ARADÁČ MAL SVOJU ÚLOHU V BANÁTSKEJ ROZPRÁVKE V ZREŇANINE

Herovky a trutule všetci majú radi

Mohol by sa Aradáč v rozprávke opísať ako mesto heroviek, trutulí, tancov, zvykov a obyčají. Najčastejšie sa spomína v tom kontexte. A je na to silný dôvod: pracuje v ňom vyše desať združení, medzi ktorými sú Združenie žien Ruža, Združenie žien Aradáč, Združenie občanov Harmónia, Združenie dobytkárov, vinohradníkov, Klub milovníkov klobás, Združenie penzistov a iné…
Aktívne je Kultúrne centrum Aradáč, v rámci ktorého fungujú mužská a ženská spevácka skupina, folklórna odbočka Mladosť, divadelná odbočka Branislava Vjerga, a mladí občania, hlavne žiaci na Základnej školy Bratstva z Aradáča, každoročne získavajú uznania a ceny na všeliakych závodeniach.
O kultúre a tradície si obyvatelia iných dedín môžu vypočuť od Aradáčanov. Desať rokov sa v tejto osade uskutočňuje Festival zvykov a obyčají V aradáckom šírom poli. Oranizujú sa i Oberačka, Kifliáda, Tortiáda, Klobasiáda, Vinariáda… Mnohí lovci aradáčsky chotár opisujú ako jeden z najbohatších vo Vojvodine. Lovci, členovia Loveckého spolku Jednota sa určite zhodujú s takým zhodnotením. Blízkosť rieky Tisa tomu mnoho pridodáva. Nielen tomu, ale pomáhai Združeniu športových rybolovcov.
Medzitým, v epizóde Banátskej rozprávke nazvanej Aradáč v budove Mestskej správy Zreňanina sa predstavili aj tí Aradáčania, ktorí nie su – zateraz – známy ako sú folkloristi alebo herovky.
V Aradáči funguje i Karate klub Banát Danka Đokića. Mladí karatisti na predstavenie svojej osady prišli priamo z príprav na novú sezónu, ktoré mali na Vrdniku na Fruškej hore. S nimi nacvičovali i karatisti z Báčskej Palanke, Belehradu a Šabca.

2-4
V 90. rokoch minulého storočia v Aradáči fungovala odbočka rymtickej gymnastike, a mnohí občania si pripomínajú na ten period. Saňa Čapeľová sa pstará o tom, aby sa to znovu stalo: teraz dievčence – a dvaja chlapci – znovu tančia moderné tance v Aradáči a získavajú Balkánske medaily a ceny. Saňa sa so svojimi tanečníkmi v Klube Modrá hviezda pripáva na Svetový šampionát v tanci.
-Je to gymnastika a balet a tanec v jednom. Začala som mať tréning v Aradáči v marci, a už v máji sme vyhrali na Balkánskom šampionáte, kde bolo takmer 200 závodiacich. V tej skupine som mala osem dievčat z Aradáča a osem z mesta. Boli to dievčatá, ktoré majú takých osem-deväť rokov, ale teraz pracujem i s mladšími – pochválila sa Sanja.
Dobrovoľný hasičský spolok, tiež rokami získava ceny na závodeniach v obci a Európe a chráni dedinu a chotár pred požiarmi. Desaťročiami je aktívny i Futbalový klub AŠK ARADÁČ, ktorý je hlavná atrakcia v nedeľu pošas futbalovej sezóny.

S.K.