POLA VEKA OD OSNIVANJA UDRUŽENJA MNRO „SUNCOKRET”

Uprkos svemu, dohvatili život

Rešenjem Zajedničkog sekretarijata za unutrašnje poslove Skupštine opštine Zrenjanin, Novi Bečej, Žitište i Sečanj od 24. decembra 1973. godine, upisano je u registar udruženja građana Društvo za pomoć nedovoljno razvijenih osoba iz Zrenjanina, na zahtev Svetislava Kačarića. Društvo je radilo u prostorijama OSŠ „Deveti maj”, a predsednici i sekretari bili su: Marija Maca Šper, Marija Lakatuš, Gordana Radaković Srbulović, Eržika Čipak.
Vreme je pokazalo da su roditelji najmotivisaniji za rad društva i najuporniji u pružanju podrške i deci i svojim porodicama. Prvi roditelj, predsednica Društva bila je Manda Marčić.Na skupštini 2004. godine, izabrana je aktuelna predsednica Ružica Tomić.

U RENOVIRANIM PROSTORIJAMA
Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama (MNRO) „Suncokret”, ovog decembra sabralo se u obnovljenim prostorijama, u okruženju prijatelja, i obeležilo pola veka istrajnog rada. Rekonstrukciju su finansirali: Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom i Grad Zrenjanin, u programu „Srbija bez barijera”. Prostorije je osveštao otac Davor Stojanović. Svečanosti su prisustovali i predstavnici lokalne uprave, Snežana Vučurević, pomoćnica gradonačelnika i gradski većnik Saša Kandić.

Aktivnosti, na koje je podsetila predsednica Ružica Tomić, su brojne. Od 2008. godine, Udruženje obeležava i slavu – Malu Gospojinu. Kako je rekla, kumovi su bili dragi ljudi kojima su svi beskrajno zahvalni.
– Tokom civilnog služenja vojnog roka, pomagali su nam mladi ljudi. Uz nas su bili i volonteri, i svi oni koji su prepoznali želju nas, roditelja, da se naša deca uključe u zajednički život. Tako smo 2008. prvi put organizovali Mini olimpijadu za mlade i decu sa intelektuelnim poteškoćama pod nazivom „Uprkos svemu, dohvati život”. Upravo kroz tu rečenicu ostao je da živi Stanko Šajtinac, naš dugogodišnji član i kum – rekla je Ružica Tomić.

BROJNE AKTIVNOSTI
Olimpijade donose radost i suze, a discipline su prilagođene učesnicima. „Suncokret” je dugo godina bio domaćin, a sada se takmičenje organizuje kao aktivnost Saveza u drugim gradovima. Kao dobra rekreacija pokazalo se i kuglanje.
– Simo Salaupura se izdvojio po mnogo čemu. Ostao je uz nas sve ove godine. Bio je sekretar Udruženja, koordinator mnogih projekata. Njegov sportski duh i entuzijazam su učinili da pokrenemo i karate program za osobe sa invaliditetom – jedinstven na ovim prostorima. Treninzi su značajno uticali na njihov motorički, fizički i mentalni razvoj. Inicirali smo i osnivanje „Hendi sporta”. Podstakli smo mnoga udruženja u Vojvodini da svoje aktivnosti obogate sportom – naglasila je Tomić, a napomenula i bavljenje plesom u studiju Nikolete Vidaković.

Ređali su se i inkluzivni kampovi: „Čardak” u Deliblatskoj peščari, Letenka na Fruškoj gori; putovanja i druženja – Vršac, Žabalj, Pančevo, Srbobran, Kula, Vrbas, Novi Sad, Inđija, Beograd, Obrenovac, Bečej, uz podršku i pažnju volontera… Odlasci na izlete, u šetnje, kafiće, bioskope, pozorišta; učestvovanje na gradskim manifestacijama, radionice… Poruka koju „Suncokreti” šalju jeste da umeju, mogu i znaju…
Podrška je stizala i od Ministarstva omladine i sporta, pokrajinskih sekretarijata za sport, socijalnu politiku i demografiju, Grada Zrenjanina… Pre šest godina sugrađanka Sonja Gurbaj koja živi u Holandiji darovala je razboje, a veštine tkanja brzo su savladali. Kao i znanja na radionicama glume, psihološkim i edukativnim…
Kako je naglasila Ružica Tomić – Sami ne možemo ništa, zajedno možemo sve. Ili gotovo sve…

M. B.
Foto: Udruženje „Suncokret”

HIMNA
Na inicijativu mladih muzičara, 2013. je Dan osoba sa invaliditetom u „Zelenom zvonu” bio priređen na sasvim novi način. Sebastijan Kerekeš i Igor Dunđerski su otišli i korak dalje, pa je na stihove Nikole Vratnjana nastala himna Udruženja. Snimljena je u Beogradu, a sa „Suncokretima” su je otpevali mnogi poznati muzičari.

NAGRADA GRADA
Udruženje je 2006. godine dobilo Nagradu grada Zrenjanina za humanost, požrtvovan rad i društvenu podršku licima sa posebnim potrebama.