ÚSPEŠNE ZORGANIZOVANÝ FESTIVÁL KLOBÁS A DOMÁCEJ PÁLENKY V BIELOM BLATE

Rekordná návšteva a rekordný počet súťažiacich
Na tohoročnej manifestácie súťažilo 43 ekipov, a asi, že aj podľa počtuľudím ktorí toho dňa boli v Bielom Blate, to bola rekordná návšteva. Manifestácia sa odohrávala v centre osady a automobily návštevníkov boli parkované až pred vchodom do dediny.
Na 4. Festivale klobás a domácej pálenky toho roku zvíťazila skupina zo Stajićeva. Na druhom mieste sa umiestnila tiež ekipa z tej osady, pokým tretie miesto obsadili ženy s Bieleho Blata.
Na festival sa prihlásilo 43 ekipov, a to zo všetkých krajov Vojvodiny, z Belehrada, a internaciononálny charakter manifestácie dali hostia z Rumúnska, teda zo Starého Benešova.

Pre obyčajných ľudí
-Založili sme si túto manifestáciu ako príležitosť pre všetkých, ktorí majú nejaký svoj domáci výrobok za predaj. Chceli sme aby to bolo nekomercialneho typa – povedal predseda Miestneho spoločenstva Biele Blato Miroslav Markuš po otvorení manifestácie. Okrem neho, na otvorení bola aj republická poslankyňa Elvira Kovacs a predstavitelia Mesta Zrenjanin – starosta Čedomir Janjić so svojimi pomocníkmi.
Teda, okrem klobás a pálenke, o ktorej Slováci, Maďari, Rumúni a ostatné nacionálne menšiny na tomto území tak dobre vedia, príležitosť predať svoje domáce výrobky mali všetci.
A to, čo sľúbili, organizátory aj splnili. Podľa rečí tých, ktorí boli na manifestácie, organizácia bola dokonalá, ponuka tiež.
Okrem klobás, komisia najprv vychutnala 176 vzorkov 11 sortov pálenke.

Zabíjačka na starý spôsob
Od ranných hodín prichádzali účastníci a pripravy na zabíjačku boli rýchlo ukončené. Skúsený súťažiaci všetko čo sa týka príprav na vypracovanie klobás vedeli, a to robili po starom, dobrom recepte aký ustanovili predkovia. Tradičné raňajky tiež boli v ponuke.
Jednu skupinu činii štyria alebo piati členovia, a pravidlá boli také, že každá skupina dostala pať kilogramov mäsa. Z toho mali vyrobiť klobásy. Porote mali dať 30 cm sviežich a 30 cm pečenej klobásy. Organizátor zabezpečil mäso, črevá, stoly. Súťažiace tímy si prinesli stroj na mletie mäsa, nádoby, striekačku za plnenie klobás, prísady, dekoráciu pre stôl, pálené. Komisia známkovala výhľad klobás, konzistenciu, chuť a dekoráciu stôla. Vysoko nahradená bola aj práca na starodávnych nástrojoch.
V niektorých aktivitách na zabíjačke mohli účinkovať aj návštevníci.

Cieľ postavený – a dosiahnutý
Cieľom manifestácie, ktorú organizuje Združenie amatérov kuchárov, je prilákať návštevníkov do Bieleho Blata a ukázať im, aký potenciál táto osada má. Podľa počtu ľudí, ktorí toho roku navštívili festival – a pravdaže pomohlo aj krásne počasie toho 11. februára – môže sa povedať, že Bieloblatčania dosiahli svoj cieľ. Podľa rečí Bieloblatčanov, osadu navštívilo asi päť tisíc ľudí.