TRADIČNÁ OBERAČKA V ARADÁČI: FESTIVÁL HROZNA, KULTÚRY A VÍNA PRILÁKAL MNOHOPOČETNÝCH HOSTI, TANEČNÍKOV, ÚČASTNÍKOV A NÁVŠETVNÍKOV

Vínko bude dobré, ale…

V Aradáči v sobotu, 4. septembra, bola uskutočnená 8. tradičná manifestácia Oberačka 2016. Stretli sa návštevníci a milovníci hrozna a vínka v Labátovej sieni, a všetci spolu, s piesňou a v dobrej nálade, pobehali pomedzi „šory” vo viničoch majiteľov Jaroslava Zahorca, Zdenka Godu, Alberta Čemana a Zdenka Janiša. Zastavili sa u Paľa Janča, tu oberáry ako včielky oberali hrozno, spievali, jedli a tancovali. Pravda, Veľkú radosť, smiech a výkryky prienieslo tradičné múľanie, teda gazenie hrozna vo veľkom sude pred Labátovou sieňou. Potom si milovníci vína vychutnali prvé, sladké vínko. Ochutnávali, známkovali medzi sebou a prišli na záver, že hrozno nebude zlé.
Toho roku vinohradníci nemali mnoho radosti z hrozna. Koncom júna sa strhla veľká búrka a ľadovec zničil hodný kus aradáčskeho chotára. Ani vinohrady sa nevyhli tomu, a teda úroda bola zničená.
– Niektorí z nás nestriekali vinohrady po tej búrky, pretože Sme viac nemali čo zachrániť. Predsa, niektorí museli striekať aj 10-krát, pretože rok bol taký, všetko hrozilo hroznu. No, cukru v hrozne bude nadostač a veríme, že aj vinko bude dobre. Nebude ho mnoho, ale kvalita bude OK – ocenil Vladimír Abelovský, tajmoník Združenia vinohradníkov Aradáč.
Inak sa začali oberať včašie sorty hrozna – muskát otonel a traminac.
– Myslím si, že si hrozno zachovalo cukor, kyselinu. Zhodujem sa s tým, že kvalita vína bude dobrá, aj napriek tomu nečasu a faktu, že mnoho vinohradov zbilo krupobytie. Ale aj keby nezbilo hrozno, bol toto ťažky rok, mali sme na starosti mnoho viac faktorov ako samé krupobytie – uviedol Jano Hrubík.
No, predsa, Oberačku Spolok vinohradníkov v Aradáči usporiadal úspešne. Spokojní sú tým, ako dopadla.
– Môžem povedať, že v Labátovej sieni nebolo miesta sadnúť si večer, keď na programe bola kultúrno-umelecká časť. Tancovali a spievali naší domáci folkloristi, členovia odbočky Kultúrneho centra Aradáč, a zatancovali si aj hostia: FSK Geľovianka zo Sebechlebov, FS Hrušov a KOS Jednota z Hložian – ďalej rozprával Abelovský.
Okrem účastníkov, tohoročnú manifestáciu zvaličilo aj mnoho návštevníkov z iných osád, ktorí prišli na oberačku.

ETICKÝ KÓDEX ČLENOV SPOLKU VINOHRADNÍKOV
„Ozajstný milovnik vína sa neopije. Vie zachovať mieru, lebo len tak môže mať z vínka pôžitok. Nalogať sa vína a potom revať, vykrikovať, obťažovať ľudí, to je sprostá vec a nemá nič spoločné s oceňovaním vína ako veľkého Božieho daru.”

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE: V rytierskom odeve
Na slávnostnom otvorení hovoril predstaviteľ Mesta Zreňanin Predrag Perkić, a hostí privítal aj predseda Spolku vinohradníkov Miroslav Števko. Slova sa ujal i aradáčsky rytier vína Jano Jánošík vo svojom slávnostnom odeve.