DIVADELNÉ PREDSTAVENIE DO BRANISLAVA VJERGA ZABÍJAČKA ZAUJALO DIVÁKOV A POROTY NA FESTIVALOCH

Premyslené a reálne predstavenie

Na 16. ročníku Festivalu Zuzany Kardelisovej sa zúčastnilo päť súťažiacich predstavení: kulpínske, aradáčske, novosadské, kysáčske a pivnické. Divadelná odbočka Branislava Vjerga pri Kultúrnom centre Aradáč získala cenu Kultúrneho centra Kysáč pre kompletné predstavenie.
Podľa správy odbornej poroty, ktorú činili predsedníčka Milina Chrťanová, Anna Asodiová a Michal Ivičiak, o najlepšom predstavení rozhodli nijansi.
– V prvom kole sme vyradili Pivničanov, lebo sa nám to podobalo na herecku dielňu, chýbal tam kompaktný celok. Nepôsobilo to uceleným dojmom a kvôli tomu sme ich hneď vyradili. Potom sme vyradili aj domáce predstavenie, pretože zabudli text a to bolo také, že si vyniesli text na javisko a čítali ho. V divadelnom výraze boli tri predstavenia, ktoré nám zostali na oceňovanie, veľmi silné. Potom sme mali dilemu, nebolo ľahko, a preto sme si zobrali kompletné predstavenia ako celok a tu vynikli Kulpínčania.
Keď ide o aradáčske predstavenie, predsedníčka odbornej poroty mala konštruktívne kritiky.
– Myslim si, a verím, že sa so mnou mnohí zhodnú, že herci na javisku majú učiť obyčajných ľudí tej správnej slovenčine. V tomto predstavení sme mali aj nárečové výrazy, aj bunevské výrazy, možno aj maďarské, ktoré tam nepasovali. To zodpovedá, keď je v rámci jednej postavy, keď je v rámci jedného charakteru, ale nie na úrovni celého predstavenia. Takže, jedna postava môže mať aj tie nejaké srbizmi, maďarizmi, môže rozprávať nárečove, ale len keď je ona jedna. Potom sme tam mali aj námietky na právničku, ktorá prišla v roztrhaných rifľách, a predpokladali sme, že to malo býť viac civilné – vyjadrila Chrťanová svoje názory.
O dva týždne, teda na Divadelnom vavríne v Starej Pazove ich pochválila, že všetky kritiky brali do ohľadu a opravili chyby, na ktoré im porota v Kysáči poukázala.
Pochvalu Aradáčania dostali za počet hercov.

dav

– S ohľadom na to, že máme čoraz menší počet hercov aj v detských predstaveniach aj v dospeláckych predstaveniach a ťažko ich je aj zohnať o určitom čase, a s tými skúškami je trošku problematické, a potom ak sa všetci herci nezúčastňujú na tých skúškach, tak potom aj predstavenie pokryvkáva.
Odborná porota 50. Divadelného vavrínu v Starej Pazove taktiež udelila Aradáčanom špeciálnu cenu pre kolektívnu hru. Dve rovnoprávne ceny za najúspešnejšie stvárnenú hlavnú ženskú postavu sa rozhodli udeliť Verone Ábelovskej Petrákovej za stvárnenie postavy Erže, a Helene Bartošovej za stvárnenie postavy Evy v predstavení Zabíjačka.
Verona v aradáčskom divadle za sebou ma už tri predstavenia. Predstavenia Láska alebo niečo iné a Levínec sa, povedala, rozlišujú od Zabíjačky.
– Zabíjačka mi bola nejako reálnejšia. Nehrala som niečo, čo mi bolo ďaleko. V prvom predstavení som hrala tv spikerku a to mi bolo celkom nové. V tomto predstavení som sa našla – s úsmevom rátko povedala.
Verone nie je čudné to, že v predstavení je veľký počet hercov na scéne.
– My sme si zvykli na to, že máme minimum šesť postáv, niekedy viac. Myslím si, že tento moderný štýl má na scéne jedného alebo dvoch hercov, ale náš autor si zachováva ten starý štýl, ktorý sa mne páči. Myslím si aj to, že naše predstavenie nie je ten typ, ktorý hneď oduševní alebo rozčaruje. Myslím si, že ľudia ešte dlho rozmýšľajú o ňom potom ako si ho pozreli – uzavrela.
Na otázku čo sa jej najviac páčilo u Erži, Verona krátko odpovedala:
– To, že je taká jazyčná, bojuje o svoje.

dav

Okrem ceny pre svoj herecký výkon, Helena Bartošová od kolegov ochotníkov z Aradáča dostala uznanie pre 20 rokov v divadelnej odbočke Branislava Vjerga, teda bolo toto jej 100. vystúpenie. Zaujímavý fakt je ten, že jej prvá rola bola práve Eva a to roku 1998.
– Nepočítala som s tým, že to tak dopadne keď som bola Eva prvykrát, pred tými 20 rokami. Vtedy som bola najmladšia v odbočky, hrala som starú mamu Evu a získala som svoju prvú cenu na DIDA festivale. Nerátala som, že ešte bude živá, ale no, nakonci ma zabili –
Eva je klasická dobrá stará mama, ako si Helena pamätá svoju starú mamu.
– Eva sa nedá, stále je v kuchyne. Neočakávala som, že sa všetko tak odohrá keď smeod autora a režiséra dostali druhú, a zvlášť tretiu časť predstavenia. Prvá časť sa mi podobala na klasickú dedinskú rozprávku, akými boli Tango miliardo, napríklad, kde ľudské vzťahy boli trošku pomerené, neboli ideálne, ale zdalo sa to býť celkom klasické. Predsa, keď sa v tretej časti zjavujú masky a keď zlo zvíťazí, to som neočakávala. V budúcnosti neviem čo mám očakávať, keďže náš autor má zaujímavé nápady –
O končení svojej kariéry rozmýšľala, ale neprišla k žiadnemu rozhodnutiu. Teda,Helena Bartošová odohrá istotne aj svoje 101. vystúpenie.

  • MILINA CHRŤANOVÁ: ZAMERANÉ NA ČLOVEKA
    Predsedníčku odbornej poroty na Festivale Zuzany Kardelisovej tešilo to, že predstavenia boli zamerané na človeka, teda obyčajného človeka. Na jeho každodenný život a tie malé radosti, ktoré ho činia šťastným. Na tie veci, pri ktorých si on našiel ten kúsok neba, svoje ja, alebo tam, kde mu je dobre, kde mu je dom a na ktorom sa dobre cíti.

 

  • KOMENTÁR ODBORNEJ POROTY
    V nedeľu 28. októbra, na doskách Doma kultúry v Starej Pazove diváci mohli sledovať inscenáciu Zabíjačka, autora a režiséra Jana Hrubíka, v predvedení členov Divadelnej sekcie Branislava Vierga Kulúrneho centra v Aradáči.
    V svojej správe odborná porota krátko ocenila predstavenie nasledovnými rečami:
    – Bolo to predstavenie zohrané, premyslené v postupe a vybudované situácie zaujali diváka kreativitou. V hre sa dala pocítiť kvalita divadelného súboru a réžie, aj keď so zdĺhavým koncom.

 

Stranu pripravila Suzana Kokavská / Foto: Anna Lešťanová, Anna Bagľašová