GRAĐANI UPUTILI ŽALBE NA AUTOBUSKI SAOBRAĆAJ

Balansiranje između želja, potreba i cene

Prevoznik „Net bus” je zadužen za gradski i prigradski prevoz. Našoj redakciji obratilo se nekoliko roditelja čiji školarci koriste autobuse. Skrenuli su pažnju na probleme koje imaju. Najviše im je zasmetala cena karte kao i uslovi pod kojima su putovali.

TRAŽE PRISTOJNE USLOVE
Jedan od naših sagovornismatra da nije u redu da se đačke karte naplaćuju ako ih učenici mogu koristiti samo pola meseca.
– Apsurd je veći time što je autobus redukovano saobraćao u toku praznika. Da nas ne shvate pogrešno, u isto vreme se izdaju i penzionerima godišnje mesečne karte kada i đačke. Poželeli bi istom tom prevozniku da mu penzioneri budu i jedini putnici, pa neka se vozaju cele godine za dve hiljade dinara. Ako se već toliko naplaćuju usluge, onda neka i putnicima bude obezbeđeno koliko-toliko pristojno putovanje – rekao je sagovornik čije ime je poznato redakciji.

I meštani Kleka imali su problem jer ih je danima prevozio mini-bus do grada.
– Tražimo samo jedan veliki autobus u 7:25 časova iz Kleka za Zrenjanin. Nekad ne mogu da uđu svi putnici i deca, prozori se ne otvaraju, a ponekad i vozač puši u toku vožnje. Sada smo opet na rubu epidemije. Opet je bila puna cena karte za decembar i januar, bez obzira što je prodaja počela kasnije i što autobusi nisu saobraćali za vreme praznika – požalila nam se Biljana Milivojević iz ovog mesta. Dodala je da ih je i pored molbi ponovo tog jutra vozio isti mali autobus.
Ove navode prokomentarisao je Goran Agramović, šef saobraćaja „Net busa”.
– Primili smo imejl sa pritužbama za prevoz iz Kleka, tako da smo odmah reagovali i poslali veliki autobus. Ovo je bilo tako zbog zimskih uslova, nismo imali lošu nameru. Razumeli smo problem i shvatamo da sad ima više putnika, s obzirom da olakšice za prevoz imaju i penzioneri iz naseljenih mesta. Iz Kleka ima 19 polazaka dnevno za Zrenjanin. Međutim, pokazalo da ima više ljudi. Možda baš i više penzionera koristi prevoz zbog karata. Tu smo da ispravimo ono što ne valja, jer je to u interesu putnika – rekao je Agramović.
Što se tiče karata, objašnjava da đaci već plaćaju umanjenu cenu, s obzirom da polovinu subvencioniše Grad Zrenjanin.
– Ako karta košta devet hiljada dinara, učenik će je plaćati tri ili četiri hiljade, zavisi iz kog je mesta. Puna cena karte se nikad ne naplaćuje, jer bi ona roditelje koštala mnogo više – objasnio je sagovornik.

Istakao je da razume zašto građani negoduju. Podseća da ovo pravilo već dugo važi.
– Shvatam da se ljudi žale zbog manjeg broja radnih dana u mesecu, ali cena karte ne zavisi od toga. Ovu istu kartu plaćaju i kad deca idu u školu 13 ili 20 dana. Tako je uvek bilo, ona je fiksna tokom cele godine, a razlika koju regresira opština se povećava ili smanjuje. Ujedno, sa njom se može putovati i za vreme praznika, jedino što je tada manji broj polazaka, autobus ne može prevoziti samo tri putnika – kaže Agramović i dodaje da prevoz jedino nije išao 1, 2, 6. i 7. januara.
Sagovornik navodi da se cena prevoza nije menjala u gradskim i prigradskim naseljima. Izdavanje godišnjih povlašćenih karata počelo je 25. decembra, i mogu se preuzeti do 29. februara.

A. Ilijev

  • PONOVO POTRAGA ZA REŠENJEM
    Još 2015. godine prezentovana je studija javnog prevoza. Nju su predstavili stručnjaci sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada. Tada je predloženo da Grad preuzme kontrolu nad sistemom javnog prevoza i da prevoznik radi po mreži linija i po definisanom redu vožnje. Urađena je i izmena tarifnog sistema, a upućene su i primedbe na neprimereno visoke cene karata. Nakon devet godina ponovo je objavljen poziv za poboljšanje kvaliteta usluga javnog prevoza na teritoriji Grada. Za izradu strategije iz budžeta će se izdvojiti sedam miliona dinara. Prvi javni poziv je trajao do 19. januara. Dostavljena je samo jedna ponuda od Fakulteta tehničkih nauka i firme „Piramid Ing” koja nije zadovoljavala uslove konkursa. Kako saznajemo, na drugom konkursu za unapređenje kvaliteta saobraćaja prihvaćene su za sada ponude dve firme.