ZAHVALJUJUĆI STRUČNOSTI NOVOBEČEJSKI BRODOGRADITELJI STEKLI SU POVERENJE INVESTITORA

Tradicija i iskustvo su ključ uspeha

Menadžment Brodogradilišta „Astra šipjard” d.o.o. zadovoljan je rezultatima rada u 2023. godini. Kako ističe Milenko Pištinjat, direktor ovog kolektiva iz Novog Bečeja, oni su na istom nivou kao i pre dve ili tri godine. Ostvarena je poslovna sigurnost na domaćem i inostranom tržištu, a za zavidne rezultate zaslužan je tim ljudi koji je u ovoj proizvodnji već decenijama.
Treba podsetiti da je Brodogradilište u Novom Bečeju krajem prošlog veka zapalo u velike poslovne nevolje, pa je i obustavilo proizvodnju. Godinama je na prostoru od 3.600 kvadratnih metara na obali kanala DTD umesto tankera, barži i drugih plovila raslo šiblje. Navozi za gradnju brodova i ostala infrastruktura bili su zapušteni… No, pre desetak godina sve se promenilo.

– Bio je to hrabar poduhvat. Međutim, imali smo veliko poverenje zaposlenih koji su videli priliku da, vraćanjem u život ovog Brodogradilišta, dobiju priliku da obezbede sigurnu egzistenciju. Sada u preduzeću ima 70 zaposlenih. Sedam godina smo bili u zakupu, da bi iz stečaja pre tri godine Brodogradilište prešlo u naše ruke – ističe direktor Pištinjat.
U 2021. godini remontovano je 16 tankera i urađeno niz poslova na rekonstrukciji rečnih plovnih objekata. Svake godine izgradi se najmanje dva tankera. Sve to slikovito govori o kakvim je potecijalima reč. Brodogradilište poseduje ravni i kosi navoz na kojima mogu u istom trenutku da budu da budu smeštena čak četiri plovna objekta.
– Spremni smo da završimo najsloženije poslove bilo da je reč o teretnim ili putničkim brodskim objektima. Upravo zbog toga smo i stekli poverenje investitora, pre svega u Holandiji, ali i šire. Mi smo u zajedničkom poslu još od vremena kada je radilo Brodogradilište „Begej” u Zrenjaninu. Krenuli smo u samostalnu brodograditeljsku misiju preko Bugarske i Crne Gore, da bi to danas sve krunisali u Novom Bečeju – naglašava Ferenc Terkelj, tehnički direktor „Astra šipjarda” pokazujući brojne fotografije i snimke velikih brodova koje su projektovali i izgradili stručnjaci sa ovih prostora.
Naši sagovornici naglašavaju da je stalni problem sa kojim se suočavaju nedostatak kvalitetne i stručne radne snage počev od varilaca, pa do brodomontera, farbara…

– Pokušali smo sa obukom mladog kadra u našem kolektivu, ali je to sve kratko trajalo. Navedeni kadar je deficitaran u svetu. U takvim uslovima mi teško možemo da zadržimo ljude – naglašava Terkelj.
U ovom preduzeću ističu da su najveći teret tranzicionih i poslovnih muka podneli zaposleni i rukovodioci. Kažu da u ovoj grani nije bilo značajnijih, namenskih državnih podsticaja. Zato nije čudno što je od desetak brodogradilišta, koliko ih je bilo u našoj državi, danas aktivno pet ili šest.
– Ovih dana očekujemo porinuće još jednog našeg objekta. Već sada imamo ugovorene poslove za narednu godinu. Gradnju novog tankera za kupca iz Holandije počinjemo u januaru – kaže Vladimir Šrajer, zadužen za prodaju i plasman.
Godišnji promet ovog kolektiva je oko pet miliona evra. Sve obaveze prema državi i zaposlenima na vreme se izmiruju. Ako se imaju u vidu navedeni ciljevi, jasno je da su brodograditelji iz Novog Bečeja visoko podigli sidra i spremni su za neki novi, značajan poslovni poduhvat.

Nikola Božović

  • „BEGEJ” RASADNIK STRUČNJAKA
    Za značajan deo rečne brodogradnje u Srbiji, koja trenutno upošljava oko 800 radnika, veliki kadrovski rudnik bilo je zrenjaninsko Brodogradilište „Begej”. Ono je sada, kao i „Bomeks” kod Perleza, u sastavu preduzeća „Rubikon šiping”..