NASTOLILI SA NA KULTÚRNEJ MAPE VOJVODINY: REKORDNÁ NÁVŠTEVA NA TOHOROČNEJ BIELOBLATSKEJ KLOBASIÁDE POZNAČILA MINULÝ VÍKEND

Tradícia povzbúda záujem

Veľmi sme spokojní, postavili sme si latku veľmi vysoko na nasledovný rok. Mali sme chyby v organizácii, aj keď tie chyby len my vidíme. Vedomí sme, že sa nepodarilo všetkým ľuďom dostať sa do Bieleho Blata, bol naozaj veľký stisk, ale dáme pozor na to o rok – povedal predseda Rady Miestneho spoločenstva Miroslav Markuš, predseda Organizačného vyboru.

Tradičná a veľmi populárna manifestácia Bieloblatská klobása bola v nedeľu 16. februára uskutočnená siedmykrát. Na nej učinkovalo takmer 60 mužstiev, ktoré závodili o najkrajšiu a najchutnejšiu klobásu. Organizovačný odbor to nemal poľahko, ale podarilo sa im zvládnuť všetky požiadavky, ktoré jedna taká manifestácia dokáže mať.
– Veľmi sme spokojní, postavili sme si latku veľmi vysoko na nasledovný rok. Mali sme chyby v organizácii, aj keď tie chyby len my vidíme. Vedomí sme, že sa nepodarilo všetkým ľuďom vojsť do Bieleho Blata, bol naozaj veľký stisk, ale dáme pozor na to o rok – povedal predseda Rady Miestneho spoločenstva Biele Blato Miroslav Markuš. Podľa toho, koľko volontéri vyrátali, v tejto osade v nedeľu bolo 15.000 ľudí. Je to rekordná návšteva. Okrem dobrej organizácie, ktorú pochválili hostia a súťažiaci, aj počasie bolo príjemné.


Skupina Farma Horvát z Báčskeho Petrovca urobila najlepšie klobásy na tohoročnej manifestácie. Na druhom mieste bola skupina PP Mrgić z Perleza a tretie miesto obsadil tím z Nového Sadu pod názvom Frižider. Zaujímavé je to, že toho roku sa do klobás musela dáť rosť, aby klobása nebola diskvalifikovaná.
– Štyri roky chodíme na túto manifestáciu. Toľko rokov dávame aj rosť do klobás a každoročne nás diskvalifikovali skrze toho. My sme robili tak ako sme naučení, ale počujeme, že toho roku máme dvoch členov Slovákov, ktorí vedia ako my robievame klobásy. Tiež sme dali menej papriky, aby klobása nebola taká štipľavá – uviedol Karol Horvát z Báčskeho Petrovca.
Keď sa má na mysli, že o pohár najlepšej sviežej surovej a sviežej pečenej klobásy súťažilo takmer 60 tímov, niekto by povedal, že to bola veľká konkurencia. A predsa, jeden z členov degustačnej komisie nám prezradil, že veľký počet klobás bol diskvalifikovaný skrze výhľadu.
– Klobása musí mať rovnaký vzťah mäsa, soli, prísad a musí byť kompaktná. Taká musí byť aj keď ju upečieme, musí sa vidieť ten vzťah – vysvetlil Michal Spevák z Báčskeho Petrovca.
Okrem neho, v degustačnej komisie boli Stanislav Dierčan zo Šídu, inak organizátor Sriemskej klobasiády, potom Laszlo Husta zo Zreňaninu, učiteľ na strednej Ekonomicko-obchodnej školy Jovana Trajkovića, Miroslav Medurić z Túrie a Milica Daľa Plepel zo Zreňaninu, zamestnaná v Turistickej organizácie Zreňanin.
Zaujimávé je to, že do Bieleho Blata prišli i hostia z Guče, z Rumúnska. Keď ide o slovenské osady, na 7. Bieloblatskej klobáse sa zúčastnili i rodina Kuštrová z Kulpína a mužstvo Stanislava Dierčana zo Šídu, ktoré sa nezávodilo pretože mali v komisie svojho člena a kvôli tomu dostali uznanie pre fair play.
– My sme robili klobásy tak, ako ináč robíme. Nedali sme toľko papriky, koľko nám povedali. Nedali sme ani toľko, koľko by sme dali v Kupíne, ale naše klobásy sú i teraz štipľavé – povedal Samuel Kuštra, predstaviteľ rodiny Kuštra.
Okrem klobás, mužstvá návštevníkom ponukli oškvarky, pečeň a kuleny.

  • NAJLEPŠIE PÁLENÉ Z PANČEVA
    Mirko Đukić z Pančeva so svojou viliamovkou obsadil prvé miesto v kategórie páleniek. Druhé miesto s lozou obsadil Nandor Kovács z Mužli, a na treťom mieste bol Kristián Levai s hruškou, tiež z Mužli. Komisia toho roku dostála takmer 100 vzrokov pálenky.

Stranu pripravila Suzana Kokavská / foto: Suzana Kokavská