MUZSLYÁN KÁTAI TIBOR VENDÉGEI VOLTUNK

Eccsettel varázsolt bánánáti rónaság

Elcsendesedik ilyenkor télen a falu, amely ma Nagybecskerek szerves részét képezi. Köszönve az idei tél első havazására Muzslya utcái egy valódi téli idilt varázsolnak az oda látogatóknak.
Régebben a falvak lakosainak a téli időszakban nem akadt olyan sok munkájuk. A hóval fedett termőföldek is téli álmukat aludták. Még az iskola környéke is elcsendesedett, tekintettel, hogy a gyerekek is a téli szünet örömeit élvezték.
A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület udvarában azonban ilyenkor is, hetente kétszer a MAKK (Muzslyai Amatőr Képzőművészeti Klub) tagjai jönnek össze és alkotnak. A helybeli katolikus templom udvara is az ünnepek alatt benépesedett, karácsonyi vásár is tartottak az ünnepeket megelőzve. Ezen vásáron találkozunk Kátai Tiborral.
Tibor néhány évvel ezelőtt hívta fel magára a figyelmet, a nagybecskereki Petőfi Magyar Művelődési Egyesületben a Meleghy Zsuzsanna által szervezett tárlaton. Azóta Tibor festészete igen fejlődött. Azóta több tárlaton vett részt. Vele Muzslyán a jól megszervezett, színes jótékonysági karácsonyi vásáron találkozunk, és beszélgettünk el.
Kátai Tibort igen szerény embernek ismeri a környezete.
– Időtöltésként ragadok ecsetet, olajfesték segítségével engedem szabadjára a fantáziámat- szól az alkotási folyamatról vendéglátónk.
Annak, hogy Kátai Tibor mennyire járatos a festészetben, a legjobb bizonyitéka eddigi alkotásai. Gondolok itt elsősorban a vászonra festett muzslyai tanyavilág megörökítésére, a kitartó juhhászok és nyájaik vászonra vitelére.
De mégis ott kellene kezdenünk, azon az úton, ahol Tibor elindult, és amelyen jelenleg is jár. Igaz rajzolással, festészettel korábban is foglalkozott, de mégis komolyabban a muzslyi MAKK munkájába való bekapcsolódását követően kezdett. Ekkortól a színek, a vászonra festett természet és a csendélet töltik be életét.
Kedvenc témái közé a virágok tartoznak, de továbbiakban kedveli megfesteni a Bega folyót is. Festményein a fa univerzális, és a kortársaihoz hasonlóan nem idegen festészetében a jelképek dekonstrukciós felhasználása. Alkotásai, amelyeken nincs megfestve az ember, a bánáti rónaság békéjét és nyugalmát örökítik meg.
Kátai Tibor gimnáziumot fejezet be, nyugdíjaztatásig az egykori Naftagas vállaltnál dolgozott munkásként. Emlékezetül el kell mondanom, hogy a muzslyai MAKK immár közel huszonöt éve gyűjti össze a helybeli amatőr képzőművészeket. 2000. augusztus 22-én alakult meg. Az alapitó tagok között voltak Sziveri Pecho Mária, Juhász Kornélia, Szarvák József, néhai Hallai Mihály, Osztermann Károly és beszélgetőtársam Kátai Tibor.
Igen rövid idő elteltével a képzőművészek és a helyi közösség anyagi támogatásával sikerült rendbehozni egy kis helységet a Petőfi Sándor MME udvarában, a már korábban felépült nyári színpad öltözőjét, s azóta is ott találkoznak a helybeli festők. Az igazi alkotómunka azonban nem ott zajlik, tekintettel, hogy festők szívesebben alkotnak otthoni műterműkben a festőálvány előtt. Megalakulásuktól a muzslyai képzőművészek igen szép eredményeket értek el, vendéglátónk is számos közös tárlaton jótékonysági rendezvényen vett részt a MAKK tagjaként.

Kép és szöveg: Prec István