viac a viac a že je konkurencia čoraz váčšia, aspoň keď ide o vonkajšiu kvalitu.