COVID-19 V SRBSKU: dajte pozor na ochranu a príznaky, coronavírus sa rozbehol

Takmer 20.500 infikovaných od marca
V Srbsku do piatka 17. júla bolo 20.109 infikovaných a vyšw pol milióna testovaných. Zomrel 452 človek (2,25%).
Keď ide o Zreňanin, neoficiálne sa dá počuť, že je 39 infikovaných. Jedna osoba zomrela od začiatku epidémie.
Vláda Republiky Srbsko prerušila núdzový stav 6. mája, zároveň i všetky prísne opatrenia. Po voľbách 21. júna ,ale Vláda Republike Srbsko rovno pripomína, že je možné znovu vyhlásiť nové opqatrenia a najlepšie pre zdravie všetkých je, aby sa občania dodržiavali všetkých opatrení. Teda rúško a rukavice sú povinné.
Okrem toho, umývajte si ruky pravidelne, mydlom a teplou vodou, zvlášť po toalete, pred jedlom a po vysmrkaní a kýchnutí. Predchádzať šíreniu vírusu môžete tak, že sa vyhýbate kontaktu s chorými ľuďmi. Taktiež, nedotýkajte sa svojich očí, nosu a úst, ostaňte doma ak ste chorý, zakrývajte si ústa, keď kýchate alebo kašlete, používajte hygienickú vreckovku, ktorú odhodíte do koša alebo ohyb lakťu, čistite a dezinfikujte veci, ktorých sa často dotýkate, stačia na to voľne dostupné čistiace prostriedky na domácnosť.
Domáca karanténa je dobrovoľná karanténa platná pre tých, ktorí mohli byť vystavený Covid-19, no nemajú žiadne príznaky choroby, napríklad horúčku, kašeľ, sťažené dýchanie.
Cieľom domácej karantény je predídenie šireniu COVID-19. Na Slovensku platí, že v domácej karanténe by po dobu dvoch týždňov. Odporúča sa, aby v nej zostali dva týždne všetci tí, ktorí prišli zo zahraničia.
Sledujte svoj zdravotný stav. Merajte si teplotu, či nemáte horúčku, aspoň dvakrát denne. Dávajte pozor na nástup kašľa a dýchavičnosti, ak ste nemali žiadne príznaky a začnete pociťovať horúčku, alebo si ju nameráte, kašlete alebo ťažko dýchate, ihneď sa vyvarujte kontaktu s inými členmi domácnosti. Okrem toho, únava, bolesť svalov, kašeľ, upchatý nos a bolesť v hrdle sú tiež symptómy.
Závažnejšie symptómy sú horúčka, silný až dusivý kašeľ a dýchavičnosť. Tieto symptómy indikujú zápal pľúc.

Suzana Kokavská