GRADSKA UPRAVA JAVNU NABAVKU SPROVELA JE U SKLADU SA ZAKONOM
Nije bilo prepreka za podnošenje ponude
Nadležni su objektivno odredili kriterijume javne nabavke koja se odnosi na rehabilitaciju Šećeranskog druma. Uslove koje su zainteresovani morali da ispune garantovali su kadrovske i tehničke resurse, kao i iskustvo potrebno za izvršenje ugovora. Takođe, sve je urađeno u skladu sa zakonom, zaključila je Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.
Ovo telo reagovalo je na osnovu zahteva koji je podnela firma „Vojvodinaput” d.o.o. tražeći zaštitu prava i naknadu troškova postupka.
Neke od zamerki bile su: udaljenost betonske baze, tačka od koje će se ona meriti, količina betona koju je potrebno ugraditi. Komisija je podnesak ocenila kao neosnovan.
– Iz zahteva se ne može zaključiti na koji je način naručilac postupio protivno odredbama Zakona o javnim nabavkama, niti kako mu je onemogućeno da pripremi i podnese ponudu – navodi se u obrazloženju Komisije.
DISKRIMINACIJA ILI NE?
„Vojvodinaput” veruje da je Gradska uprava (naručilac) neadekvatno postavila kriterijume za izbor izvođača radova. Između ostalog, zahtevano je da zainteresovani moraju raspolagati betonskom bazom minimalnog kapaciteta 40t³/čas i da maksimalna udaljenost od lokacije mora biti 40 kilometara.
– Ovaj kriterijum ima eliminacioni karakter. Navedeni zahtevi nelogični su i nesrazmerni u postupku ove javne nabavke – smatra „Vojvodinaput”.
Zahtevom koji su podneli Republičkoj komisiji podsetili su da je naručilac minimalni kapacitet betonske baze opravdao potrebom za kontinuitetom ugradnje prilikom izvođenja radova. Predočili su da pri tome nije učinio dostupnim podatke o potrebnoj količini betona.
– Kontinuitet ugradnje u okviru rehabilitacije često zavisi od transporta i organizacije gradilišta, a ne samo od kapaciteta baze. Moguće je da se on obezbedi kroz organizaciju isporuka iz više manjih baza ili uz pomoć mobilnih betonskih postrojenja. Na taj način može se ispuniti zahtev bez diskriminacije ponuđača – ističu iz „Vojvodinaputa”.
Reagujući na propisanu udaljenost baze ukazuju da kvalitet betona tokom transporta nije striktno ograničen udaljenošću. Smatraju da primena dodataka za kontrolu vezivanja omogućava čuvanje svojstva na većoj udaljenosti. To je ostvarivo korišćenjem odgovarajućih prevoznih sredstava.
– Predmet nabavke ne zahteva kontinuiranu isporuku betona u velikim količinama u kratkom vremenskom roku. To bi opravdalo strogo ograničenje udaljenosti baze. Lokacija u krugu od 40 kilometara diskriminiše one koji koriste mobilne ili udaljenije baze – kažu podnosioci zahteva.
Zameraju i to što u dokumentu nije navedena tačna adresa na osnovu koje se meri udaljenost baze. Kao i uslove da je u prethodne tri godine proizvela svake godine po minimalno 5.000 kubnih metara betona.
– Istorijski podaci o proizvodnji ne pružaju relevantan dokaz o trenutnoj tehničkoj ispravnosti ili pouzdanosti opreme, niti garantuju da će betonska masa biti neophodnog kvaliteta – zaključuju iz „Vojvodinaputa”.
KVALITET NA PRVOM MESTU
U odgovoru Gradske uprave ukazano je da je kapacitet betonske baze određen na osnovu tehničkih specifikacija javne nabavke. Udaljenost je definisana pre svega kako bi se obezbedilo da do lokacije stigne kvalitetan beton, koji je u skladu sa tehničkim uslovima potrebnim za ugradnju.
– Ne može se govoriti o diskriminatorskim kriterijumima. Udaljenost pokriva širu oblast na kojoj se nalazi nekoliko baza zahtevanog kapaciteta. Nije insistirano da ponuđač mora biti vlasnik – ističu iz Gradske uprave.
Kako objašnjavaju, transport svežeg betona predstavlja vrlo delikatnu operaciju. Razlozi ograničenja udaljenosti su: mogućnost segregacije, iscurivanje cementne paste iz vozila, isparavanje vode pri dužem transportu (posebno u letnjim mesecima), početka vezivanja cementa u betonu tokom transporta, kao i održavanja i promena konzistencije prilikom upotrebe aditiva.
– Transport betona na većim udaljenostima automikserom utiče na kvalitet. Pravilo je da on ne sme biti duži od 30 minuta kako bi do mesta ugradnje stigao onakav kakav je izašao iz fabrike. Zbog toga se i vrši ispitivanje uzoraka nakon proizvodnje i pre ugradnje – kažu iz Gradske uprave.
Kada su u pitanju mobilna postrojenja, stručnjaci ukazuju da ona zahtevaju određene tehničke uslove, da mogu biti nestabilna i upravljana od strane nestručnih lica. To može dovesti do ugrađivanja betona nepoznatog porekla i kvaliteta.
Naručilac je istakao da najnovija fabrika sa najmodernijom tehnologijom ne garantuje isporuku kvalitetnog proizvoda. Iskustvo predstavlja jedan od najvažnijih činilaca uspešne proizvodnje.
– Izvršenje proizvodnje po godini, za prethodne tri godine, nije nešto što je ograničavajuće. To ukazuje da ponuđač ima potrebno minimalno iskustvo za izvršenje ugovora, jer se radi o postrojenju koje proizvodi materijal koji će se nakon ugradnje eksploatisati decenijama – objašnjava naručilac.
J. Šormaz