„RCR BANAT“ PREZENTOVAO DUNAVSKU ENERGETSKU PLATFORMU: Nove mogućnosti u zaštiti životne sredine
Radionica u okviru projekta DanuP-2-Gas, u organizaciji projektnog partnera Regionalnog centra za društveno-ekonomski razvoj (RCR) – Banat održana je u petak, 4. novembra, u Hotelu „Vojvodina”. Prezentovan je Power-to-Gas (P2G) koncept, koji je u Srbiji nedovoljno poznat i veoma inovativan, kao i modeli mogućnosti i brojne koristi njegove primene u praksi. U fokusu je bila prezentacija Dunavske energetske platforme (www.danup2gas.eu) sa alatima koji su razvijeni u okviru projekta (baze podataka biomase i infrastrukture, Transnacionalni atlas obnovljive energije i alat za optimizaciju), a koje svi zainteresovani korisnici mogu za sopstvene potrebe potpuno besplatno koristiti za planiranje investicija i istraživačko-razvojne aktivnosti u vezi sa P2G čvorištima u Dunavskom regionu. Deo radionice je bio posvećen Katalogu subvencija, takođe dostupnom u okviru Dunavske energetske platforme, sa dostupnim finansijskim podsticajima za investicije i istraživanje P2G čvorišta u 10 država Dunavskog regiona obuhvaćenih projektom, sa osvrtom na regulatorni i strateški okvir.
Radionica je okupila predstavnike zainteresovanih strana iz regiona iz obrazovnog, naučno-istraživačkog, javnog i privrednog sektora, koji su iskazali veliko interesovanje za predstavljeni P2G koncept i razvijene alate. Iako dunavski region ima ogroman potencijal za održivu proizvodnju i skladištenje obnovljive energije, on je i danas u velikoj meri zavisan od uvoza, dok je stepen primene energetske efikasnosti i obnovljivih izvora veoma nizak.
Projekat ,,DanuP-2-Gas: Innovative model to drive energy security and diversity in the Danube Region via combination of bioenergy with surplus renewable energy” realizuje 14 partnera iz 10 zemalja Dunavskog regiona u okviru Dunavskog transnacionalnog programa, a realizacija traje do kraja godine. Opšti cilj je osiguranje diverzifikacije izvora energije i osnaživanje strategija proizvodnje i skladištenja energije iz obnovljivih izvora u dunavskom regionu kroz unapređenje povezanosti električne energije i gasa u regionalnom energetskom planiranju. Zahvaljujući projektu „DanuP-2-Gas” naš grad i region su pioniri u ovoj oblasti koja otvara nove mogućnosti u oblasti zaštite životne sredine, kao i proizvodnje i skladištenja energije dobijene iz obnovljivih izvora.