UČENICI OŠ „ALEKSA ŠANTIĆ” IZ SEČNJA UČESTVUJU NA TAKMIČENJIMA I MNOGIM AKCIJAMA

Veoma je važna saradnja sa školama u Opštini

Osmoletka u ovom mestu ima dugu tradiciju postojanja. Danas je pohađa 100 đaka koji se mogu pohvaliti sjajnim rezultatima na opštinskim i okružnim takmičenjima. Kolektiv radi vredno i složno, čime je takođe zadovoljna direktorka OŠ „Aleksa Šantić” Olivera Marjanović. Na ovoj funkciji je godinu dana.
– Trenutno je 51 đak u nižim razredima, a 49 u višim. Prvi razred je upisalo njih 13. Broj đaka u prethodnim godinama uglavnom je isti i kreće se između 98 i 107 – navodi direktorka sečanjske osmoletke.
Učenici su u toku ove i prethodne školske godine bili uspešni na sportskim takmičenjima iz streljaštva, stonog tenisa, košarke, odbojke, rukometa, karatea i basketa. Posebno treba izdvojiti uspeh Jevrema Bala, karatiste kluba Hercegovina ipon iz Sečnja, koji je osvojio zlatnu medalju na međunarodnom turniru „Zlatni pojas” održanom u Čačku. Zavidni rezultati ostvareni su na takmičenjima iz srpskog jezika, istorije, matematike i engleskog jezika.

Osim redovne nastave, učenici pohađaju i vannastavne aktivnosti. Imaju i svoj list pod nazivom „Sunce našeg neba”, čiji je prvi broj izašao u novembru 2009. godine. Informiše nas, uči i zabavlja – geslo je redakcije sečanjskih đaka.
– Postoje likovna, saobraćajna i odbojkaška sekcija, a u nižim odeljenjima aktivnost „Pokaži šta znaš”. Od sledeće godine planiramo da uvedemo obogaćen jednosmenski rad – ističe direktorka.
U zgradu škole uvek su potrebna dodatna ulaganja. Rukovodstvo nastoji da učionice i ostale prostorije budu sređene i opremljene modernim tehničkim i tehnološkim sredstvima.

– Trenutno menjamo dotrajalu stolariju, a u planu je i renoviranje toaleta. Takođe smo sanirali oštećenja na krovovima. Ostalo je još da se crepovi preslože. Nemamo fiskulturnu salu, ali ponekad koristimo halu srednje škole „Vuk Karadžić”. Kabinet za fizičko i zdravstveno vaspitanje ove godine je dobio tatami podlogu i nove rekvizite. Sve učionice imaju računar, projektor i internet. Opremljen je i kabinet za informatiku, kao i učionica za predmet Digitalni svet koji imaju najmlađi osnovci – nastalja Olivera Marjanović.
Da bi kvalitet nastave bio na visokom nivou, neophodno je zajedničko delovanje nastavničkog kadra, kao i da imaju kontinuitet u radu, napominje sagovornica.

– Prema razvojnom planu, ove godine se bavimo odnosima u školi među nastavnicima i među učenicima. Zato o tome organizujemo aktivnosti i radionice. Prethodnih godina nije bilo mnogo promena i uglavnom predaju isti nastavnici, ne samo u našoj, već i u okolnim školama u Opštini – ukazuje Olivera Marjanović.
Radi razmene ideja i iskustava, kao i upoznavanja nastavnika i učenika, važno je da vaspitnoobrazovne ustanove međusobno unapređuju odnose.

– Imamo svakodnevnu saradnju sa svim školama u našoj opštini. Pošto nas je malo, važno je da pomažemo jedni druge – zaključuje direktorka OŠ „Aleksa Šantić”.
Izrazila je nadu da će se više ulagati u kvalitet obrazovanja kako bi prosveta dobila status koji zaslužuje u državi i društvu.

N. Stanić
foto: Fejsbuk „Sunce našeg neba”

  • SKORO DVA VEKA NASTAVE
    Prvobitno se u okviru školske zgrade nalazila crkva, ali su 1833. godine bogomolja i škola odvojene. Jezici na kojima se nastava odvijala bili su nemački i mađarski, a od 1918. godine uveden je srpski. Zgrada je dobila današnji izgled 1875. godine. Od 1950/1951. godine formirana je osmogodišnja škola, navodi se na sajtu OŠ „Aleksa Šantić”.