LEČENJE AKUTNOG PANKREATITISA: VAŽNO JE REAGOVATI NA VREME

Preventiva je u zdravom načinu života

Teško je odoleti trpezi, naročito za vreme praznika. Od stila života sve počinje, pa nam tako ovo malo opuštanja može doneti više štete nego uživanja. Struka nas konstantno upozorava da vodimo računa o ishrani, jer ona može pokrenuti razne bolesti. Jedna od njih je i upala pankreasa. Ovo stanje zahteva dugotrajno lečenje i mirovanje. Ukoliko se saveti ne poštuju, neretko dolazi do tragičnog ishoda.

DUG I STROG OPORAVAK
Akutni pankreatitis je naglo zapaljenje gušterače pankreasa koje se u nekim slučajevima može proširiti i na ostale organe. Njegovi glavni uzroci mogu biti bolesti gastrointestinalnog trakta i hronični alkoholizam. On se može javiti u tri stepena, kao blaga, srednja i teška upala pankreasa, objašnjava dr Marija Đujić, opšti hirurg iz Opšte bolnice „Đorđe Joanović”. Prvi znak za uzbunu mogu biti bolovi u stomaku i povraćanje. U tom slučaju važno je reagovati na vreme.
– Oboljenje pankreasa je dosta čest slučaj, nastaje zbog loše ishrane, konzumacije alkohola, kamena u žučnoj kesi, povišenih vrednosti masnoće u krvi. Ima i drugih uzročnika, ali ovo su najčešći. Pacijenti se javljaju sa bolom u stomaku koji počinje u centralnom delu, i navode da se najčešće širi prema leđima. Ukoliko pacijent ima kamenje u žučnoj kesi, bol osećaju ispod desnog rebra. Inicijalno, kada primimo slučaj ne znamo koji stepen pankreatitisa je u pitanju. Neophodno je da se uradi dalja dijagnostika – objašnjava doktorka Đujić.
Kako kaže, na osnovu skenera se vidi koliko je ozbiljna upala i da li je u pitanju teži oblik pankreatitisa. Za to vreme se pacijentu obustavlja ishrana, uvode se lekovi. Ako je slučaj blag, hrana se daje postepeno i pacijent se pušta na kućno lečenje. Nešto duže se leče oni sa srednjim oblikom oboljevanja, ali je postupak sličan, kaže doktorka. Kod teške upale je neophodna potpora jedinice intenzivne nege.
– Ranije su pacijenti tretirani tako što im se nije davala hrana nedeljama. Kod teškog oblika pankreatitisa operacija se odmah radila, što se pokazalo kao loša praksa. Retki su bili oni koji posle nje prežive. Međutim, sada su se razvile neke nove metode koje nam omogućavaju bezbednije lečenje – rekla je dr Đujić.
Doktorka ukazuje da je sve više mladih koji oboljevaju od upale pankreasa.

BITNO JE JAVITI SE LEKARU NA VREME
Čak i nakon izlečenja, bitno je napomenuti da se bolest može ponoviti usled rizičnog ponašanja i konzumacije masne hrane i alkohola.
– Tada je klinička slika mnogo gora i pacijenti imaju veći problem. Smrtnost kod akutnog pankreatitisa je od 20 do 50 odsto, što je dosta visok stepen – istakla je doktorka Đujić.
Ipak je znatno manja nego pre, što govori da je uznapredovalo znanje o ovoj bolesti. Ukazala je da je važno lečiti pankreatitis ranije i konzervativno, koliko god je moguće bez operacije.
– Ona se radi tek kada znamo da nema drugog izbora i kad ne možemo da pomognemo pacijentu. Što je više odlažemo to je bolje. Naravno da ima uvek pacijenata koji se ne izleče, ali je taj procenat sada već manji – rekla je ona.
Preventiva je u zdravom stilu života. Kao i kod većine bolesti, bitno je voditi računa o ishrani.
– Savetuje se što manje masnoće, začinjene, pohovane hrane. Bilo bi dobro da je u ishranu uključeno sirovo voće i povrće, koje nije previše termički obrađeno. Ukoliko pacijent ima kamenje u žučnoj kesi, savetuje se da ga što pre operiše. Ako postoji problem sa gastritisom, potrebno je pratiti terapiju – poručuje doktorka.
Priča o lečenju akutnog pankreatitisa bila je deo predavanja koje je održano na jednom od sastanaka ovdašnje Podružnice lekara.

A. Ilijev

Foto: Jovan Drndak Njegović i pixabay